کد خبر: 10905 A

مدیرکل ثبت احوال استان خبر داد:

به صورت میانگین هر ساعت 7/2 نفر در اصفهان فوت می‌کنند و 3/9 نوزاد به دنیا می‌آیند / از هر ۶ ازدواج، یک مورد به طلاق ختم می‌شود.

ایلنا - اصفهان: مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان از کاهش 5/12 درصدی ازدواج و کاهش ۷ درصدی طلاق درنیمه نخست امسال خبر داد و اعلام کرد: نسبت امید به زندگی در اصفهان، ۶ ماه از میانگین کشور بیشتر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود علی‌پور، در نشستی خبری، گفت: در نیمه نخست امسال، ۴۰ هزار و ۳۵۶ واقعه ولادت ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴/۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی با اشاره به رشد ۴/۴ درصدی ثبت ولادت در استان اصفهان، اظهار داشت: به صورت میانگین، هر ساعت 3/9 واقعه ولادت در ۶ ماهه امسال رخ داده، در حالی که این آمار در سال گذشته ۹ / ۸ واقعه بوده است.

مدیر کل ثبت احوال استان یکی از دلایل افزایش ولادت را رسیدن متولدان دهه ۶۰ به سن باروری دانست و افزود: از ابتدای سال تاکنون ۱۱ هزار و ۸۰۴ نفر فوت کرده‌اند و بر اساس این نرخ که 7/4 درصد از سال گذشته بیشتر است، به صورت میانگین هر ساعت 7/2 نفر در اصفهان فوت می‌کنند.

وی همچنین از ثبت ۵۸ هزار و ۳۰۰ واقعه فوت که در سالهای گذشته مجهول مانده بود خبر داد و خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای ۶ ماهه امسال، ۲۴ هزار و ۵ ازدواج در استان اصفهان صورت گرفته که در مقایسه با آمار سال قبل، حکایت از رشد منفی 5/12 درصدی دارد.

علی‌پور نسبت ازدواج به طلاق را ثبت یک جدایی از میان هر ۶ ازدواج اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال، ۴ هزار و ۲۹۳ واقعه طلاق انجام شده که ۴ هزار و ۶۱ مورد آن مربوط به جامعه شهری و ۲۳۲ طلاق در جامعه روستایی رخ داده است.

وی بیشترین زاد و ولد را در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال دانست و ادامه داد: کمترین ولادت‌ها نیز در میان مادران کمتر از ۱۵ سال، با ثبت ۵ ولادت به ثبت رسید.

مدیر کل ثبت احوال میانگین سن طلاق را در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بیان کرد و گفت: نزدیک به ۵/۲۶ درصد طلاق‌ها که شامل هزار و ۳۸ جدایی بوده، در همین گروه سنی رخ می‌دهد.

وی از میان متولدان نیمه نخست امسال، ۲۰ هزار و ۴۷۵ نوزاد را پسر و ۱۹ هزار و ۸۸۱ نوزاد را دختر دانست و تصریح کرد: در آمار فوت شدگان نیز تعداد ۶ هزار و ۸۷۱ نفر مرد و ۵ هزار و ۶۷۱ نفر، زن بوده‌اند که نشان می‌دهد نرخ تولد و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان است.

به گفته این مسوول، نام‌های امیر علی، علی، امیر حسین، محمدطا‌ها و ابوالفضل، ۵ نام پرکاربرد در اصفهان به شمار می‌آیند و برای نامگذاری نوزدان دختر نیز اسامی زهرا، نازنین زهرا، ریحانه و هستی بیشترین کاربرد را دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر