کد خبر: 86338 A

۱۸۰ کارخانه سالانه۵۰۰ هزار تن لپه در آذرشهر تولید می‌کنند که ۹۵ درصد لپه مورد نیاز داخل کشور را تامین می‌کند.

ایلنا: مدیرجهادکشاورزی آذرشهر گفت: این شهرستان بزرگ‌ترین بازار تولید وفرآوری لپه درکشورمحسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فیروز طلوع حیات در گفتگو با خبرنگاران افزود: ۱۸۰ کارخانه سالانه۵۰۰هزار تن لپه در این شهرستان تولید می‌کنند که ۹۵ درصد لپه مورد نیاز داخل کشور را تامین می‌کند.

وی گفت: نخود تنها مواد اولیه لپه است که از سایر مناطق کشور به آذرشهر وارد و پس از انجام کارهای اولیه فرآوری به روش‌های صنعتی و نیمه صنعتی به لپه خوراکی تبدیل می‌شود.

طلوع حیات ایجاد کارگاه‌های بسته بندی حبوبات در آذرشهر را ضروری دانست و افزود: در روش‌های بسته بندی هم اصول بهداشتی رعایت می‌شود و هم برای تولیدکنندگان ارزش افزوده خواهد داشت.

مدیر جهادکشاورزی آذرشهر، لپه را یکی از مهم‌ترین بخش‌های مواد غذایی مردم دانست و گفت: بر اساس برآوردهای تقریبی سالانه حدود ۴۵۰ هزار تن لپه در بازارهای داخلی داد و ستد و در سبد غذایی خانوار‌ها قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: سالانه به طور متوسط حدود ۲۵۰ هزار تن نخود برای لپه سازی از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، کردستان، لرستان، کرمانشاه، ایلام و خراسان به کارگاه‌های لپه سازی آذرشهر وارد می‌شود.

مدیر جهادکشاوری آذرشهر همچنین با اشاره به گستره صنعت لپه سازی آذرشهر اظهارکرد: سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن نخود نیز از دیگر کشور‌ها از جمله استرالیا، اتیوپی، تانزانیا و پاکستان به این شهرستان وارد می‌شود.

وی صنعت لپه سازی را از منابع مهم اشتغالزایی آذرشهر ذکر کرد و گفت: حدود ۱۰ درصد از جمعیت شهرستان به شکل مستقیم و غیر مستقیم در امر تولید، فراوری، توزیع و بازاریابی این صنعت مشغول فعالیت هستند.

مدیرجهادکشاورزی آذرشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر