کد خبر: 22681 A

یك استاد حوزه و دانشگاه

به جای همایش و جلسه و بخشنامه، هر نفر از ما كه ادعای شیعه معتقد بودن داریم، با رفتار پسندیده خود، امر به معروف را عملی احیا كنیم.

ایلنا - كاشان: یك استاد حوزه و دانشگاه گفت: به جای همایش و جلسه و بخشنامه، هر نفر از ما كه ادعای شیعه معتقد بودن داریم، با رفتار پسندیده خود، امر به معروف را عملی احیا كنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا در كاشان حجت الاسلام "علی اصغر قائمی" در همایش شوراهای امربه معروف و نهی از منكر مدارس كاشان افزود: از تشریفات و شعار بگذریم و در عملكردهایمان، خود را مسوول اجرای این دو واجب بدانیم.

به گفته وی، به اعتبار روایات امامان معصوم علیهم السلام، اگر این دو واجب ترك شود، هیچ دعایی مستجاب نمی شود و بركت از اموال مردم برداشته می شود و درآمدهای بالا نیز جوابگوی نیاز زندگی نیست.

وی بااشاره به حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله اظهار داشت: اگر امربه معروف و نهی از منكر در جامعه ترك شود، بلای عمومی به سراغ جامعه می آید و بیگناه و گناهكار را گرفتار می كند.

وی تاكید كرد: ما كه ادعای شیعه بودن داریم، و 14 قرن است كه سوگوار عاشورای حسینی هستیم و دعا می كنیم ایكاش بودیم و در ركاب امام حسین علیه السلام، به رستگاری بزرگ می رسیدیم، برای شناخت هدف آن حضرت چه كرده ایم؟

وی گفت: ندای "هل من ناصر ینصرنی" امام حسین علیه السلام، خطاب به لشكریان یزید و برای یك روز زنده ماندن نبود، خطاب به تاریخ بشریت برای همه عصرها و نسلها تا قیامت بود.

به گفته وی، برای ما كه ادعا می كنیم امام حسین علیه السلام، مولای ماست، نسبت به راه و مرام آن حضرت چقدر احساس مسوولیت كرده ایم؟ و تا چه اندازه در اجرای اهداف حماسه حسینی تلاش كرده ایم؟

وی تصریح كرد: برای امر به معروف نیازی به دستگاه و سازمان نیست، هركی مسوول عمل خود باشد و هرشب كردار خود را محاسبه كند، خیلی از مشكلات برطرف می شود.

به گفته وی، بهترین راهكار احیای امر به معروف و نهی از منكر، الگو قرار دادن سنت و شیوه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام است كه با رفتار نیك خود، قلب ها را تسخیر می كردند.

این استاد حوزه تاكید كرد: الگوی شایسته امر به معروف، محبت به همنوع و تواضع نسبت به دیگر شهروندان و توجه محبت آمیز نسبت به فرزندان است و نیازی به نصیحت و موعظه نیست.

وی در مورد نقش خانواده در امر به معروف گفت: بسیاری از مشكلات فرزندان، از خانواده هایی ریشه می گیرد كه با بی توجهی نسبت به فرزندان خود، آنهارا تحقیر می كنند.

وی افزود: اگر به فرزندان در هر سنی كه هستند، احترام نكنیم و محبت نداشته باشیم، آنها به دنبال جلب توجه، دچار ابتذال می شوند.

قائمی تصریح كرد: مهمترین پیام حماسه حسینی، اقامه نماز به عنوان سرمنشا همه نیكی ها است و همه كارها تابعی از نماز است.اگر نسبت به ادای نماز بی نظمی داشته باشیم، نسبت به همه كارهایمان بی توجه می شویم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر