کد خبر: 75263 A

پس از 40 سال؛

به دلیل عدم ارسال هر گونه گزارشی از مشاهده لاچین در ایران، دفتر آسیایی IUCN پرنده مذكور را جزو گونه های منقرض شده در ایران اعلام كرده و آنرا از چك لیست پرنده گان ایرانی حذف كرده بود.

ایلنا: مدیر كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از مشاهده لاچین و تثبیت زاد آوری آن، در منطقه هشترود خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، بیوك رئیسی با اشاره به مطالعه و بررسی وجود پرنده نادر لاچین در دو سال گذشته توسط كارشناسان حیات وحش استان، اضافه كرد؛ آخرین مشاهده لاچین در ایران، به سال 1354 بر می‌گردد كه توسط دریك اسكات،مشاور پرنده شناسی وقت سازمان، در جزایر سنگی دریاچه ارومیه گزارش شده بود كه از آن موقع تاكنون، هیچ‌گونه گزارشی از مشاهده این پرنده در ایران ثبت نشده است.

وی ثبت این گزارش را بسیار ارزشمند و سندی بر پایداری حفاظت از مناطق، توسط محیط زیست استان دانست و اضافه كرد: به دلیل عدم ارسال هر گونه گزارشی از مشاهده لاچین در ایران، دفتر آسیایی IUCN پرنده مذكور را جزو گونه های منقرض شده در ایران اعلام كرده و آنرا از چك لیست پرنده گان ایرانی حذف كرده بود.

لاچین پرنده شكاری از رده شاهین سانان است که هم اندازه شاهین و در پرواز، همانند بحری و شاهین بسیار سریع است و پرندگانی مانند كبوتر، زاغ، پرندگان شكاری كوچك و حتی حشرات بزرگ را شكار می كند و در ادبیات فولكلور آذربایجان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

صید لاچین برای قوش‌بازی و از بین رفتن تخم های پرنده در اثر زه كشی، از عوامل اصلی كاهش جمعیت لاچین است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر