کد خبر: 17582 A

رییس سازمان میراث فرهنگی:

ثبت 38 اثر با ارزش و تاریخی و 9 میراث فاخر معنوی دستاورد دولت مهرورز / رییس جمهوری دستور دادند تا سیستم آبرسانی شهر اصفهان که از ابتکارات شیخ بهایی و با طومار وی تنظیم شده به ثبت ملی و جهانی برسد.

ایلنا - اصفهان: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان را در زمانی که اهریمنان با سوزاندن قرآن، ترویج اسلام هراسی، توهین به پیامبر اسلام(ص) و کم کردن نور اسلام و نظام هستند را به برکت چهارده معصوم(ع) دانست و گفت: اگر تاریخ ایران را به سه دوره قبل از تاریخ، پیش از اسلام و بعد از اسلام تقسیم کنیم، بناهای چغازنبیل، تخت جمشید و مسجد جامع عتیق نماد این سه دوره است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدحسن موسوی شامگاه چهارشنبه در آیین گرامیداشت ثبت جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان که با حضور رییس جمهوری و جمعی از سفرای کشورهای خارجی برگزار شد، تاکید کرد: هریک از بقا و مساجد تاریخی شایستگی ثبت جهانی را دارند اما ثبت مسجد جامع عتیق اصفهان سر سلسله ثبت زنجیره ای مساجد و اماکن متبرکه و تاریخی کشور است.

معاون رییس جمهور وظیفه حراست از کیان فرهنگی ایران در ابعاد مادی و معنوی در دولت دهم را به عهده سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دانست و گفت: اصفهان میراثی برای آیندگان است و این شهر میراث دار تمدن کهن ایران اسلامی به شمار می آید.

رییس سازمان میراث فرهنگی، همچنین اصفهان را بهشت ثانی توصیف کرد و افزود: این استان از سوی نظام جمهوری اسلامی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شد.

وی با اشاره به معرفی اصفهان در سال 2006 از سوی سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: مسجد جامع عتیق هم که در سی و ششمین اجلاس یونسکو در تیرماه 91 به ثبت جهانی رسید، موزه ای از تحول و تکامل 14 قرن ایران اسلامی است و اگر تاریخ ایران را به سه دوره قبل از تاریخ، پیش از اسلام و بعد از اسلام تقسیم کنیم، بناهای چغازنبیل، تخت جمشید و مسجد جامع عتیق نماد این سه دوره است.

موسوی با تاکید بر این که مناره های این مسجد یک هزار و 400 سال ندای وحدت، عبودیت و عدالت را طنین انداز می کردند، ادامه داد: کالبد روحانی مسجد مامنی برای حیات و نزدیکی خالق، علم اندوزی، وحدت، مساوات، عبادت و عبودیت در ذات خداوندی است و این روح وجه مشترک تمام جوامع اسلامی است.

معاون رییس جمهور دستاورد دولت مهرورز را ثبت 38 اثر با ارزش و تاریخی و 9 میراث فاخر معنوی عنوان کرد و گفت: رییس جمهوری دستور دادند تا سیستم آبرسانی شهر اصفهان که از ابتکارات شیخ بهایی و با طومار وی تنظیم شده به ثبت ملی و جهانی برسد.

وی با اشاره به درخواست استاندار اصفهان برای ساخت میدانی بر محور باستانی مسجد جامع (عتیق) و میدان امام(ره) در نظام جمهوری اسلامی گفت: رییس جمهوری دستور آغاز مطالعات این میدان را صادر کردند.

مسجد جامع عتیق اصفهان، نمایشگر 12 قرن معماری اسلامی

در ادامه معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با اشاره به پیوندی ناگسستنی فرهنگ ایرانی با آموزه های اسلامی گفت: مسجد جامع عتیق اصفهان، موزه هنر، معماری و مادر مساجد ایران است.

مسعود علویان صدر، یکی از غنی ترین حوزه ها در زمینه میراث فرهنگی را مساجد عنوان کرد و گفت: در ایران جایی وجود ندارد که به مسجدی زینت نیافته باشد و این موضوع باعث شده تا مساجد با معماری ایرانی در تصویر ذهنی خارجیان جای گیرد.

وی مسجد جامع عتیق را شاهکار نبوغ بشریت و پایه گذار نوع خاصی از مساجد ایرانی دانست که نمایشگر بیش از 12 قرن معماری اسلامی است و افزود: این مسجد بر روی بقایای یک بنای ساسانی ساخته و به عنوان الگوی اولیه در تبدیل مساجد شبستانی به گنبد دار ایرانی شناخته می شود.

معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، آنچه در جریان ثبت جهانی یک اثر مهم است را نوع نگرش و رویکرد و فرصت ایجاد شده برای معرفی ملت ها دانست و اظهار امیدواری کرد: روزی اصفهان در فهرست شهرهای تاریخی جهان قرار گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر