کد خبر: 82743 A

هدف از این تحقیق توسعه حسگرهای برمبنای QCN با استفاده از اصلاح گرهای پلیمری برای اندازه گیری میزان سرب و سیلکوسپورین موجود در نمونه های خون بوده است.

ایلنا- تبریز: محققان دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت نانو بیو سنسور برای تشخیص و اندازه گیری داروی حیاتی سیکلوسپورین که در جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد و قلب مورد استفاده قرار می گیرد، شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز هدف از این تحقیق را توسعه حسگرهای برمبنای QCN با استفاده از اصلاح گرهای پلیمری برای اندازه گیری میزان سرب و سیلکوسپورین موجود در نمونه های خون عنوان کرد و گفت: در طول این کار تلاش بر آن بوده، مطالعه اولیه و در صورت لزوم انجام تست های لازم پلیمری مناسب برای اندازه گیری سرب و سیکلوسپورین را انجام داده و در مرحله بعد الکترود کوارتز پیزوالکتریک با پلیمر مذکور پوشش داده شود و برای اندازه گیری غلظت های مختلف مانند حساسیت زمان پاسخ دهی طول عمر و مزاحمت مورد ارزیابی قرار گرفته و شرایط اندازه گیری بهینه گیرد..

عبدالرضا میرمحسنی،با بیان اینکه داروی سیکلوسپورین بطور گسترده در جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد، قلب و سایر اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد، تصریح کرد: این دارو همچنین برای درمان رد پیوند مزمن، درمان آرتریت روماتوئید حاد، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس شدید بکار می رود. علیرغم مزایای بی نظیر سیکلوسپورین، این دارو داخل بدن انسان در یک رنج غلظت درمانی محدود می بایست استفاده گردد، بنابراین روشهای گوناگونی همچون HPLC و RIA جهت تشخیص و اندازه گیری سیکلوسپورین مورد بررسی قرار گرفته اند اما تمامی این روشها پر هزینه بوده و یا به مراحل استخراج و آماده سازی پیچیده نیاز دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه در این طرح پژوهشی با استفاده از دستگاه کوارتز کریستال نانو بالانس ساخته شده توسط گروه تحقیقاتی دانشگاه تبریز، داروی سیکلوسپورین با موفقیت مورد تشخیص قرار گرفته و اندازه گیری شد، یاد آور شد:پایه علمی این پژوهش براساس استفاده از الکترودهای پیزوالکتریک طلا و مهندسی هدفمند سطح آنها با کمک پلیمرهای انتخابگر نسبت به آنالیت هدف می باشد.

به گفته وی، در این پروژه سیکلوسپورین در بازه غلظتی 2 تا 8 میلی گرم بر لیتر اندازه گیری شد. مقدار انحراف استاندارد نسبی 98/5 درصد و کمترین حد تشخیص 94/0 میلی گرم بر لیتر تعیین شد که روش پیشنهادی برخلاف سایر روشهای گزارش شده، کم هزینه بوده و نیازی به روشهای پیچیده آماده سازی نمونه ندارد.

مجری این طرح تحقیقاتی با بیان اینکه در این پروژه با توجه به اهمیت اندازه گیری و تشخیص آلودگی های فلزی در بدن موجوادات و امکان ساخت بیوسنسوری برای تشخیص و اندازه گیری فلزات با استفاده از تکنیک کوارتز کریستال نانوبالانس مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: این دستگاه یکی از ابزارهای بسیار مهم در بیوتکنولوژی بوده و قادر است تغییرات جرمی را در ابعاد نانو در محیط های مایه یا گازی و با دقت بسیار بالا اندازه گیری کند.

به گفته وی در این طرح پژوهشی میزان آلودگی داروی سیکلوسپورین و فلز سرب بطور جداگانه با بکارگیری پوشش های مناسب روی الکترود کریستال که قابلیت جذب مولکول های مذکور را دارا باشد با دستگاه کوارتز کریستال نانو بالانس اندازه گیری گردید که پوشش های مختلفی می توانند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند مثل پلیمرهای هادی با امکان پوشش دهی به صورت الکتروشیمیایی بر روی الکترود کریستال می توانند کارایی مناسبی را در اندازه گیری این ترکیبات نشان دهند الکترودهای کوارتز در ابتدا با لایه ای از پلیمر به طریق شیمیایی پوشش داده شوند که از آنها به عنوان یک سنسور برای تشخیص و اندازه گیری داروها و فلزات استفاده می شود.

استاد دانشگاه تبریز افزود: با بکارگیری این پوشش ها انتظار می رود بتوان آلودگی های فلزی و داروئی را در مقادیر کمتر از حد استاندارد تعیین شده در نمونه های مختلف اندازه گیری کرد.

به گفته وی تکنیک کوارتز کریستال نانوبالانس با داشتن ویژگی هایی همچون قابل حمل بودن ارزان بودن و نیز امکان استفاده از آن برای اندازه گیری بسیاری از فلزات ترکیبات داروئی بکار گرفته شده است.

یادآور می شود: این طرح با اعتبار 298 میلیون و 350 هزار ریال و با همکاری مریم شجاعی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم طبیعی و جواد حسینی، دانشجوی دکتری دانشکده شیمی دانشگاه تبریز به اجرا در آمده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر