کد خبر: 12747 A

با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال مرمت یخچال و برج و باروی تاریخی دوره سلجوقیان کاشان پایان یافت.

ایلنا - كاشان: سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از پایان مرمت یخچال تاریخی و برج و باروی دوره سلجوقیان کاشان خبرداد.

"حسین یزدانمهر" در گفتگو با خبرنگار ایلنا در كاشان  با اعلام مطلب فوق افزود: مرمت این دو پروژه با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی انجام شد.

وی گفت: مرمت یخچال در دو بخش سقف و بدنه با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال صورت گرفت.

به گفته وی سقف یخچال که در اثر رطوبت نزولی، فرسوده و تخریب شده بود با خشت و ملات گل مرمت و اجرا گردید.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: پس از آن پایه های یخچال تکمیل و پی بندی شد و بعد از آن لایه های فرسوده کاهگل روی بدنه تراشیده و 2 لایه اندود کاهگل با در نظر گرفتن خطوط اجرایی قدیمی روی بدنه یخچال کشیده شد.

وی از پاکسازی و مرمت فضای داخلی این یخچالها در سال آینده خبرداد و تصریح کرد: در مرمت برج و بارو نیز 400 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شد که این اقدامات شامل:تراشیدن اندود فرسوده بدنه ها،پی بندی دیوار با خشت،اجرای کنگره های خشتی و تکمیل دیواره ها در بخشهایی از بنا که دچار تخریب شده بودند، اجرای شیب بندی و اندود نهایی بام با غوره گل و اجرای اندود کاهگل بدنه ها در دو لایه بود.

بـرج و بـاروی عصـر سـلاجقـه و یخچـالهـای مجـاور از بناهای سلطان جلال الدین ملكشاه سلجوقی (485 - 455) است كه در سمت غرب كاشان متصل به باروی شهر ساخته شده، دارای حصار و باروی ضخیم و معتبر با هشت برج مدور مرتفعی بوده است. آثار و بقایای بجا مانده از آن در نقاط مختلف شهر كاشان مشهود است.

مجموعه قلعه جلالی و یخچالهای مجاور آن در تاریخ 03/12/1335 به شماره 1350 و همچنین قسمتهای باقیمانده از برج و باروی در نقاط مختلف شهر در تاریخ 11/11/1355 به شماره 1357 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده اند

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر