کد خبر: 85219 A

این گیاه در شهرستان‌های کلیبر، ورزقان، شبستر، میانه، جلفا، مرند و اهر یافت و با توسعه کشت آن، قابلیت سوددهی قابل توجه در مدت زمان کم برای بهره بردار را فراهم می‌سازد.

ایلنا: مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: برای تسکین دردهای عضلانی، چای بابونه یکی از گزینه‌های موثر در درمان افرادی است که درمان با گیاهان دارویی را ترجیح داده و یا نسبت به داروهای شیمیایی حساسیت دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعداله اسکندری، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه بابونه، گیاهی یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا۴۰ سانتی‌متر است که بصورت خودرو، در مزارع و کنار جاده‌ها می‌روید گفت: این گیاه در شهرستان‌های کلیبر، ورزقان، شبستر، میانه، جلفا، مرند و اهر یافت و با توسعه کشت آن، قابلیت سوددهی قابل توجه در مدت زمان کم برای بهره بردار را فراهم می‌سازد، زیرا براساس تحقیقات انجام گرفته به عنوان گیاهی مفید و با خواص دارویی مهم و موثر محسوب می‌شود.

وی محل رویش این گیاه را استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، نوردآباد ممسنی، داراب و جهرم، لرستان و خوزستان، اطراف تهران و دماوند ذکرکرده و افزود: بعضی از گونه‌های دیگر بابونه در نواحی مختلف اروپا ‌رویده و امروزه در صنعت لوازم آرایشی بهداشتی آن را به تنهایی یا همراه با گیاهان دیگری از قبیل اکلیل کوهی، خلنگ و بنفشه در تولید شامپو کرم‌های نرم کننده به کار می‌گیرند.

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان، یکی از مهم‌ترین خواص بابونه را، به استفاده سنتی این گیاه به عنوان محصولات دارویی، درمانی و غذایی اشاره نموده واضافه کرد: متخصصین بهداشت و درمان و مسئولین صنایع بایستی نسبت به تهیه وتولید موثر این گیاه اهتمام ورزند.

گفتنی است این گیاه مفید به صورت خودرو در مناطق مختلف استان یافت و درصورت تکثیر و تولید صنعتی می‌تواند درآمدزایی قابل توجهی را برای بهره برداران به همراه داشته باشد.

سعداله اسکندری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر