کد خبر: 93127 A

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی:

تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم در صورت جدایی مادر از همسر می‌تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

ایلنا: معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی اعلام کرد: تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال که والدین آنان از هم جدا شده‌اند، برای دریافت معافیت کفالت دائم باید ۳۰ ماه از زمان ثبت واقعه طلاق والدین، گذشته باشد.
به گزارش ایلنا، ابراهیم آژدن گفت: تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم در صورت جدایی مادر از همسر می‌تواند از معافیت کفالت استفاده کند.
وی با اشاره به اینکه این نوع معافیت در هیئت رسیدگی به کفالت مطرح می‌شود، افزود: پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می‌شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی ثبت واقعه طلاق در محضر و عدم غیبت را شرایط اصلی برای برخورداری از این معافیت دانست و تصریح کرد: از آنجا که برخی اقدام به طلاق صوری می‌کردند بنابراین براساس قانون جدید مصوب سال ۱۳۹۰، مقرر شد تا شرط اصلی برای معافیت دائم، گذشت ۳۰ ماه از زمان ثبت طلاق باشد این درحالی است که در گذشته از زمان ثبت، معافیت قابل اجرا بود.
آژدن یادآور شد: مادران فاقد همسر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی (فوت یا طلاق) اگر دارای چند فرزند ذکور باشند، یکی از فرزندان آن‌ها می‌تواند از خدمت معاف شود به شرط آنکه برادر دیگرش از معافیت کفالت استفاده نکرده باشد.
به گفته این مقام انتظامی، اگر برادران دیگر از معافیت‌هایی مانند معافیت پزشکی و... استفاده کرده باشند، اشکالی نداشته و مشمول می‌تواند از معافیت کفالت استفاده کند.
گفتنی است، در این معافیت، غیبت شرط نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر