کد خبر: 75454 A

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی:

ثبت ملی مکان رویداد قیام 29 بهمن مردم تبریز، محل شهادت آیت الله مدنی، مکان شهادت شهدای 27 دی دانشکده فنی دانشگاه تبریز و محل شهادت شهدای زینبیه میانه را از جمله برجسته‌ترین مکان رویدادهای ثبت شده آذربایجان شرقی در فهرست آثار ناملموس و معنوی کشور هستند.

ایلنا: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی رویدادها و مکان رویدادهای مربوط به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را از مهم‌ترین مواریث معنوی آذربایجان شرقی خواند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، تراب محمدی، ثبت ملی مکان رویداد قیام 29 بهمن مردم تبریز، محل شهادت آیت الله مدنی، مکان شهادت شهدای 27 دی دانشکده فنی دانشگاه تبریز و محل شهادت شهدای زینبیه میانه را از جمله برجسته ترین مکان رویدادهای ثبت شده آذربایجان شرقی در فهرست آثار ناملموس و معنوی کشور ذکر کرد و گفت: مراسم اعتکاف از دیگر میراث‌های ماندگار دینی و معنوی کشور است که به خوبی به ویژه از سوی جوانان گرامی داشته می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به روز سوم خرداد و سالگرد فتح و آزادسازی خرمشهر، روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی را از گنجینه های ارزشمند تاریخ ایران اسلامی توصیف کرد.

وی با تشریح اقدامات انجام گرفته طی چند سال اخیر در حوزه مرمت آثار تاریخی گفت:  در کنار بیش از 600 مسجد تاریخی در سراسر کشور،  مرمت بازار جهانی و تاریخی تبریز، مرمت مسجد جامع و ارگ علیشاه تبریز و نهضت مرمت مسجاد تاریخی استان پروژه های میراث فرهنگیی عظیم و مهمی بودند که طی چند سال اخیر با جدیت و دقت در استان به انجام رسیدند.

محمدی با اشاره به مرمت و بازسازی بیش از 320 بنای تاریخی آذربایجان شرقی در طول پنج سال گذشته، رشد اعتبارات حوزه مرمت آثار تاریخی استان را در این مدت 500 درصد اعلام کرد و گفت: در طول هفته میراث فرهنگی، 18 طرح گردشگری و میراث فرهنگی استان با ارزش و اعتبار بالغ بر 65 میلیارد ریال به بهره برداری رسید که تنها بخشی از خدمات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به مردم شریف استان به شمار  می روند.

وی خاطرنشان کرد: انواع كمپ ها و مجتمع های گردشگری و نیز مساجد و بناهای تاریخی مرمت شده، لیست 18 پروژه افتتاح شده را تشكیل می دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به توسعه آموزش های رایگان و همه جانبه رشته های صنایع دستی، حمایت از هنرمندان و توسعه سرمایه گذاری گردشگری را از دیگر اقدامات این اداره کل، در راستای فراهم آوردن بستر لازم برای بهره مندی از اثرات مثبت اقتصادی صنعت گردشگری طی سال های اخیر در آذربایجان شرقی توصیف کرد.

محمدی آذربایجان شرقی را با توجه به وجود آثار تاریخی ارزشمند فراوان، طبیعت بکر و زیبا، و توانمندی در رشته های صنایع دستی و ده ها مزیت دیگر، استانی با قابلیت های بالای گردشگری خواند و گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر با تمرکز بر روی این توانمندی ها و اختصاص اعتبارات خوب دولتی و جذب سرمایه گذاران و مشارکت های مردمی توانسته ایم آذربایجان شرقی را به یکی از قطب های مهم گردشگری داخلی و خارجی ایران تبدیل کنیم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر