کد خبر: 75523 A

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

کشت پنبه، ذرت و غلات در پایاب سد خداآفرین، عامل تسریع درتحول کشاورزی منطقه خواهد بود.

ایلنا- خدآآفرین: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مهمترین دغدغه مسئولین، بهره مندی تمامی ساکنین این شهرستان از منافع حاصل از پایاب سد خداآفرین این طرح بزرگ زیر بنائی بخش کشاورزی در منطقه بوده و فرمانداری، با محوریت این امر، در تقسیم و واگذاری اراضی پایاب تاکید کامل دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود محمدیان در بازدید از روند پیشرفت اجرای آبیاری تحت فشار در پایاب سد خداآفرین درگفتگو با خبرنگاران افزود: باتوجه به موقعیت جغرافیایی وشرایط مناسب آب و هوایی، خداآفرین مهمترین شهرستان آذربایجان شرقی در تولید محصولات کشاورزی محسوب وحمایت و هدایت بهره برداران برای ارتقا سطح درآمد جهت ایجاد زمینه لازم برای رشد کشاورزی و دامداری، خواهد توانست بخش مهم و زیر بنایی از اقتصاد مبتنی برکشاورزی شهرستان را، محقق و توان آنان در توسعه بخش کشاورزی را تسهیل و افزایش بخشد.

وی با تائید این موضوع که کشت پنبه، ذرت علوفه ای، غلات، آفتاب گردان روغنی و کنجد در پایاب این سد، منطقه را متحول خواهد کرد افزود: درصورت رعایت تناوب کشت واعمال نقطه نظرات فنی کارشناسان، زمینه لازم برای ایجاد درآمد و همچنین پایداری زارعین و دامداران فصلی مهیا و انتفاع همگانی مردم بومی منطقه از منافع این طرح بزرگ، توسعه زیر بنائی اقتصاد کشاورزی در سطح این شهرستان را فراهم خواهد ساخت.

لازم به ذکر است خداآفرین یکی ازشهرستان‌های استان آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر خمارلو است. اکثریت مردم شهرستان در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند. از ۲۳ هزار و ۳۳۹ هکتار اراضی زراعی این شهرستان، ۷ هزار و ۲۹۰ هکتار آبی و بقیه به صورت دیم زیر کشت قرار می گیرد که با تکمیل پایاب سد خداآفرین کل اراضی زراعی این شهرستان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار خواهد گرفت.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر