کد خبر: 40624 A

اتاق بازرگانی برگزار کرد؛

نخستین همایش ملی تغییر اقلیم و امنیت غذایی با حضور کارشناسان بخش کشاورزی و هواشناسی در سالن همایش‌های بین‌المللی اتاق اصفهان برگزار شد.

اصفهان- ایلنا: رئیس اتاق بازرگانی در آیین افتتاح این همایش گفت: اصفهان در گذشته تالاب‌های زیادی داشته که از آب زاینده‌رود بهره می‌بردند ولی امروز به دلیل تغییر اقلیم آب و هوایی دچار خشکی شده است. وی بااشاره به تغییرات اقلیم آب و هوایی در کشور و لزوم آگهی از این تغییرات برای کشاورزان و مردم گفت: می‌توان پیامدهای منفی ناشی از تغییرات اقلیمی با اطلاع رسانی دقیق کاهش داد.

به گزارش ایلنا، خسرو کسائیان خواستار پیش بینی منابع جدیدی آب برای شرب و کشاورزی استان اصفهان شد و گفت: طرح‌های آبرسانی بایستی در اولویت تصمیم‌گیری قرار گیرد تا در زمان مناسب در اختیار مردم و کشاورزان قرار گیرد.

وی صرفه جویی منابع آب را یکی از مهمترین راهکارهای برای مقابله با هدر رفت این منابع برشمرد و گفت: اهمیت مواد غذایی روز به روز درحال افزایش است و با توجه به افزایش هزینه واردات مواد غذایی ناشی از افزایش نرخ ارز باید امنیت غذایی به عنوان یکی از موضوعات مهم مورد توجه قرار گیرد.

«محمدنصر اصفهانی» رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این همایش گفت: دغدغه اصلی امروز همه دولتها تامین غذاست و بر اساس مطالعات 2030 میلادی میزان تولیدات غله در جهان با توجه به رشد جمعیت به 80 میلیون تن مازاد خواهد رسید.و این در حالیست که نیاز کشورها به واردات بالای 500 میلیون تن است.

وی اضافه کرد: اگر جمعیت کشور به 100 میلیون نفر برسد نیازمند 40 میلیون تن غله در سال می‌باشیم که باید برنامه‌ریزی دقیقی برای تولید آن داشته باشیم.

وی استفاده از روش‌های نوین جهت افزایش تولید غله در واحد سطح را لازم و ضروری دانست و گفت: استفاده از علوم ژنتیک گیاهی در زمینه تولید غله باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. وی کیفیت مواد غذایی را در کنار تولیدات آنرا مهم دانست و گفت: هر ساله از هر سه نفر یک نفر دچار مسمومیت می‌شود و تولید محصول سالم باید مورد دقت قرار گیرد.

وی تشکیل شورای عالی سیاست گذاری کاهش مصرف سم و کود در وزارت جهاد کشاورزی را اقدامی در این راستا برشمرد و گفت: ضابطه کردن مصرف کود و سم و افزایش استفاده از کودهای آلی به جای کودهای پتاسی و فسفاته از رویکردهای این شورا برای سالم سازی محصولات غذایی است. نصر اصفهانی از تنظیم الگوی مصرف سالم غذایی در کشور خبر داد و گفت: در آینده نزدیک این الگو با هدف شناختن محصول سالم غذایی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

«حمید رضا رحمانی» دبیر همایش علت برگزاری این همایش را بررسی تغییر اقلیم آب و هوایی در جمع کارشناسان و اساتید دانشگاه ذکر کرد. وی گازهای گلخانه‌ای را یکی از عوامل گرم شدن زمین برشمرد و گفت: بازگشت گرمای تولید شده به زمین باعث گرم شدن زمین و باعث ایجاد آلودگی و افزایش غلظت ذرات در فضای کره زمین می‌شود. رحمانی تاکید کرد: اثر گازهای گلخانه‌ای باعث تغییر اقلیم آب و هوایی بخش‌های مختلف زمین می‌شود و پیامدهای ناگواری در بخش کشاورزی دارد.

وی اضافه کرد: تغییر اقلیم اثرات مختلفی ازجمله افزاش درجه حرارت، تغییر الگوی بارش، بادهای عظیم، خشکسالی، توفان‌های غیرمعمول، امواج گرمایی غیرقابل انتظار، باران‌های سنگین و زمان‌های طولانی بدون باران است. وی از تاثیر افزایش درجه حرارت کره زمین بر روی گیاهان خبرداد و گفت: اثرات گرمایش زمین بر مناطق خشک و مرطوب بیشتر از سایر مناطق است. رحمانی از تشکیل کمیته تغییر اقلیم و امنیت غذایی در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق اصفهان خبر داد. وی اضافه کرد بیش از 160 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که 16 مقاله در این همایش و 102 مقاله به صورت پوستر در این همایش ارایه شد.

«منصور شیشه فروش» مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان در این همیاش گفت: تغییر اقلیم همواره به عنوان نوعی تغییر است که امکان تهدید دارد و بایستی به آن پرداخته شود. وی افزود: امروز دغدغه مردم این است که چرا باید این مشکلات وجود داشته باشد و آیا در گذشته کمبود آب و آلودگی هوا وجود نداشته است.

وی تخریب لایه ازن،گرم شدن زمین و تهدیدات امنیت غذایی را گویای نقش انسان در طبیعت دانست و گفت: دخالت‌های بی‌ضابطه بشر در محیط طبیعی خود باعث بروز این مشکلات شده است.

وی ضمن تقدیر از برگزاری این همایش و ارایه شمایی از وضعیت اقلیم آب و هوایی برای مردم و مسوولین گفت: وجود اطلاعات دقیق از محیط جغرافیایی می‌تواند به برنامه‌ریزی مطلوب برای آینده کمک شایانی کند. شیشه فروش خشک شدن حدود 13 هزار درخت قسمت‌های شمالی و غربی اصفهان را قابل توجه دانست و گفت: آلودگی هوا درکنار پدیده ریزگردهای ازجمله مهمان‌های ناخوانده شهر اصفهان است.

مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان از فعالیت 2 ساله دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روی آلودگی شهر اصفهان و راهکارهای آن خبر داد و گفت: تعطیلی پنجشنبه‌های شهر اصفهان از آبان ماه سال جاری باعث کاهش آلودگی هوا ناشی از رفت و آمدهای شهری شده است.

نخستین همایش یک روزه تغییر اقلیم به همت اتاق بازرگانی اصفهان و همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر