کد خبر: 84919 A

با حضور رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در نشست عصر رسانه انجام شد؛

سال‌های سختی را پشت سرگذاشته‌ایم/ حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران نادیده گرفته شد/ بسیاری از وضعیت چند سال گذشته رضایت نداشته‌اند/ فضای نقد سازنده حاکم نبود/ بازگشت اخلاق به عرصه فرهنگ، نیاز مبرم جامعه فرهنگی است.

ایلنا: وضعیت فرهنگی و رسانه‌ای استان آذربایجان شرقی با حضور رییس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی و جمعی از اصحاب رسانه استان در نشست تیرماه عصر رسانه بررسی شد.

 

سال‌های سختی را پشت سرگذاشته‌ایم

به گزارش ایلنا در آغاز این نشست مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در سخنانی با تبریک خلق حماسه سیاسی و انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهور منتخب گفت: امیدواریم گفتمان اعتدال بتواند فضای مناسبی برای اصحاب فرهنگ و هنر بوجود بیاورد.

سیدرضا علوی افزود: جای هیچ انکاری نیست که طی این سال‌ها اصحاب فرهنگ و هنر به خصوص رسانه و مطبوعات سال‌های بسیار دشواری را پشت سر گذاشته‌اند و فضا برای هرگونه خلاقیت و نوآوری بسته شده بود.

وی گفت: ما طی این سال‌ها هجمه‌های ناگواری را متحمل شده‌ایم که در بسیاری از بخش‌ها این امر به دلسردی این دوستان منجر شده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: ما امیدواریم که این فضا به سمت اعتدال و عقلانیت برود و وضعیت برای همه کارگزاران فرهنگی جامعه بهتر شود.

 

بسیاری از وضعیت چند سال گذشته رضایت نداشته‌اند

رییس ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: گروه‌های مختلف از وضعیت چند سال گذشته کشور ابرازرضایتی کرده‌اند.

سیدمهدی حسینی خاطرنشان کرد: متاسفانه من طی روزهای گذشته که با افراد و مجامع مختلف نشست داشته‌ام، عموما از وضعیت موجود ابراز نارضایتی کرده‌اند و این ضرورت توجه به شعار‌ها و وعده‌های دولت آینده را دوچندان می‌کند.

وی گفت: من همواره این افتخار را داشته‌ام که بیشتر گوش کنم تا اینکه حرف بزنم. از این رو مشتاق خواهم بود که به صورت صمیمانه انتظارات اصحاب رسانه را از دولت آینده بشنوم.

حسینی ادامه داد: متاسفانه کمبودهای زیادی در بخش‌های گسترده فرهنگی و اقتصادی داریم و امیدواریم این با همت همه دلسوزان انقلاب و نظام برطرف شود و کشور در مسیر توسعه، بهبودی، پیشرفت و عقلانیت گام بردارد.

 

حقوق حرفه‌ای روزنامه نگاران نادیده گرفته شد

مدیر مسئول روزنامه مهدآزادی نیز در این نشست گفت: به نظر من در مجموع، ما سال‌های سختی را آن طور که دوستان و همکاران اظهار می‌دارند از سر نگذرانده‌ایم و وضعیت رو به بهبود بوده است.

مسعود پیمان در عین حال افزود: البته به دلیل عدم تمکن مالی، حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران نادیده گرفته شد و استقلال واقعی آن‌ها زیر سوال رفت.

وی گفت: به همین دلیل است روزنامه‌نگاران مجبور به انتشار آگهی به جای مطالب سودمند می‌شوند که باعث می‌شود حقوق حرفه‌ای ما لکه‌دار شود.

 

فضای نقد سازنده حاکم نبود

عضو خانه مطبوعات استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست در تشریح وضعیت فرهنگی هنری تبریز در سال‌های گذشته گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد تبعیض و بی‌عدالتی ناگواری بوده‌ایم به طوری که فضای نقد سازنده حاکم نبود و جامعه به سمتی می‌رفت که کارکرد حقیقی رسانه‌ها از آن سلب شود.

محمد اکبری ادامه داد: متاسفانه این فضا درحالی مدیریت می‌شد که مدیریت فرهنگی نیز با این حوزه بیگانه بود و شناخت چندانی از آن نداشت. از این رو وضعیت همواره بد‌تر و دشوار‌تر می‌شد.

وی خاطر نشان کرد: مطبوعات رسالت فرهنگی خود را در خصوص نقد فضای جامعه ایفا نمودند، اما متاسفانه پاسخ عادلانه‌ای از سوی مدیران دریافت نکردند و کار در بسیاری از موارد به برخورد‌های قضایی منجر شد.

این عضو خانه مطبوعات اظهار داشت: تا زمانی که فضای نقادانه در جامعه شکل نگیرد نمی‌توان به گسترش فرهنگ درست مدیریتی امیدوار بود. از این رو از دولت آینده انتظار داریم با توجه به اصل شایسته سالاری مدیران، فضایی معتدل و مناسب برای اعالی فرهنگ به ارمغان بیاورند.

 

انتظار شمال‌غرب کشور از آقای روحانی بالاست

مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی نصرنیوز، نیز در این نشست با اشاره به رای بالای دکتر روحانی در منطقه شمال‌غرب کشور طی انتخابات ریاست جمهوری گفت: این نمایانگر این است که سهم انتظار آذربایجان از ایشان به عنوان رئیس جمهوری آینده بالاست و لازم است زمینه‌ای فراهم شود که به این انتظارات پاسخی شایسته داده شود.

امیر کریم زادشریفی، ادامه داد: طی سال‌های گذشته رسانه‌های سایبر در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت نموده‌اند که لازم است برای ارتقای جایگاه این رسانه‌ها شرایط بهتری فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به شعار دکتر حسن روحانی، در انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدواریم در آینده فردی در راس مدیریت فرهنگی قرار گیرد که با دوری جستن از افراط و تفریط در راه اعتدال گام بردارد و نتیجه موثری را برای اصحاب فرهنگی و هنر به ارمغان بیاورد.

 

هم ما، هم فرهنگ و هم مدیران فرهنگی سر کار هستیم!

مدیرمسئول هفته نامه آذرپیام نیز در این نشست با بیان اینکه فرهنگ همواره مظلوم است گفت: عمومآ در عرصه مدیریتی کشور، زمانی به مقوله فرهنگ پرداخت می‌شود که عملا همه هزینه‌ها، در بخش‌های مختلفی چون اقتصاد و صنایع هزینه شده است و آنچه برای این عرصه می‌ماند هزینه ناچیزی است که باید برای کارهای بزرگ و بنیادین صرف شود.

فرهاد باغشمال ادامه داد: مشکل دیگری که در بحث فرهنگ از آن رنج می‌بریم این است که نوعی نگاه سلیقه‌ای و سیاسی بر این امر سایه افکنده است. از این روست که مردم رویی خوش به این مقوله نشان نمی‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: اینکه گفته می‌شود مردم به دلیل مسائل اقتصادی رغبتی به امور فرهنگی ندارند گفته نادرستی است، چرا که مردم از مختصر مجال برنامه‌های فرهنگی و تفریحات سالم فرهنگی بهره می‌برند و از آن سود می‌برند.

این فعال رسانه‌ای اظهار داشت: مشکل اساسی این است که متاسفانه فرهنگ بوی دولتی به خود گرفته است و مردم از فرهنگی که بوی دولتی گرفته دوری می‌کنند. چرا که نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای فرهنگی مردم باشند.

 

بازگشت اخلاق به عرصه فرهنگ، نیاز مبرم جامعه فرهنگی

یکی دیگر از اصحاب رسانه با بیان اینکه تبریز، مولد هنرمندان بسیاری بوده است گفت: متاسفانه وضعیت برای هنرمندان به گونه‌ای نامناسب بوده که آن‌ها مجبور به کوچ اجباری شده‌اند و یا شغل خود را تغییر داده و در بخشی دیگر فعالیت می‌کنند.

سبا حیدرخانی ادامه داد: این نگاه افزون بر نگاهی است که نیاز به یک مدیر مناسب فرهنگی را دو چندان می‌کند، اما در عین حال بایددر نظر داشت که آنچه به صورت موکد لازم است، حاکم شدن اخلاق به عنوان یک اصل فراموش شده است که طی این سال‌ها نادیده گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای این کار لازم نیست حتما یک مدیر فرهنگی کاربلد سرکار باشد، همین که به اخلاق باور داشته باشد، می‌توان به بهبود این وضعیت امیدوار بود.

 

باید به سمت غیردولتی شدن حرکت کنیم

در ادامه این نشست سیدمهدی حسینی رئیس ستاد دکتر روحانی در آذربایجان شرقی با تقدیر از اصحاب رسانه گفت: این نشست برای من یکی از متفاوت‌ترین نشست‌هایی بودکه طی این روز‌ها حضور داشته‌ام.

وی افزود: تبریز از مدت‌ها پیش به دلیل حضور چهره‌های شاخص در هر بخشی، دارای یک پتانسیل قوی و منجسم بوده، ولی همین مساله موجب آن شده که هر کدام از این چهره‌های شاخص به نوعی به تضاد فکری با آن دسته از افراد که در مصدر امور هستند برسند.

سیدمهدی حسینی ادامه داد: این مساله موجب نوعی از چندشاخگی شده که وضعیت را برای استمرار کار دشوار نموده است.

وی افزود: از سویی دیگر باید دانست که جامعه مدنی برای خود الفبایی دارد و اگر بخواهیم به آن توجه کافی داشته باشیم، باید مقدمات تحقق جامعه مدنی را بدانیم.

حسینی از اقتصاد غیردولتی به عنوان زیربنای ایجاد این جامعه برشمرد و افزود: در پی آن سیاست و نهایتا فرهنگ غیردولتی می‌شود و فرهنگ مردمی در آن‌ها سیطره می‌یابد.

وی مردمی شدن این عرصه‌ها را موجب بروز خلاقیت و نوآوری در این زمینه‌ها عنوان کرد و افزود: البته باید در نظر داشت که تا یک ساز وکار قانونی برای جلوگیری از ایجاد رانت در آن وجود نداشته باشد نمی‌توان نسبت به کسب نتیجه مطلوب از این فرایند امیدوار بود.

حسینی در ادامه لازمه بنیادین تحقق چنین وضعیتی را امر به معروف و نهی از منکر مدیران از طریق رسانه‌ها برشمرد و افزود: تا همیشه تاریخ اگر امر به معروف و نهی از منکر در مورد مدیران حاکم باشد، امکان بروز فساد در جامعه نزدیک به صفر خواهد بود.

وی افزود: بحث نقد و به سوال کشیدن مدیران یک آموزه اسلامی است که به درازای تاریخ اسلام عمر دارد و حتی این امر در زمان پیامبر که نبی الله بودند، نیز وجود داشت.

لازم به ذکر است نشست عصر رسانه از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار می‌شود که موضوع آخرین نشست آن به بررسی وضعیت فرهنگی، هنری و رسانه‌ای استان با حضور رییس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در آذربایجان شرقی و انتقال آن به رئیس جمهور منتخب بود.

بررسی وضعیت فرهنگ و رسانه‌ عصر رسانه‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر