کد خبر: 54198 A

با حضور رییس سازمان صنعت استان اصفهان برگزار شد:

این همایش که با حضور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، رییس شرکت شهرک های استان، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان و رییس انجمن خدمات مهندسی اصفهان برپا شد.

اصفهان-ایلنا: این همایش که با حضور رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، رییس شرکت شهرک های استان، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان و رییس انجمن خدمات مهندسی اصفهان برپا شد، حدود 15 دوره است در سطح استانی و کشوری با اهدافی همچون ارتقاء انگیزه مراکز تحقیق و توسعه در جهت اجرای نظام دانش محور و هدفمند کردن فعالیت های پژوهشی و توسعه ای واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی برپا می شود و در آن واحدهای نمونه در زمینه تحقیق و توسعه، پژوهش و فعالیت های فنی و مهندسی مورد تقدیر قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،در سال 90 هم 3 واحد تحقیق و توسعه نمونه کشوری، 9 واحد تحقیق و توسعه نمونه استانی، یک واحد برای نمونه بودن محصول تحقیق و توسعه کشوری، 5 واحد برای نمونه بودن محصول تحقیق و توسعه استانی، یک واحد نمونه پژوهشی کشوری و 5 واحد به عنوان نمونه در زمینه فنی مهندسی انتخاب شده بودند که در این همایش لوح تقدیر و تندیس یادبود دریافت کردند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در این جلسه با بیان اینکه قدرت تکنولوژیک یک کشور زیربنای قدرت اقتصادی آن است، افزود: قدرت اقتصادی هم باعث بالابردن جایگاه و قدرت سیاسی کشورها در دنیا می شود.

محمدامین توکل با اشاره به اینکه تکنولوژی دو خاستگاه درونی و بیرونی دارد، گفت: وارد کردن تکنولوژی از کشورهای خارجی باید همراه با شناخت کافی باشد تا از ورود تکنولوژی های قدیمی جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه واردات تکنولوژی به روز و مفید، مستلزم وجود واحد تحقیق و توسعه در شرکت هاست، اعلام کرد: بی توجهی به این بخش باعث عقب افتادن کشور از علم و دانش روز دنیا می شود

وی 6 مرحله شناسایی، انتخاب، اکتساب، بهره برداری، یادگیری و حفاظت را برای کسب فناوری از منابع خارجی لازم دانست و افزود: مراکز تحقیق و توسعه در شرکت ها باید به این 6 مرحله توجه ویژه داشته باشند.

توکل در خصوص خاستگاه درونی تکنولوژی گفت: اگر بتوانیم ایده ها را بگیریم و پرورش دهیم، بسیاری از انواع تکنولوژی در داخل کشور قابل تولید هستند.

در ادامه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم با بیان اینکه در کشور ما همه مسوولان به اهمیت جنبش نرم افزاری و تکیه بر دانش روز پی برده اند، اظهار کرد: علوم نوین جریانی به راه انداخته است که خواسته یا ناخواسته ما را با خود می برد.

مظفر انصاری بر حضور نخبگان دانشگاهی در بخش صنعت تاکید کرد و افزود: باید به تحقیق و توسعه در صنایع اهمیت دهیم تا بتوانیم از داشته های خود بیشترین بهره را ببریم.

وی با اشاره به اینکه عصر ما، عصر ترقی است، گفت: هزینه کردن در بخش تحقیق و توسعه، دور ریختن منابع نیست.

انصاری اذعان کرد: شاید به این دلیل که قیمت های تمام شده کالاهی داخلی بالاست، از رقبا عقب می افتیم و این به دلیل فقدان زیرساخت هایی مانند تحقیق و توسعه رخ می دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر