کد خبر: 2540 A

ریس جهاددانشگاهی اردبیل:

جهاددانشگاهی اردبیل تحقیقات وسیعی برای استخراج داروهای ضد سرطان از پوسته فندق را دنبال می‌کند.

اردبیل-ایلنا:جهاددانشگاهی اردبیل تحقیقات وسیعی برای استخراج داروهای ضد سرطان از پوسته فندق را دنبال می‌کند.

اکبر قاسمی رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار ایلنا در اردبیل، با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد فندق برای درمان بیماری‌های سرطان موثر است تصریح کرد:با راه اندازی مرکز تحقیقات فندق در اردبیل استخراج ماده تاکسول از فندق عملی می‌شود.

وی بابیان اینکه اردبیل بیشترین پوشش گیاهی فندق را در کشور دارد، تصریح کرد: اردبیل علیرغم این قابلیت‌ها و پوشش گیاهی بالای 40درصد هنوز در تولید فندق رتبه چندانی ندارد.

قاسمی از راه اندازی و تاسیس مرکز تحقیقات فندق در اردبیل خبرداد و گفت:با تاسیس این مرکز تحقیقات لازم در رابطه با استخراج داروی ضد سرطان از پوسته فندق و همچنین تولید ارقام پرمحصول در اراضی شیبدار انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف ار تاسیس مرکز تحقیقات فندق بیشتر کار تحقیقاتی وفن اوری است‏، تصریح کرد:جهاد دانشگاهی با تاسیس مرکز تحقیقات فندق بدنبال جذب وجلب مشارکت همگانی مردم در کاشت فندق می باشد.

قاسمی گفت:با تاسیس مرکز تحقیقات فندق می خواهیم قدم اول را د رراستای افزایش تولید این محصول در استان خصوصا استفاده از این محصول در درمان بیماری سرطان برداریم تا علاوه بر ارایه خدمات به زراعت استان،سهمی از ارایه خدمات را به وزرات بهداشت ودرمان داشته باشیم.

رییس جهاددانشگاهی اردبیل بابیان اینکه کار تحقیقات فندق مشارکت همگانی را می طلبد، تصریح کرد:این کار تنها کار یک سازمان نیست بلکه دستگاههای متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی،منابع طبیعی،سازمان محیط زیست وتجارت،صنعت ومعدن باید همکاری لازم را داشته باشند البته اخیرا تفاهم نامه‌ای در خصوص همکاری با این ادارات انجام گرفته است.

قاسمی با اشاره به افزایش تولید فندق در اردبیل گفت:کشورهای مختلف از جمله قزاقستان،ترکیه در تولید فندق در جهان پیشتاز هستند اما کشور ما خصوصا استان اردبیل علیرغم پوشش گیاهی بالای 40 درصد در تولید این محصول جایگاهی ندارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر