کد خبر: 84913 A

با ایجاد این استخر و تجهیز پایاب آن به آبیاری تحت فشار، میزان ذخایر و راندمان آبیاری بالا خواهد رفت.

ایلنا: مدیر جهادکشاورزی ورزقان گفت: برای نخستین بار یک فقره استخر معیشتی با ظرفیت ۲ هزار و ۷۰۰ مترمکعب ذخیره آب وبا اجرای لوله گذاری به طول یک هزار و ۵۰۰ متر درپایاب آن، در سطح این شهرستان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی علیمحمدی در گفتگو با خبرنگاران افزود: با ایجاد این استخر و تجهیز پایاب آن به آبیاری تحت فشار، میزان ذخایر و راندمان آبیاری بالا خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه از محل تسهیلات کار گروه توسعه بخش کشاورزی تعداد ۸ فقره استخر معیشتی از نوع پلیمری در این شهرستان مصوب شده است گفت: این استخر معیشتی با هزینه کرد ۲۳۰ میلیون ریال و در مدت زمان کوتاه ایجاد وبه مرحله بهره برداری رسیده است.

علی محمدی همچنین از اخذ مجوز استخر معیشتی در کنار رودخانه‌های دایمی و مجوز حفر چاه از سازمان آب منطقه‌ای برای پرورش ماهی در این شهرستان خبر داد و افزود: اصلاح الگوی مصرف در بخش‌های مختلف کشاورزی، مناسب‌ترین و منطقی‌ترین راه حل برای گذر از بحران‌های کم آبی به نظر می‌رسد.

مدیر جهادکشاورزی ورزقان اصلاح الگوی مصرف را، تنها راه برای گذر از بحران کم آبی و همچنین کاهش منابع آبی ذکرکرد و افزود: صرفه جویی در مصرف آب با استفاده از روشهای نوین برای آبیاری قطره‌ای، بارانی، کوزه‌ای، تراوا زیرزمینی و تانکر می‌تواند بسیار تأتیر گذار باشد.

وی ادامه داد: آبیاری قطره‌ای روشی مناسب برای کاهش و هدر رفت آب در بخش کشاورزی و استفاده از استخرهای معیشتی نیز بسترسازی مناسبی برای استفاده بهینه ازآب و ارتقا درآمد حاصل از تولید دربخش کشاورزی برای بهره برداران است.

ورزقان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر