کد خبر: 94521 A

در طی ۴ ماهه امسال؛

این فرهنگسرا به عنوان بزرگ‌ترین و مجهز‌ترین فرهنگسرا و مجموعه فرهنگی، هنری و تفریحی شمالغرب کشور در فضای به وسعت ۹ هکتار و درحدود ۸ هزار متر مربع زیربنای مفید با کاربری‌های متنوع و متعدد فرهنگی، هنری، تفریحی و رفاهی در تبریز ارایه خدمات می‌نماید.

ایلنا: در ۴ ماه اول سال ۹۲، فرهنگسرای الغدیر وابسته به شهرداری تبریز در حوزه‌های متنوع آموزشی؛ فرهنگی، اجتماعی و هنری و برنامه‌های تجمعی به بیش از ۸۴ هزارنفر از شهروندان خدمات ارائه نموده است.
به گزارش ایلنا این فرهنگسرا به عنوان بزرگ‌ترین و مجهز‌ترین فرهنگسرا و مجموعه فرهنگی، هنری و تفریحی شمالغرب کشور در فضای به وسعت ۹ هکتار و درحدود ۸ هزار متر مربع زیربنای مفید با کاربری‌های متنوع و متعدد فرهنگی، هنری، تفریحی و رفاهی در حالی در منطقه شمالغرب تبریز راه اندازی شد که تولد این مجموعه فرصتی ویژه برای توسعه فرهنگی این محدوده تبریز ارمغان آورد و تهدیدهای بالفعل به فرصت عالی تبدیل شد.
این مجموعه با برخورداری از تالارهای متعدد اجتماعات و مراسم از جمله آمفی تئا‌تر ۴۰۰ و۱۰۰ نفری، پارکینگ ایمن و کافی، آمفی تئا‌تر روباز، کتابخانه مجهز و غنی، موزه هنری، زمین‌های ورزشی و محوطه‌های بازی کودکان، تجهیزات و امکانات ورزش عمومی، استادیوم ۵ هزار نفری فوتبال در دست احداث و ده‌ها زیرساخت دیگر فرهنگی، هنری و رفاهی، یکی از بزرگ‌ترین و مجهز‌ترین مجموعه‌ها و فرهنگسراهای سطح کشور به شمار می‌رود که به منظور استفاده بهینه گروه‌های مختلف جنسی و سنی از کودکان و نوجوانان گرفته تا سنین بالای جامعه احداث و راه اندازی شد.
بخشی از اقدامات ۴ ماهه نخست امسال در فرهنگسرای بزرگ الغدیر انجام شده است به‌شرح زیر است:
مجموعه آموزش‌های شهروندی از واحدهای فعال فرهنگسرا می‌باشد که در حوزه آموزش‌های قرآنی، فرهنگی، هنری، سلامت، اجتماعی و ارتقاء درسی فعالیت دارد و با دارا بودن ۱۸ کلاس آموزشی در ساعات قبل و بعد از ظهر در خدمت شهروندان است و در چهار ماه نخست سال ۹۲ موفق به ارائه خدمات به شهروندان شده است که نمونه‌ای از فعالیت‌های آن به شرح ذیل می‌باشد:
بخش خانه سلامت در حوزه بهداشت فردی و اجتماعی، آموزش تغذیه صحیح، بهداشت بانوان، حوزه آموزش‌های روانی و مشاوره‌های روانی فردی و ورزش صبحگاهی فعال می‌باشد.
در حوزه خدمات کتابخانه‌ای، کتابخانه عمومی فرهنگسرا با خرید تجهیزات لازم و کتاب‌های مرجع و تامین پرسنل اداری، هم اکنون از جمله واحدهای فعال فرهنگسرا می‌باشد که نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ نفر عضو دارد و علاوه بر امکانات عمومی دارای منابع خاص برای نابینایان نیز می‌باشد که در ۴ ماهه اول سال ۹۲ موفق به ارائه خدمات به تعداد ۲۱هزار نفر شد.
از دیگر واحدهای این مجموعه، انجمن ادبی است که به همت همکاران در طول یک سال گذشته پنج شب شعر با حضور اهالی ادب و شعر در مناسبت‌های ملی و مذهبی با موضعات خاص در فرهنگسرا برگزار نموده است و کلاس‌های آموزش فنون شعر، گلستان خوانی، حافظ‌شناسی و شهریار‌شناسی نیزاز جمله برنامه‌های این واحد است که بصورت مرتب در طول هفته برگزار می‌شود.
خانه فرهنگ مادر و کودک فرهنگسرا نیز از دیگر مجموعه‌های فرهنگسرای بزرگ الغدیر است که از اول سال جاری با خرید اسباب بازی و تجهیز محل راه اندازی شده است و با توجه به استقبال گسترده مادران و کودکان از این مجموعه روزانه در سه تایم خدمات می‌دهد و حدود ۸۵۰ نفر عضو دارد.
موزه عکس شهدا نیز که برای اولین بار در شمالغرب کشور در مجموعه فرهنگسرای بزرگ الغدیر راه اندازی شده است میزبان خیل عاشقان شهدا و خانواده‌های محترم است و شهروندان همه روزه از این مجموعه دیدن می‌نمایند.
از جمله دیگر اقدامات شایسته این فرهنگسرا مشارکت، هماهنگی و برگزاری بیش از ۱۵ همایش، جشنواره و نمایشگاه با موضوعات متنوع آموزشی، قرآنی، هنری، سلامت جسم و روان، بهداشت فرد و خانواده، آشنائی با سرطان و راههای پیشگیری از آن، رفتار والدین و کودکان در خانواده و اجتماع، برنامه ریزی شهری، حمل و نقل، اشتغال زائی و کار آفرینی، محیط زیست و برنامه‌های کاربردی متنوع که به همت ادارات و سازمان‌ها ی دولتی و مردم نهاد و با همکاری فرهنگسرا برگزار شده و با توجه به پتانسیل‌های خاص این مجموعه مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است که در مجموع ۶۸۰۰ نفر از برنامه‌های تجمعی این فرهنگسرا در ۴ ماه اول سال ۹۲ استفاده کردند.
از پروژه‌های مهم در دست اجرا در فرهنگسرا استادیوم ۵هزار نفری و کلینیک شماره ۲ شهرداری تبریز است که انشاله با تکمیل این مجموعه‌ها فرایند خدمات رسانی و بهینه سازی اوغات فراغت شهروندان بهتر از وضعیت فعلی خواهد شد.
بر همین اساس در مجموع نزدیک به ۸۴هزار نفر ساعت به شهروندان در چهار ماهه اول سال ۹۲در این فرهنگسرا در راستای غنی سازی اوغات فراغت وارتقای سطح اگاهیهای شهروندان با موضوعات متنوع خدمات ارائه شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر