کد خبر: 75378 A

این اقدام در راستای ترویج و توسعه کشاورزی حفاظتی جهت حفظ خاک با اعمال عملیات کم خاک ورزی و حفظ بقایای گیاه در سطح خاک و برای افزایش ذخیره رطوبت درخاک وکاهش فرسایش خاک و همچنین کاهش هزینه های تولید و مصرف سوخت در عملیات های کشاورزی انجام شده است.

ایلنا- اهر: مدیر جهادکشاورزی شهرستان اهر از بکار گیری 13 دستگاه انواع خاک ورز مرکب در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت عبادپور در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام در راستای ترویج و توسعه کشاورزی حفاظتی جهت حفظ خاک با اعمال عملیات کم خاک ورزی و حفظ بقایای گیاه در سطح خاک و برای افزایش ذخیره رطوبت درخاک وکاهش فرسایش خاک و همچنین کاهش هزینه های تولید و مصرف سوخت در عملیات های کشاورزی انجام شده است.

وی کاهش تردد تراکتور در مزرعه و در نهایت کاهش هزینه عملیات تولید را از دیگر مزایای این طرح عنوان کرد و افزود: با تجهیز شرکت های خدمات فنی و مشاوره ای و کشاورزان پیشرو به ادوات و ماشین آلات بروز جهت ارائه خدمات به کشاورزان منطقه و آشنائی آنها با ادوات جدید، وبکارگیری این دستگاه ها عملیات بستر سازی بذر و کاشت به صورت مکانیزه و با حداقل عملیات خاک ورزی انجام می شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اهر ادامه داد: این امر از یک طرف موجب حفظ آب خاک و از طرف دیگر موجب کاهش هزینه های تولید و کاهش مصرف سوخت در انجام عملیات های کشاورزی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: ترویج و توسعه وبکارگیری این ادوات موجب رقابت پذیری تولید محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی گردد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر