کد خبر: 80597 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبرداد:

علی مختاری ازبهره برداری 150 طرح عمرانی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی استان همزمان با هفته جهاد کشاورزی در 27 خرداد ماه سالجاری خبر داد

ارومیه –ایلنا: علی مختاری ازبهره برداری 150 طرح عمرانی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی استان همزمان با هفته جهاد کشاورزی در 27 خرداد ماه سالجاری خبر داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای اجرای این طرح ها 380 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و با بهره برداری از آنها برای 900 نفر اشتغال ایجاد و 3300 خانوار از مزایای آنها بهره مند می شوند.
مختاری از رونمایی هشت طرح تحقیقاتی همزمان با هفته جهاد کشاورزی در استان نیز خبر داد و افزود: معرفی رقم جدید ذرت، چغندر قند، مشارکت در تولید و تکثیر گندم میهن مقاوم به خشکسالی، تولید و تکثیر پایه های طوقه انگور،، تولید رقم جدید نخود مقاوم در برابر سرما از مهمترین طرح های تحقیقاتی هستند.
وی طرح پرورش ماهی در قفس برای اولین بار در پشت سدهای ارس و و سد حسنلو، توجه به بازاریابی و ماندگاری محصولات صادره کشاورزی در خارج از کشور با توسل به شیوه های نوین بسته بندی به همراه سوق دادن کشاورزان برای استفاده از سردخانه های مدرن را از اهداف اجرای طرح های بخش کشاورزی عنوان کرد.
وی دربخش دیگری ازاین نشست با انتقاد از عقب ماندگی بخش کشاورزی استان در استفاده از فناوری های نوین انرژی هسته ای اظهارداشت: با توجه به تکنولوژی های روزافزون در بخش کشاورزی از جمله انرژی هسته ای متاسفانه در استان از این فناوری بهره لازم برده نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بالا بردن ماندگاری و کیفیت محصول و تولیدات بخش کشاورزی را از مزیت های استفاده از این فناوری نوین نام برد و گفت: این فناوری در سطح استان وارد شده و امیدواریم تا ماه های آتی در بسیاری از بخش های کشاورزی استان مورد استفاده قرار گیرد.
مختاری استفاده از فناوری انرژی هسته ای در بخش کشاورزی را یکی از مصداق های تحقق حماسه اقتصادی دانست و اعلام کرد: اگر این امر تحقق یابد چشم انداز های بخش کشاورزی استان که برای سالهای 94 تا 95 ترسیم شده در سالجاری محقق می شود.
وی بیان اینکه سالانه هزاران تن سموم در بخش کشاورزی استان مورد استفاده قرار می گیرد عنوان کرد: با استفاده از فناوری انرژی هسته ای می توان راه های جدید در جهت ارتقای سطح کیفیت تولیدات محصولات کشاورزی و اراضی موجود کشف و استفاده کرد.
مختاری در ادامه از جذب و استخدام هزار نفر طی سه سال آینده در بخش کشاورزی استان خبر داد و گفت: در این راستا امسال در نظر داریم سهمیه سال گذشته و امسال با هم را که 303 نفر است توسط آزمون استخدامی جذب کنیم.
وی گفت: بخشی از افراد جذب شده ناظران بخش گندم خواهند بود که بدون برگزاری آزمون و تنها براساس سهمیه بندی و سوابق کاری جذب سازمان جهاد کشاورزی استان می شوند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین از خریداری 23 دستگاه سامانه ضد تگرگ برای نصب در مناطق حادثه خیز استان طی سالجاری خبر داد و افزود: این دستگاه ها با همکاری سازمان هواشناسی استان در مناطق حادثه خیز بخش کشاورزی با توجه به افزایش میزان بارندگی و وقوع بارش تگرگ نصب و راه اندازی می شوند.
مختاری درپاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا درخصوص سرمازدگی باغات وتمهیدات جهادکشاورزی برای کشاورزان اظهار داشت: در حال حاضر تنها 14 درصد از محصولات و اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی تحت پوشش بیمه قرار داردوی تصریح کرد: به همین منظور دستگاه سامانه ضد تگرگ ابرها را در شعاعی حدود ۵۰۰ متر تحت تاثیر قرار داده و هر كدام از این دستگاه ها قادر است بیش از یك صد هكتار از اراضی اطراف خود را زیر پوشش قرار دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سالانه خسارات بالایی به بخش کشاورزی استان بر اثر بارش تگرگ وارد می شود كه در صورت افزایش سطح زیر پوشش سامانه میزان خسارات به حداقل می رسد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر