کد خبر: 75247 A

طی 5 سال گذشته در آذربایجان شرقی؛

اعتبارات مرمتی آذربایجان شرقی در 5 سال گذشته،4 برابر شده است.

ایلنا: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: مرمت آثار تاریخی استان در پنج ساله گذشته بر اساس آمار، بیش از 500 درصد نسبت به سال های پیش رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، تراب محمدی افزود: این رشد مرمت، ناشی از افزایش چهار برابری اعتبارات حوزه مرمت میراث فرهنگی و آثار تاریخی استان در پنج سال اخیر بوده است.

محمدی با اشاره به اینكه بیش از 320 اثر تاریخی استان، طی این پنج سال مرمت شده است، این آثار را شامل مساجد تاریخی، امامزاده ها، پل ها، خانه های تاریخی و دیگر ابنیه تاریخی شهرستان های مختلف آذربایجان شرقی خواند.

وی مرمت مسجد جامع علیشاه و ارگ تبریز و نیز بازار تبریز را دو پروژه عظیم مرمت شده استان خواند و با اشاره به پایان مرمت ارگ تبریز تا انتهای خرداد ماه جاری، اظهار داشت: اغلب سراها، تیمچه ها و راسته های بازار جهانی تبریز مرمت شده است، هرچند كه با توجه به گستردگی، وسعت و وجود 160 عنصر مختلف نیازمند تداوم مرمت و بازسازی و رسیدگی است.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین با اشاره به 150 مسجد تاریخی ثبت ملی شده استان، افزود: 130 باب از این مساجد با پایان مرمت به بهره برداری رسیده، بیش از 10 مورد از آنها در پایان عملیات مرمتی قرار داشته و مابقی در دست مرمت قرار دارند.

محمدی تصریح كرد: همزمان با نهضت مرمت مساجد تاریخی از توجه به آثار تاریخی دیگر ادیان نیز غافل نبوده ایم و كلیساهای ارزشمند تاریخی تبریز و سایر شهرستان ها را نیز مورد مرمت قرار داده ایم كه ساماندهی و مرمت كلیسای سنت استپانوس شاخص ترین آنها به شمار می رود.

وی با اشاره به فعالیت های انجام گرفته در حوزه میراث فرهنگی طی دولت هشتم و نهم اظهار داشت:پیش از دولت نهم تعداد آثار تاریخی ثبتی استان 341 اثر بود كه امروز این آثار ثبت ملی شده به بیش از هزار و 800 مورد رسیده است.

محمدی افزود: ثبت ملی 35 اثر معنوی، 9 اثر طبیعی، چهار مكان رویداد تاریخی، 18 كاوش باستان شناسی و هفت گمانه زنی از دیگر فعالیت های انجام گرفته در پنج سال اخیر در حوزه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به شمار می رود.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین با اشاره به موفقیت های به دست آمده طی سال های اخیر، تثبیت جایگاه آذربایجان شرقی به عنوان یكی از چهار استان برتر كشور در جذب گردشگر خارجی و موفقیت در عرصه جذب گردشگران خارجی حوزه سلامت و ورزش را از جمله دستاوردهای صنعت گردشگری آذربایجان شرقی طی پنج سال اخیر خواند.

محمدی همچنین با اشاره به صدور 45 هزار میلیارد ریال مجوز سرمایه گذاری گردشگری در استان طی پنج سال اخیر، یادآور شد: با جاری و در دست كار بودن بیش از 25 هزار میلیارد ریال از این مجوزها هم اكنون شاهد ساخت و افتتاح انواع زیرساخت های گردشگری همچون هتل ها در تمامی شهرستان های استان هستیم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر