کد خبر: 103439 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت:

با برگزاری این جشنواره پیوند عمیق تری بین مردم با ارزش‌ها و معارف دینی به وجود می‌آید و علاقه آنان به حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در آثار هنری متجلی می‌شود.

ایلنا: حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی در نشست خبری هشتمین جشنواره ملی جلوه‌های رضوی در هنرهای سنتی اصفهان و سبک زندگی رضوی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره رضوی در کشور حرکت هدفمند و با ارزشی است افزود: برگزاری این جشنواره موجب تسّری موضوع هنر با رویکرد فرهنگ رضوی در سطح جامعه می‌شود.
به گزارش ایلنا از اصفهان، وی تصریح کرد: با برگزاری این جشنواره پیوند عمیق‌تری بین مردم با ارزش‌ها و معارف دینی به وجود می‌آید و علاقه آنان به حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در آثار هنری متجلی می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: این جشنواره در دو رشته نگارگری و طراحی نقوش سنتی با موضوعات نماز طلب باران، مناظره امام رضا (علیه السلام) با پیروان ادیان توحیدی و دانشمندان، نماز عید فطر، حدیث سلسله الذهب، شهادت امام رضا (علیه السلام) برگزار شده است وتعداد آثار دریافت شده ۶۶ اثر است که ۳۱ اثر در بخش نگارگری و ۳۵ اثر در بخش طراحی نقوش سنتی است.

وی با اشاره به محدود کردن رشته‌های هشتمین جشنواره ملی جلوه‌های رضوی در هنرهای سنتی اصفهان تنها به دو رشته اظهار داشت: دو رشته نگارگری و طراحی نقوش سنتی دورشته مبنا و مادر در اکثر رشته‌های هنرهای تجسمی مانند تذهیب، قلمکاری، نقش‌های کاشی کاری و معماری، فرش و... هستند.

وی در ادامه گفت: تلاش ما در این جشنواره ایجاد پیوند بین هنرهای سنتی با سبک‌های هنری امروزی مانند انیمیشن است که این هنر امروزه دارای کاربرد و فراوانی وسیعی برای همه اقشار به خصوص کودکان و نوجوانان است که استفاده و کاربرد این هنرهای سنتی در هنرهای امروزی مانند انیمیشن هم از نظر اقتصادی و هم در بعد فرهنگی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی خاطر نشان کرد: اصفهان دارای ظرفیت‌های بالای هنری است و مزیت نسبی هنر اصفهان در هنرهای تجسمی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: آیین افتتاح و همایش تجلیل از برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی جلوه‌های رضوی در هنرهای سنتی «۲۱ شهریور» در اصفهان برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اصحاب رسانه و مطبوعات برای انعکاس، اطلاع رسانی، تحلیل و نقد رویداد‌ها و اخبارنمایشگاه بزرگ کتاب استان اصفهان تقدیر و تشکر کرد و افزود: این نمایشگاه به یک باز مهندسی با یک نقطه هدف متعالیتر نیاز داردتا آن را تبدیل به یک عرصه فرهنگی و علمی نماید که افراد علاقه‌مند و فرهیخته با جدید‌ترین دستاوردهای علمی آشنا شوند و مصدری برای موج آفرینی علمی و فرهنگی در طول سال باشد.

رییس دبیرخانه کانون‌های مساجد استان اصفهان نیز در این نشست گفت: همزمان با دهه کرامت و در راستای بزرگداشت این دهه و ترویج و نهادنیه کردن سیره و روش حضرت معصومه (س) و امام رضا (علیه السلام)، مراسم ویژه این ایام در ۱۴۲۸ کانون فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان برگزار می‌شود.

حجه السلام والمسلمین رمضانعلی معتمدی حضور اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در جشن زیر سایه خورشید، برگزاری مسابقات فرهنگی، برگزاری مراسم‌های جشن و سخنرانی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه درخصوص تبیین سیره و روش حضرت معصومه (سلام الله علی‌ها) و امام رضا (علیه السلام)، برگزاری شب شعر رضوی در تعدادی از کانون‌های مساجد استان از ویژه برنامه‌های دهه کرامت در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر