کد خبر: 8577 A

پیگیری یک رویداد مطبوعاتی؛

پس از گذشت دو هفته از برگزاری انتخابات خانه مطبوعات استان اردبیل، معترضان به نحوه برگزاری این انتخابات علیرغم ارائه مستندات و پیگیری های مجدانه پاسخ شفاف و قانع کننده ای نگرفته اند، به نظر می رسد هزینه‌های مالی هیئت مدیره سابق یکی از عمده ترین مسائل در مورد طول کشیدن رسیدگی و تصمیم گیری ارشاد است.

ایلنا - اردبیل: در حالی که دوهفته از برگزاری انتخابات خانه مطبوعات استان اردبیل سپری شده عده ای از روزنامه نگاران عضو خانه مطبوعات استان که به روند برگزاری انتخابات معترض بوده اند می‌گویند تا کنون پاسخ شفافی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، معترضان به عدم رعایت مفاد اساسنامه، عدم برگزاری مجمع، عدم ارائه گزارش مالی و شفاف نبودن اسنادمالی هیئت مدیره سابق معترضند.

همچنین تعدادی از کاندیداها نیز اعتراض های خود را در خصوص اعطای حق رای به افراد غیر مطبوعاتی، نحوه اطلاع رسانی در خصوص انتخابات، اجازه ندادن به کاندیداها برای معرفی خود و کاندیداتوری فردی از سهمیه سرپرستان که نشریه‌اش توقیف شده و اخذ وکالت برای رای دادن به صورت مکتوب ارائه داده‌اند که هنوز جوابی نگرفته‌اند.

مدیر مسئول هفته نامه محلی چشمه اردبیل با انتقاد از روند برگزاری انتخابات، عدم اجرای اساسنامه و برگزار نکردن مجمع برای فرار از پاسخگویی و عدم ارائه گزارش مالی را ایراداتی می داند که مشهود بوده است.

اکبر جعفری به خبرنگار ایلنا گفت: امروز نگاهی موشکافانه به ترکیب هیئت مدیره جدید گویای مسائل زیادی از نقاط تاریک هیئت مدیره ای خواهد بود که دوران مسئولیت دو ساله خود را یک سال راساً تمدید کرد و در نهایت نیز پس از گذشت 4سال آن هم با فشار دیگران تن به انتخاباتی داد که به صورت کاملاً خود جوش، هرکدام شرکت کردند همگی دوباره رای آوردند!

جعفری با نقل روند منتهی به این انتخاباتی تنها هیئت مدیره سابق و افراد مورد نظر آنها در آن رای آورده اند گفت: کمیته ای بنام پنج نفره با پسوند تام الاختیار تشکیل دادند که در تصمیمات آن مدیر خانه که خود کاندیدا بود حضور فعال داشت و شروع به تعیین افراد دارای حق رای در انتخابات کردند.

وی ادامه داد: بعد از اتمام کارها در هماهنگی کامل با هیئت مدیره برای اینکه خیلی زشت بود مدیری که خود کاندیداست، امضایش پای تایید واجدین رای دادن دیده شود این کمیته را چهار نفره کردند، اما سوال من این است مگر دوره اولی بود که خانه مطبوعات در اردبیل تشکیل می شد و انتخابات برگزار می شود تا هیچ سابقه ای از اعضا موجود نباشد و بخواهیم از این روشها استفاده کنیم.

جعفری تاكید كرد: بیش از 10سال از عمر خانه مطبوعات می گذرد و چندین دوره انتخابات برگزار شده با چه استدلالی کمیته‌ای من درآوردی ورای اساسنامه مسئول تشخیص روزنامه نگار و غیر روزنامه نگار شده است.

وی تاكید كرد: این مورد تخلفی است که علائمی همچون مهندسی آرا و انحراف مشهود جریانی سودجو را نشان می دهد.

جعفری تصریح كرد: همین آقایان کمیته، مشخصات کامل افراد اعم از شماره موبایل و آدرس هر کسی را که به عنوان عضو تصویب می کرده اند در اختیار یک ائتلاف خاص قرار داده‌اند و از ارائه اطلاعات به سایرین امتناع کردند لذا تنها دو روز مانده به روز رای گیری از طریق اس ام اس اطلاع رسانی شد که اسامی را در سایت شخصی یکی از اعضا می توان دید!

وی یادآور شد: این در حالی است که شخصاً با دو دهه فعالیت مطبوعاتی اسم بیش از نیمی از افرادی را که واجد رای معرفی شده بود را برای اولین بار بود می شنیدم.

اکبر جعفری یکی دیگر از مسائل مهم در روند برگزاری این انتخابات را اخذ وکالت برای دادن رای عنوان کرد و گفت: چرا نزدیک به نیمی از رای دهندگان با وکالت رای داده اند؟ این مورد نکته ای است که اداره ارشاد و متولیان امر باید به آن به صورت یک آیتم مهم نگاه کنند.

وی در توضیح مهم بودن مورد مذکور گفت: اردبیل جای کوچکی است همه همدیگر را می شناسیم وقتی تعداد نسبتاً زیادی از افراد غیر مطبوعاتی را در این انتخابات واجد شرایط رای دادن کرده بودند قطعاً با حضور این افراد در محل رای گیری نسبت به عدم شناسایی و مطبوعاتی نبودن ایشان اعتراضاتی صورت می گرفت و با این ترفند توانستند آرای ایشان را هم به نفع خود اخذ کنند.

وی گفت: با انتشار لیست کسانی که با وکالت رای داده اند همه خواهند فهمید این ها همان کسانی هستند که روزنامه نگار نبودند و این روش سودجویان برای کسب رای بوده است.

مدیر مسئول هفته نامه چشمه اردبیل تصریح كرد: البته اساسنامه، دادن وکالت را تنها برای شرکت در مجمع عمومی مجاز دانسته لذا وقتی مجمعی در کار نبوده دادن وکالت هم عملاً نمی توانسته موضوعیتی داشته باشد که به این امر هم توجهی نشده است.

وی گفت: اعتقاد دارم دستهایی در کار بود که ترکیب خاصی را از درون صندوق بیرون بیاورند و همه چیز را عادی جلوه دهند.

سرپرست روزنامه رسالت در استان اردبیل به خبرنگار ایلنا گفت: هرچند خود از معترضان رسمی این انتخابات نیستم، اما اغلب ایرادات وارده بر روند قبل و بعد از انتخابات را وارد می دانم و حتی با مشاهده وضعیت حاکم بر نحوه مهندسی آرا و مهره چینی های هیئت مدیره سابق در حالی که کاندیدای هیئت مدیره بوده است از کاندیداتوری انصراف دادم.

علیرضا حسین نژاد افزود: آنچه بیش از همه مایه تعجب بنده شده و به نوعی اصلاً موجب وهن کلیات این انتخابات است، تایید کاندیداتوری و اخذ رای برای شخصی است که بیش از یک سال است سرپرستی هیچ نشریه ای را به عهده ندارند و طبعتاً سرپرست نیستند.

حسین نژاد صحبت های خود را با طرح چند سوال ادامه داد و افزود: چگونه می توان فردی را که امروز سرپرست هیچ نشریه در حال چاپ و فعالیتی نیست، سرپرست دانست و سهمیه سرپرستان را به وی اختصاص داد؟

وی یادآور شد: آیا کسانی که مسئولیت تایید صلاحیت کاندیداها را بر عهده داشته اند از ایشان مدارک و مستندات نگرفته اند؟ اگر نگرفته اند اشتباه کرده اند و اگر گرفته اند چطور حق سرپرستان را به نشریه ای داده اند که یکسال است تعطیل است؟

حسین نژاد تصریح كرد: کسانی که انتخابات را بدون اخذ مدارک و احراز شرایط و صلاحیت به مرحله رای گیری کشانده اند امروز مسئول اند و باید جبران مافات کنند.

وی خاطرنشان كرد: تاجایی که اطلاع دارم هیچ مدارک و مستنداتی برای ثبت نام از متقاضیان اخذ نشده است و حال سئوال این است كه اگر اداره ارشاد متولی این امر بوده است چرا دقت و نظارت لازم را نداشته اند؟ حتی اگر یک ساعت قبل از برگزاری انتخابات، متولیان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به لیست خود نیز رجوع می کردند مشخص می شد که نامی از این فرد در لیست سرپرستان فعال روزنامه های سراسری استان به چشم نمی خورد.

حسین نژاد تصریح كرد: البته قابل توجه است این مورد به قدری جدی و روشن بوده است که حتی هیئت اجرایی برگزاری انتخابات نیز در صورتجلسه خود به نامبرده سه روز مهلت داده بود تا مدارک و مستنداتی را که بر اساس آن از حوزه سرپرستان ثبت نام کرده است را ارائه کند که ظاهراً در مهلت مقرر نیز مدارک معتبری ارائه نداده اند.

وی افزود: همین جا برخود لازم می دانم از عوامل اجرایی انتخابات نیز قدردانی کنم که با تلاشهای خود حداقل روز انتخابات را به نحوی شایسته اداره کردند.

وی تصریح کرد: انتظار داریم حداقل در این مورد اداره فرهنگ و ارشاد با تصمیمی قاطع جلوی این تخلف آشکار را بگیرد تا هیچ کس در آینده نیز به خود اجازه ندهد همه ضوابط و شرایط را لوث کرده و بعد هم به بهانه رای آوردن به ریش همه بخندد.

هیئت مدیره خانه مطبوعات در استانها متشکل از 7نفر است قانون برای آن سهمیه هایی قائل شده است و باید دو نفر از مدیران مسئول نشریات محلی، سه نفر از خبرنگاران، یک نفر از سرپرستان روزنامه های سراسری و یک نفر از مسئولان خبرگزاریها در استان باشند.

سرپرست روزنامه کیهان و عضو هیئت اجرایی انتخابات خانه مطبوعات در این زمینه به خبرنگار ایلنا گفت: مورد سرپرست نبودن یکی از کاندیداها پیش از برگزاری انتخابات مورد اعتراض واقع شد که بنده نیز شخصاً آن را وارد می دانستم اما چون تعیین صلاحیت و اخذ مدارک به عهده ما نبود کاری از دستمان بر نمی آمد.

نادر پرستار افزود: اما تا آنجا که به هیئت اجرایی مربوط می شد سعی کردیم حق کسی ضایع نشود بطوریکه حتی در صورتجلسه نهایی شمارش آرا نیز به نامبرده که با فاصله نزدیکی با نفر علی البدل حائز اکثریت شد سه روز مهلت دادیم تا اگر مدارکی دارد که ثابت می کند قبل از ثبت نام با نشریه ای فعال به عنوان سرپرست همکاری داشته و این همکاری هنوز هم ادامه دارد ارائه نماید و گر نه پس از اتمام مهلت سه نفر دوم که از سرپرستان شناخته شده بوده و فعالیت و سرپرستی اش محرز است واجد شرایط شناخته خواهد شد.

پرستار تصریح كرد: پیگیری و احراز شرایط و اخذ مدارک به عهده ارشاد و پیش از آن کمیته تشکیل شده جهت احراز صلاحیت قبل از برگزاری بوده است.

در همین حال نفر دوم سرپرستان که تنها با اختلاف 4رای به عنوان علی البدل انتخاب شده به خبرنگار ایلنا گفت: از آنجاکه در این مورد ذی نفع هستم شاید هرگونه اظهار نظرم در این خصوص شائبه عدم احترام به آرا را تداعی کند اما مسئولین اجرایی براین مورد گواهی می دهند که بنده اعتراض خود را پیش از برگزاری انتخابات ارائه کردم.

وی گفت: من به شرط رسیدگی مسئولان در انتخابات شرکت کردم و امروز نیز از آنجا که اعتقاد دارم با تعلق این سهمیه به غیر سرپرستان حقی از همه سرپرستان روزنامه های سراسری ضایع می شود پیگیر موضوع هستم.

وی در پاسخ به نتیجه پیگیری های خود می گوید: می توانم تنها به گفتن این نکته بسنده کنم که جای تامل بسیار نیز دارد، آقایانی که در پی توقیف یک نشریه، اغلب در محکوم کردن همه عوامل و خط مشی این قبیل نشریات برهم پیشی می گیرند، چگونه در این مورد بخصوص از فردی حمایت می کنند که اگر هم روزی سرپرست بوده، امروز همه می دانیم که آن نشریه توقیف شده و تعطیل است و با و این تعطیلی مال امروز و دیروز هم نبوده قریب به یکسال است که این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اگر قرار بود این نشریه دوباره بازگردد تا حالا این اتفاق افتاده بود تازه بارها دیده شده نشریاتی که مدتی چاپ نمی شوند در شروع دوباره با تیم و ترکیب جدید کار خود را آغاز می کنند، پس ممکن است حتی در صورت رفع توقیف هم نماینده شان عوض شود از سوی دیگر تعیین سرپرست نشریات در استان ها قائم به فعالیت است لذا اگر نشریه ای تعطیل است سرپرست چه کاره است؟ مگرسرپرستی لقب، نشان یا امتیاز مادام العمر یا عنوان قهرمانی است که باقی بماند وقتی نشریه تعطیل شود سرپرستی هم موضوعیت خود را از دست می دهد و صرفا می تواند یک سابقه باشد.

وی افزود: با تمام این توضیحات اصرار و پافشاری ارشاد بر روی فردی که هیچ رابطه ای با نشریات معتبر کشور ندارد دلیلی نمی تواند داشته باشد، مگر اینکه فقدان فرد مورد نظر در ترکیب هیئت مدیره برایشان خساراتی به دنبال داشته باشد که ما بی خبریم.

وی تصریح کرد: بنده برای فرد مذکور به صورت شخصی احترام قائلم و با کمال احترام به خودشان هم گفته ام امروز می توانند یک روزنامه نگار باشند اما از روزی که نشریه شان تعطیل شده دیگر نمی توانند سرپرست محسوب شوند.

زمانی مسئول حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هر چند با پیگیری های مکرر خبرنگار ایلنا سعی کرد اطلاعاتی در خصوص اقدامات اداره بروز ندهد اما همه چیز را منوط به تصمیم مدیر کل دانست.

وی در توضیح تایید یا عدم تایید این انتخابات به خبرنگار ایلنا گفت: همین قدر می گویم که همه اعتراض ها را با دقت بررسی می کنیم و اصلاً به احترام روزنامه نگاران معترض است که هنوز انتخابات را تایید نکرده ایم و جلوی برگزاری انتخابات هیئت رئیسه را توسط هیئت مدیره جدید نیز گرفته ایم.

در همین حال وی تقاضای باطل شدن کلی انتخابات وارد ندانست اما تغییر احتمالی در ترکیب هیئت مدیره را رد نکرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر