کد خبر: 86334 A

نماینده مردم اهر و هریس:

کمبود عرضه محصولات سالم در بازارمصرف، این فرصت را برای کشورهای در حال توسعه به وجود می‌آورد که وارد بازار شده و سهمی از آن را به خود اختصاص دهند.

ایلنا: نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: آمارهای موجود درباره فرسایش خاک در کشور نگران‌کننده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس فلاح باباجان، با اشاره به لزوم تخصیص بودجه‌ کافی برای برنامه‌های حفاظت خاک گفت: برای کاهش فرسایش خاک، توسعه پژوهش وترویج روشهای‌ شخم‌های حفاظتی و بومی‌سازی ادوات بی‌خاک‌ورزی و یا کم‌خاک‌ورزی نقش کلیدی دارد و بر همین اساس تخصیص بودجه‌های کافی برای برنامه‌های حفاظت خاک بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت تولید محصول سالم و به تجارب موجود در این زمینه اظهار داشت: توسعه تولید محصولات سالم در راستای توسعه پایدار کشاورزی با هدف کاهش و استفاده بهینه مصرف کود و سموم شیمیائی تحقق می‌یابد.

فلاح باباجان با بیان اینکه در مناطق کم بازده با استفاده از شیوه‌های کشاورزی مدرن، عملکرد دو تا سه برابر می‌شود افزود: پرداخت یارانه از سوی دولت در این زمینه موجبات افزایش درآمد تولیدکنندگان را فراهم می‌سازد

وی خاطرنشان کرد: بررسی‌های انجام یافته درکشورهای توسعه یافته نشان داده است که مصرف کنندگان حاضرند محصولات سالم را به بهای بیشتر تهیه نمایند.

فلاح باباجان با بیان اینکه بازار این محصولات در کشور رو به رونق بوده و انتظارمی رود رشد تقاضا در آینده ادامه یابد گفت: کمبود عرضه محصولات سالم در بازارمصرف، این فرصت را برای کشورهای در حال توسعه به وجود می‌آورد که وارد بازار شده و سهمی از آن را به خود اختصاص دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید به اینکه ایران با داشتن اقلیم‌های متفاوت و همچنین برخورداری از شرایط مناسب تولید، توان بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی را دارد، اضافه کرد: نکته مهم این است که در سال‌های اخیر دیگر تولید بالا مطرح نبوده بلکه امروزه کشاورزی پایدار جای خود را به کشاورزی رایج و مرسوم دهه‌های گذشته داده است.

فلاح باباجان، موضوع آب را از دیگر مسائل موجود در این زمینه عنوان کرد و افزود: ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک جای دارد، لذا آب باید با دقت بیشتری مصرف شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی یکی از پرمصرف‌ترین بخش‌ها درزمینه آب است تأکید کرد: بهینه‌سازی مصرف آب مانند گسترش روش‌های آبیاری تحت فشار در کنار کاهش هدرروی‌ها از ملزومات است. آلودگی آب که اثرات سوء بر سلامت جامعه و همچنین کاهش باروری خاک‌ها دارد، یکی از مواردی است که باعث کاهش منابع آب سالم می‌شود.

فلاح باباجان با بیان اینکه مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی به‌ویژه کودهای نیتروژن باعث آلودگی آب و انباشت نیترات یا نیتریت در محصولات کشاورزی خواهد شد خاطرنشان کرد: مصرف این محصولات خطرات جدی برای سلامتی جامعه به همراه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: باید ازآبیاری محصولات کشاورزی به‌ویژه سبزیجات با آب فاضلاب تسویه نشده باید به‌طور جد توسط بهره برداران جلوگیری به عمل آید.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه دهه چهارم انقلاب دهه عقلانیت وتبعیت ازقانون است افزود: از دولت جدید اعتدال انتظار براین است با حمایت از بخش کشاورزی، توسعه این بخش مهم از اقتصاد کشور را بیش از پیش رونق بخشیده و برنامه‌های حفاظت خاک جزو رئوس برنامه‌های اجرائی زیربنایی در این بخش لحاظ شود.

عباس فلاح باباجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر