کد خبر: 8461 A

رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی:

قلعه كاسین در روستایی به همین نام از توابع شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی واقع شده و به شماره 16990 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

ایلنا - تبریز: رییس شورای ثبت آثار فرهنگی و تاریخی استان آذربایجان شرقی از آزادسازی حریم قلعه تاریخی كاسین شهرستان ورزقان خبر داد.

به گزارش ایلنا، تراب محمدی در بازدید از این روستا و قلعه تاریخی افزود: 14 خانه در حریم این قلعه تاریخی واقع شده اند، كه با توجه به لزوم آزادسازی و نیز آسیبهای وارد شده به خانه ها بر اثر زلزله، این منازل مسكونی داخل حریم قلعه كاسین جابجا می شوند.

وی قدمت قلعه كاسین را متعلق به عصر مفرغ و هزاره اول پیش از میلاد عنوان كرد و گفت: طبق گمانه زنیها، عمر تپه كاسین كه این قلعه بر روی آن واقع شده بیش از عمر بنا و احتمالا به هزاره سوم پیش از میلاد می رسد.

محمدی تصریح كرد: پس از تملك خانه ها و انجام عملیات آزادسازی حریم قلعه، سایر اقدامات همچون نقشه برداری و حفاظت و مرمت دیواره های بیرونی اثر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: قلعه كاسین در روستایی به همین نام از توابع شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی واقع شده و به شماره 16990 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

محمدی یادآور شد: طبق ماده 564 قانون مجازات اسلامی، هر كس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذكور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماكن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت كند، به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محكوم می شود.

در جلسه مشترك رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، در این بازدید مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان، فرماندار ورزقان و جمعی از مدیران شهرستان ورزقان، تصمیماتی در خصوص تعیین تكلیف وضعیت حریم قلعه ثبتی كاسین و روستای حماملوی شهرستان ورزقان اتخاذ شد

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر