کد خبر: 86347 A

با انتقال آب رودخانه ارس به مرند؛

در منطقه مرند وجلفا ۴۵ هزار هکتار زمین برای کشاورزی موجود است و اگر مشکل آب کشاورزی این زمین‌ها از طریق انتقال و پمپاژ آب رودخانه ارس رفع شود ایجاد این میزان اشتغال امکان پذیر است.

ایلنا: نماینده مردم مرند وجلفا در مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه اشتغال مولد برای ۴۶ هزار از از افراد بومی این منطقه وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد حسن‌نژاد که در جمع کشاورزان شهرستان مرند سخن می‌گفت، افزود: در منطقه مرند وجلفا ۴۵ هزار هکتار زمین برای کشاورزی موجود است و اگر مشکل آب کشاورزی این زمین‌ها از طریق انتقال و پمپاژ آب رودخانه ارس رفع شود ایجاد این میزان اشتغال امکان پذیر است.

وی با اشاره به اهمیت تولید محصول سالم در آذربایجان شرقی گفت: در شهرستان‌های مرند وجلفا زمینه‌های مساعدی برای توسعه صنعت وکشاورزی موجود است و مرند از نظر کشاورزی و جلفا از نظر صنعتی می‌توانند گام‌های موثری را در اقتصاد منطقه و ایجاد اشتغال پایدار فراهم کنند.

حسن‌نژاد با اشاره به اینکه شهرستان مرند از نظر تولید زردآلو، زعفران، پسته و گوجه‌فرنگی رتبه ممتازی را در استان حائز است، افزود: جلوگیری از قطعه قطعه کردن زمین‌های زراعی و باغی، هدر رفت آب‌های کشاورزی در کنار حذف دست واسطه‌ها، باید اولویت اصلی جهادکشاورزی شهرستانهای مرند و جلفا در چارچوب توسعه کشاورزی قرار داشته و با دقت و مدیریت بهینه دنبال شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، با تقدیر از تلاش‌های سازمان جهادکشاورزی استان در ایجاد زمینه لازم برای احداث و راه اندازی صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی در سطح شهرستان‌ها، گفت: متاسفانه به ‌علت کمبود مراکز بسته‌بندی‌ مدرن در سطح این مناطق، بیشتر محصولات به‌ صورت تازه‌خوری به بازار عرضه می‌شود و سود حاصل از آن نیز نصیب واسطه‌ها می‌شود

وی افزود: ایجاد مراکز بسته بندی وفرآوری در شهرستانهای مرند و جلفا، افزایش درآمد بهره برداران، در کنار ایجاد مشاغل مولد برای جوانان را به دنبال خواهد داشت.

حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: خارج شدن از سیستم سنتی، مکانیزه کردن طرح‌های کشاورزی، ایجاد کارخانه‌های فرآوری بسته‌بندی و صنایع تبدیلی درکنار جذب سرمایه‌گذار می‌تواند برای ایجاد بسترهای موجود اشتغال پایدار و توسعه اقتصاد در منطقه نقش مهمی داشته باشد.

انتقال آب رودخانه ارس به مرند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر