کد خبر: 93151 A

دومین جشنواره منطقه‌ای عاشیقلار یادواره شاعر و عارف نامی آذربایجان خسته قاسم تیکمه داشلی، اینک در مرحله بررسی اولیه آثار به سرمی برد و آثار راه یافته به مرحله نهایی در روزهای ۲۷ مرداد الی ۳۰ مردادماه در تبریز اجرا شده و برگزیدگان نهایی معرفی و قدردانی خواهند شد.

ایلنا: مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: در پایان زمان اعلام شده برای دریافت آثار جشنواره منطقه‌ای عاشیقلار یادواره شاعر و عارف نامی آذربایجان خسته قاسم تیکمه داشلی ۸۸ اثر در بخشهای تکخوانی، تکنوازی و گروه نوازی به دبیرخانه جشنواره رسیده و این آثار در حال بررسی‌های اولیه هستند.
به گزارش خبرنگار ایلنا سید رضا علوی تصریح کرد: از این میان بخش گروه نوازی با ۱۶ اثر، بخش تکخوانی با ۲۵ اثر و بخش تکنوازی با ۴۷ اثر به دبیرخانه رسیده است و نفراتی که در مرحله بازبینی و بررسی اولیه امتیاز لازم را کسب نمایند، در مرحله نهایی به شکل زنده به هنرنمایی خواهند پرداخت.
وی در خصوص قسمتهای مختلف بخش تکنوازی گفت: در این بخش بیشترین استقبال از تکنوازی قوپوز با ارسال ۳۷ اثر صورت گرفته است و تکنوازی بالابان، تکنوازی قارازورنا و تکنوازی دهل در جایگاههای بعدی قرار گرفته‌اند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، بیشترین استقبال هنرمندان را مربوط به هنرمندان شهر تبریز اعلام کرد و گفت: در بخش گروه نوازی بعد از هنرمندان شهر تبریز، هنرمندان شهرهای نقده، کلیبر، شبستر، می‌اندوآب و خداآفرین آثاری را برای دبیرخانه ارسال داشته‌اند.
به گفته وی در بخش تکخوانی هم ۱۳ هنرمند از تبریز، ۳ هنرمند از کلیبر، ۲ هنرمند از ارومیه، ۲ هنرمند از خوی، ۲ هنرمند از خداآفرین و از شهرهای مرند و می‌اندوآب و نقده هرکدام یک هنرمند برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی نموده و در دبیرخانه ثبت نام نموده‌اند.
علوی شرکت ۲۸ هنرمند از تبریز در بخش تکنوازی را اتفاق مبارکی برای حوزه موسیقی عاشیقی برشمرد و گفت: ۶ هنرمند از ارومیه، ۴ هنرمند از کلیبر، ۲ هنرمند از زنجان، ۲ هنرمند از خوی، ۲ هنرمند از نقده، یک هنرمند هادیشهری، یک هنرمند می‌اندوآبی و یک هنرمند تبریزی ساکن تهران هم بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در لیست هنرمندان شرکت کننده در بخش تکنوازی قرار دارند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز همچنین با اشاره به انتخاب موضوع یادواره خسته قاسم تیکمه داشلی برای دومین جشنواره گفت: انتخاب و معرفی نام خسته قاسم به عنوان یادواره دومین جشنواره عاشیقلار گامی بسیار موثر در جهت یادآوری و معرفی اشعار حکمت آموز این شاعر و عارف بزرگ آذربایجان می‌دانیم و به اثربخشی این اقدام ایمان داریم؛ زیرا با ترویج کلمات و اشعار حکمت آموز می‌توان فضایی بسیار متفاوت و سازنده در جمع هنرمندان موسیقی عاشیقی شاهد بود.

وی، ضمن یادآوری موفقیت اولین جشنواره عاشیقلار آن را حرکتی در جهت ارج نهادن به فعالیت و تلاشهای فعالان موسیقی عاشیقی در منطقه معرفی کرد و گفت: موسیقی عاشیقی بخشی کتمان ناپذیر از هویت فرهنگ و بومی این دیار است و بیانگر سوز و آوایی است که در پیوند خود با هویت دیرین این دیار، تاثیراتی شگرف بر روحیات این مردم نهاده است.
دبیر جشنواره منطقه‌ای عاشیقلار با اشاره به تجربه اولین جشنواره گفت: سال گذشته ۲۰ گروه عاشیقی و ۱۹ هنرمند در بخش تکنوازی برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده بودند.
به گفته وی اثرگذاری و اهمیت جشنواره و همچنین افزایش بخشهای مسابقه در کنار گسترش دامنه شرکت هنرمندان عامل افزایش تعداد شرکت کنندگان در دومین جشنواره منطقه‌ای عاشیقلار بوده است.
علوی هدف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز از برگزاری این جشنواره‌ها را پرداختن به گنجینه الهیات، اخلاق و عرفان مست‌تر در موسیقی و نواهای عاشیقی عنوان کرد و افزود: این هنر اصیل همواره محملی برای بیان این مفاهیم بوده است و امیدواریم این گنجینه غنی با تلاشهای صورت گرفته به شکلی شایسته‌تر به علاقمندان به ویژه به نسلهای جوان جامعه معرفی شوند.
گفتنی است دومین جشنواره منطقه‌ای عاشیقلار یادواره شاعر و عارف نامی آذربایجان خسته قاسم تیکمه داشلی پس از اعلام و فراخوان و جمع آوری آثار، اینک در مرحله بررسی اولیه آثار به سرمی برد و آثار راه یافته به مرحله نهایی در روزهای ۲۷ مرداد الی ۳۰ مردادماه در تبریز اجرا شده و برگزیدگان نهایی معرفی و قدردانی خواهند شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر