کد خبر: 9877 A

در این کنگره محققانی از کشورهای آمریکا، انگلستان، ترکیه، آذربایجان و مالزی حضور خواهند داشت همچنین شرکت مهندس محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و برخی از شخصیتهای علمی و سیاسی از جمله دکتر محسن رضائی و دکتر رحیم صفوی، استاندار استان­ آذربایجان­شرقی، رئیس انجمن جغرافیای ایران، خانه جغرافیای ایران و وزارتخانه های ذیربط نشاندهنده اهمیت برگزاری این کنگره است.

پنجمین کنگره بین­ المللی جغرافیدانان جهان اسلام 18 و 19 مهرماه سال جاری با حضور بیش از 350 محقق داخلی و خارجی از کشورهای کانادا، ترکیه و استرالیا در دانشگاه تبریز برگزار می­شود.

به گزارش ایلنا از تبریز، دبیر اجرایی کنگره بین­المللی جغرافیدانان جهان اسلام با اعلام این مطلب گفت: در این کنگره محققانی از کشورهای آمریکا، انگلستان، ترکیه، آذربایجان و مالزی حضور خواهند داشت همچنین شرکت مهندس محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و برخی از شخصیتهای علمی و سیاسی از جمله دکتر محسن رضائی و دکتر رحیم صفوی، استاندار استان­ آذربایجان­شرقی، رئیس انجمن جغرافیای ایران، خانه جغرافیای ایران و وزارتخانه های ذیربط نشاندهنده اهمیت برگزاری این کنگره است.

دکتر بهروز ساری صراف با اشاره به استقبال از این کنگره گفت: یک هزار و 50 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده که پس از داوری 60 مقاله به صورت سخنرانی و 250 مقاله نیز به صورت درج در مجموعه مقالات پذیرش شده است

وی به حضور چندین میهمان ویژه از کشورهای خارجی برای ایراد سخنرانی­های تخصصی در این کنگره اشاره کرد و گفت: در طول برگزاری این کنگره پروفسور الکساندر مورفی، پروفسور کالین سلینت و پروفسور جان تونی آلن از کشور انگلستان در زمینه جغرافیای سیاسی و مسایل آب و امنیت غذایی به سخنرانی خواهند پرداخت.

دکتر ساری صراف همچنین از برگزاری نشست هم اندیشی در مورد دریاچه ارومیه و راه حل مدیریت بحران با حضور کارشناسانی از دانشگاه و صنعت با همکاری انجمن علوم و مهندسی آب را از دیگر برنامه های پنجمین کنگره بین­المللی جغرافیدانان جهان اسلام ذکر کرد و گفت: همزمان با برگزاری این کنگره اولین کارگاه بازاریابی گردشگری و هتل­داری 20 مهرماه در محل هتل پارس برپا خواهد شد.

وی با بیان اینکه این کارگاه آموزشی با حضور اساتید خارجی برگزار خواهد شد افزود: برای شرکت کنندگان در این کارگاه گواهی آموزشی صادر خواهد شد که در ارتقاء اعتبار آنان نقش مهمی خواهد داشت که بدین لحاظ آژانس­های مسافرتی برای شرکت در آن استقبال گسترده­ای کرده‌­اند.

به گفته دکتر ساری صراف بررسی جغرافیای سیاسی– نظامی، جغرافیای انسانی– شهری و بررسی ویژه خطرات و راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را از محورهای پنجمین کنگره بین­ المللی جغرافیدانان جهان اسلام است.

تبادل آخرین دستاوردهای علوم جغرافیایی بین محققان داخلی و خارجی و استفاده از دانش و تجربه تئوریسین­های بین­ المللی را در راستای بالا بردن سطح علم جغرافیای کشورهای اسلامی، بومی سازی تئوری های غربی و استفاده از ایده های نو و عملی ساختن آنها در راستای بهبود وضعیت جغرافیایی کشورهای اسلامی را از جمله اهداف برگزاری این کنگره اعلام شده است.

بر پایه این گزارش علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این کنگره می توانند به سایت کنگره به نشانی
http://iciwg2012.tabrizu.ir/fo مراجعه­ نمایند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر