کد خبر: 93141 A

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

مشاغل خانگی شروع حرکت به سوی استقلال اقتصادی بوده و زنان همواره ثابت کرده‌اند که از راه‌هایی مانند قالی بافی، گلیم بافی و سایر هنرهای دستی، توانسته‌اند کسب درآمد کنند. / این قبیل کار‌ها نقش تولیدی داشته و برای عرضه به بازار و وارد کار کردن مردم نقش واسطه‌ای بین تولید کننده و خریدار را انجام می‌دهند.

ایلنا: مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: فرهنگ خوداشتغالی کشاورزی باید در بین مردم استان، بویژه در مناطق روستایی وعشایری، بیش از پیش مورد توجه جدی قرار گیرد تا در میان مدت، با کاستن از سطح بیکاری در استان، موجبات سرعت گیری و تداوم امر توسعه بخش کشاورزی فراهم شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علی رخ افروز در گفتگو با خبرنگاران افزود: مشاغل خانگی به عنوان یکی ازاصلیترین ظرفیت‌های ایجاد اشتغال درکشور مطرح و با توجه نیازسنجی‌های به‌عمل‌آمده توسط کار‌شناسان، پیش‌بینی می‌شود درسال‌های آتی، صد‌ها هزار فرصت شغلی خانگی دراستان در بخش کشاورزی قابل ایجاد باشد.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل خانگی شروع حرکت به سوی استقلال اقتصادی بوده و زنان همواره ثابت کرده‌اند که از راه‌هایی مانند قالی بافی، گلیم بافی و سایر هنرهای دستی، توانسته‌اند کسب درآمد کنند. این قبیل کار‌ها نقش تولیدی داشته و برای عرضه به بازار و وارد کار کردن مردم نقش واسطه‌ای بین تولید کننده و خریدار را انجام می‌دهند.
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: درحال حاضر ۱۸شرکت تعاونی زنان روستایی در زمینه بسته بندی محصولات کشاورزی، پرورش قارچ، پوشاک، گل وگیاه و فعالیت‌های خدماتی، در سطح استان به فعالیت مشغول و در یک نگاه کلی، می‌توان گفت اکثر زنان روستایی وعشایری استان همگام وهمدوش مردان درفعالیت‌های مختلف کشاورزی، دامداری وباغداری و همچنین در تولید صنایع دستی، مشارکت فعال داشته و در این راستا، توسعه صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی در کنار افزایش آموزش‌های مهارتی زنان، در اولویت برنامه‌های سازمان قرار دارد.
رخ افروز اضافه کرد: آنچه در حال حاضر مهم و باید به آن توجه جدی شود اینکه، ارتقاء فرهنگ اشتغال خانگی تنها به یک نهاد اجتماعی محدود نمی‌شود زیرا، ترویج و توسعه این فرهنگ نیازمند بسیج ملی، در سطح دستگاه‌های اجرایی ونهاد‌های غیر دولتی، در راستای هدایت جامعه بسوی رشد و بالندگی، تلاش و همت و دوری از سستی با همکاری و همدلی همه افراد است و در این زمینه، باید همه مدیران بخش دولتی و خصوصی، اساتید دانشگاهی و خانواده‌ها بیش از پیش تلاش نمایند تا تولید و اشتغال مولد به فرهنگی پایدار در سطح جامعه مبدل شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر