کد خبر: 17573 A

احمدی‌نژاد:

معمولاً آثار ماندگار تاریخی در اکثر کشور‌ها با محنت‌های جمع زیادی از مردم ساخته شده است اما در بنایی همچون مسجد جامع اصفهان نگاه انسانی و والایی به بنا شده و در حقیقت مسجد جامع ساخته شده برای شکوفایی حقیقت انسان‌هاست.

ایلنا - اصفهان: رییس جمهور با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد مسجد جامع عتیق اصفهان که باعث شده تغییرات محیطی، در طول بیش از هزار سال به آن آسیبی وارد نکند، گفت: مهندسان آن زمان بهتر از مهندسان امروز خاصیت مواد را می‌شناختند و با آن کار می‌کردند، ساختمان‌هایی که امروز ساخته می‌شود پس از چند سال از رنگ و رو می‌افتد اما زمانی که به این مسجد پس از ۱۴۰۰ سال نگاه می‌کنیم هیچ خللی در آن وارد نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود احمدی‌نژاد، شامگاه چهار شنبه در آیین جشن ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان، تاکید کرد: مسجد جامع عتیق اصفهان از جهات گوناگون به ویژه از نظر مهندسی در دنیا برجسته است و اگر برجسته‌ترین مهندسان عالم در اینجا جمع شوند، نمی‌توانند کوچک‌ترین نقصی به مهندسی بنا بگیرند چراکه این بنا در اوج مهندسی ساختمان قرار دارد و تغییرات محیطی در طول بیش از یک‌هزار سال هیچ آسیبی به آن وارد نکرده است.

وی با تقدیر از توجه ویژه صاحب‌نظران، دلسوزان و اهالی اندیشه و هنر به میراث فرهنگی گفت: ‌ این هنرمندان حتی برای یک آجر و یک کاشی به جا مانده از گذشته سرمایه‌گذاری و دلسوزی می‌کنند.

رئیس جمهور ارزش این اثر را تنها به مهندسی آن محدود ندانست و افزود: در نقطه به نقطه این بنا زیبایی و هنر موج می‌زند و بالا‌تر از زیبایی و هنر این بنا روح انسانی است که در آن دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً آثار ماندگار تاریخی در اکثر کشور‌ها با رنجها و محنت‌های جمع زیادی از مردم ساخته شده است و حتی عده زیادی برای ساخته شدن آن بنا‌ها جان خود را از دست داده‌اند اما در بنایی همچون مسجد جامع اصفهان نگاه انسانی و والایی به بنا شده و در حقیقت مسجد جامع ساخته شده برای شکوفایی حقیقت انسان‌هاست.

احمدی‌نژاد با فلسفه ساخت مساجد را ترویج انسانیت عنوان کرد و ادامه داد: مردم کشورهای دیگر هم زمانی که وارد این مسجد می‌شوند احساس آرامش و پیوستگی در آسمان دارند و هر فردی از هر جای جهان وارد مسجد جامع اصفهان شود، احساس انس و آشنایی با این بنا دارد.

تأمین سعادت بشر بدون امام دروغ بزرگی است

وی با اشاره به فرارسیدن عید غدیر گفت: امام علی (ع) در زمان خودش مظلوم بود چون مردم قدرش را نشناختند و امروز هم امام زمان (عج) مظلوم است.

رئیس جمهور ادعای تامین سعادت بشر از سوی هر کس که مطرح شود را دروغی بزرگ دانست و افزود: در هیچ دوره‌ای از تاریخ بدون امام و انسان کامل، فردی به سعادت نرسیده است.

وی غدیر را بزرگ‌ترین عید بشریت و متعلق به بشریت عنوان کرد و گفت: خداوند در کلام وحی برای برپایی غدیر به پیامبرش تندی می‌کند که اگر غدیر را برپا نکنی رسالتت را ابلاغ نکرده‌ای، چرا که تمام زیبایی‌ها خلاصه در غدیر خم و این عید، تضمین رسالت پیامبران است و اگر این واقعه نباشد رسالت انبیا بی‌معنا و بیهوده بود.

قبیله بندی‌های عالم ساخته شیاطین

احمدی‌نژاد همچنین غدیر را روز پیوند جان و اندیشه بشریت و حقیقت کامل توصیف کرد و ادامه داد: کسی نباید تصور کند پیامبر (ص) روز غدیر را برای گروه خاصی قرار داده و یا امام تنها نماینده یک گروه است چون امام رحمت برای تمام عالم است و بشریت راهی برای رسیدن به خدا جز امام ندارد و قبیله‌بندی‌ها و دسته‌بندی‌ها در عالم ساخته شیاطین است.

وی راه نجات بشریت را بازگشت به امام و انسان کامل دانست و گفت: این موضوع خطابی جهانی است و قبیله‌ای نیست اما شیاطین در هیچ دوره تاریخی نگذاشتند که انسان‌ها به سعادت کامل برسند.

رئیس دولت دهم تصریح کرد: امروز هم به انسان کامل و امام زمان ظلم می‌شود چرا که در هر جای دنیا ظلمی رخ دهد، ظلم به امام و خدا است.

وی با انتقاد از اینکه افرادی که برای رسیدن به اهدافشان امام را سپر خود می‌کنند و گفت: این دسته، نان امام را می‌خورند و دعایش را به جان دیگری می‌کنند در حالی که زمانی بشریت به سعادت می‌رسد که امام و انسان کامل از مظلومیت خارج شود و آن روز وعده داده شده و نسیم عطر آن در عالم پراکنده شده و صاحب عالم، غدیر و وارث انبیا و امیرالمؤمنین در راه است.

احمدی‌نژاد با اشاره به ادعای افرادی که می‌گویند ما می‌توانیم عالم را درست کنیم، اظهار داشت: این در حالی است که آن‌ها نتوانستند خودشان را درست کنند و هر فردی ادعای اصلاح‌گری دارد شرط درست بودنش این است که ببینیم چقدر به امام دعوت می‌کند نه به خودش.

اصفهان موزه و میراث ملت ایران

وی در پایان اصفهان را یک موزه زنده توصیف کرد و بیان داشت: سراسر اصفهان و مسجد جامع آن موزه‌ای است که می‌توان تاریخ را در آن مشاهده کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصفهان موزه زنده و میراث معنوی ملت ایران است، اضافه کرد: میراث ملموسی که بالا‌تر از ساختمان میراثی این بنا و تمام بناهای دیگر اصفهان وجود دارد، میراث معنوی اصفهان است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر