کد خبر: 86496 A

تهیه و نصب دستگاه‌های ضد تگرگ، جهت مقابله با بلایای طبیعی در باغات شهرستان جلفا ضروری است.

ایلنا: فرماندار جلفا گفت: بارش شدید تگرگ وجاری شدن سیل خسارات متعددی به باغات پراز میوه دشت گردیان این شهرستان وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مختار سیفی خسارات ریالی بارش شدید و بی‌سابقه تگرگ را در بیش از ۶۰۰ هکتار از باغات دشت گردیان این شهرستان، بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال دکر کرد و افزود: بنا بر اظهار افراد بومی منطقه، این بارش در سه دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ هکتار از باغات شهرستان بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده و بیشتر خسارات وارده در باغات زردآلو رخ نموده است گفت: از بانک کشاورزی جهت حمایت از باغداران و پرداخت خسارت به باغات تحت بیمه درخواست کمک نموده‌ایم.

فرماندار شهرستان جلفا بابیان اینکه از بین یک هزار و۸۴۰ هکتار دشت گردیان یک هزار و ۴۱۵ هکتار آن باغ‌های میوه بوده و بطور متوسط از هر هکتار آن ۱۵ تن میوه برداشت می‌شود اضافه کرد: میوه‌هایی از جمله زردآلو، آلبالو و انگور حاصل آمده از باغات این دشت علاوه بر تامین نیاز داخل، به کشورهای ارمنستان، آذربایجان، اوکراین و روسیه نیز صادر می‌شود.

وی افزود: جهت جلوگیری ازتکرار آن، تهیه و نصب دستگاه‌های ضد تگرگ در سطح باغات منطقه ضروری است.

توسعه کشاورزی دردشت گردیان جلفا، با استفاده از پمپاژ آب از رودخانه ارس از سال ۱۳۷۴ به مرحله اجرا درآمده است. هدف از بهره‌گیری از فناوری ضدتگرگ با توجه به شرایط اقلیمی استان، جلوگیری از آسیب به سطوح باغی و تضرر بهره‌بردارن بوده و درکنار آن توسعه پوشش بیمه‌ای باغات نیز به صورت جدی توسط سازمان جهادکشاورزی استان دنبال می‌شود. تحقق پوشش صد درصدی بیمه در بخش باغی، زراعی و دامی در زمان بروز چنین حوادثی، خواهد توانست بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی بهره برداران، ناشی از بلایای طبیعی را درحد بالایی پوشش داده و مرتفع نماید.

فرماندار جلفا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر