کد خبر: 91793 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

فاز اول اجرای طرح علما و مفاخر آذربایجان در حال اتمام بوده و احداث موزه علما برای معرفی علما و فقهای برجسته آذربایجان و ‌ایجاد موزه شعرا در محل مقبره‌الشعرای تبریز به عنوان فاز‌های بعدی این طرح از اهم برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود.

ایلنا: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: علما و مفاخر آذربایجان نمادهای عزت و سربلندی ایران اسلامی هستند و باید این الگو‌ها به سراسر جهان معرفی شوند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علی داننده در مصاحبه مطبوعاتی که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد گفت: این پتانسیل غنی و ظرفیت عظیم دینی، ‌ فرهنگی و علمی و نقش متعالی و تاثیرگذار روحانیت آذربایجان در تاریخ ایران اسلامی که همواره در مسائل مختلف پیشرو بوده و جریان تاریخ این مرز و بوم را در مسیر صحیح هدایت کرده‌اند باید معرفی شود.
وی فرهنگ بالنده و پیشرو اسلامی و ایرانی را مرهون حضور پیوسته و بااقتدار روحانیت و علما برشمرد و گفت: این شخصیتهای برجسته‌ جهانی الگویی برای جوامع بشری هستند و معرفی زندگینامه و آثار قلمی آنان در واقع ادای دین به این بزرگان است.
وی افزود: آغاز اجرای طرح علما و مفاخر آذربایجان نمادهای عزت و سربلندی ایران اسلامی به عنوان یکی از طرحهای جامع و تاثیرگذار در حوزه فرهنگ استان است که بخش اول این طرح در حال اتمام بوده و احداث موزه علما برای معرفی علما و فقهای برجسته آذربایجان و ‌ایجاد موزه شعرا در محل مقبره‌الشعرای تبریز نیز به عنوان فاز‌های بعدی این طرح از اهم برنامه‌های اداره کل محسوب می‌شود.
وی گفت: طرح «مفاخر آذربایجان نمادهای عزت و سربلندی ایران اسلامی» با ایجاد زمینه برای هنرمندان جهت تولید آثار هنری، افق جدیدی را فراروی اصحاب فرهنگ و هنر ایجاد کرده و زمینه تعالی بخشی فرهنگ و هنر استان را فراهم آورده است.
داننده خاطرنشان کرد: این طرح خود به نوعی بستری را فراهم می‌کند تا سبک و مکتب هنرمندان این برهه در حافظهٔ تاریخ هنری این مرز و بوم ثبت شود.
داننده افزود: حدود دوسال است که ساخت و انجام کارهای عمرانی موزه مفاخر آذربایجان آغاز شده و همزمان کارهای نرم افزاری آن نیز انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: این موزه در سه بخش شامل موزه علما و عرفا، شعرا و نویسندگان و سایر بخش‌ها که شامل هنرمندان و شهدا نیز می‌شود، در دو مکان مقبره الاشعرا و موزه هنرهای معاصر تبریز در زمینی با بیش از شش هزار متر مربع در میدان آذربایجان، در حال آماده سازی است.
وی گفت: احداث موزه در محل مقبره الاشعرا تبریز پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد دارد و موزه هنرهای معاصر واقع در میدان آذربایجان نیز دارای پیشرفت بیش از ۳۰ درصد است.
داننده خاطرنشان کرد: تاکنون برای ساخت موزه مفاخر آذربایجان ۳۵ میلیارد ریال هزینه شده و برای اتمام آن بیش از ۷۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر موردنیاز است.
وی با اشاره به اینکه آثار بخش علما و عرفا موزه مفاخر آذربایجان با ۵۰ تابلوی پرتره و ۵۰ زندگینامه و شرح زندگی و همچنین کتاب آشنایان ره عشق آماده شده که پنجم مرداد در خانه فرهنگ تبریز با عنوان موزه موقت مفاخر و علما افتتاح و رونمایی می‌شود گفت: این موزه بخش اول از طرح مفاخر آذربایجان نمادهای عزت و سربلندی ایران اسلامی بوده که بخش دوم آن نیز با عنوان موزه شعرا و نویسندگان در حال پایان است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر