کد خبر: 84955 A

رئیس تشکیلات آزادی قره باغ:

ارامنه اشغالگر درصدد تفرقه افکنی بین ایران و ترکیه هستند/ مسئله قره باغ تهدیدی برای دنیای اسلام است/ افزایش روابط بین ایران و آذربایجان لازمه حل مسئله قره باغ است.

ایلنا: رئیس تشکیلات آزادی قره باغ گفت: ما به وضوح مشاهده کردیم مسئله قره باغ متوجه ایران نیز بوده و لازمه حل مسئله قره باغ، ایجاد وحدت و همدلی و ارتباطات تنگاتنگ بین ایران و آذربایجان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آکیف نقی در سمینار علمی بررسی وضعیت حقوق بشر در منطقه قره باغ که با رونمایی از فراخوان همایش بین المللی قره باغ در دانشگاه تبریز همراه بود در حضور هیئتی از جمهوری آذربایجان و جمعی از اساتید و اصحاب رسانه گفت: مسئله قره باغ در ارتباط باه همه مسلمانان دنیا است و این تهدیدی برای دنیای اسلام است.

وی تصریح کرد: ما به وضوح مشاهده کردیم مسئله قره باغ متوجه ایران نیز می‌باشد و لازمه حل مسئله قره باغ، ایجاد وحدت و همدلی و ارتباطات تنگاتنگ بین ایران و آذربایجان است.

آکیف نقی با اشاره به قدمت اختلافات بین ارمنستان و آذربایجان، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه درجنگ جهانی اول ارمنستان هیچ مالکیت ارضی نداشت، به واسطه دخالت‌های انگلستان و آمریکا و فرانسه که در صدر آن‌ها روسیه قرار داشته، توانست در خاک آذربایجان نفوذ نماید و از‌‌ همان ابتدا در صدد تجاوز به خاک آذربایجان بود.

وی تصریح کرد: مسئله قره باغ تهدیدی برای دنیای اسلام بوده و ارامنه اشغالگر از‌‌ همان ابتدا با اسلام سازگاری روحی نداشته است به عنوان مثال در قرن ۱۷ گروهی از ارامنه افراطی اشغالگ در ظاهر به اسلام روی آوردند به طوری که با گذشت ۳۰۰ سال نتوانستند خود را با اسلام وفق بدهند و اکنون در مناطقی از قفقاز و ترکیه ساکن است.

رییس تشکیلات آزادی قره باغ با اشاره به اینکه از قدیم الایام مسلمانان ایران، آذربایجان و ترکیه حامی اقلیت ارامنی بوده‌اند، اظهار کرد: اما ارمنستان همواره به این کشور‌ها خیانت کرده است.

آکیف نقی خاطرنشان کرد: ماهیت جنگ صلیبی هنوز تغییر نکرده، ما از ایران و ترکیه و دنیای اسلام در این خصوص مساعدت می‌طلبیم.

وی افزود: ارامنه اشغالگر در صدد تفرقه افکنی میان ایران و ترکیه هستند تا با ایجاد جنگ شیعه و سنی هر دو کشور را سرنگون کند.

قره باغ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر