کد خبر: 63252 A

عضو کمیسیون آموزش اتاق بازرگانی اصفهان:

نوسانات پی در پی موولفه‌های اقتصادی برای تولیدکنندگان شرایط دشواری را رقم زده است و امکان برنامه ریزی یک ساله را از آن‌ها گرفته است در حالی که برای صادرات محصولات باید بتوان شرایط یک سال دیگر را پیش بینی کرد.

اصفهان – ایلنا: عضو کمیسیون آموزش و پژوهش‌های اقتصادی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با وجود اقدامات پراکنده در حوزه کارآفرینی، ایران جایگاهی در اکوسیستم کارآفرینی جهان ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کوروش خسروی در نخستین جلسه کمیسیون آموزش اتاق در سال جدید با ارایه گزارش تحلیلی از اکوسیستم‌های کارآفرینی در جهان اعلام کرد: با وجود تلاش‌های پراکنده مراکز کارآفرینی و شهرک‌های علمی و تحقیقاتی، ایران جایگاهی در بین ۲۰ کشور جدول اکوسیستم کارآفرینی سال ۲۰۱۲ ندارد.

وی با معرفی اکوسیستم‌های کارآفرین بر‌تر در جهان گفت: کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیای جنوب شرقی توانسته‌اند با ایجاد محیط مناسب برای تقویت کارآفرینی، رتبه قابل توجهی در جدول اکوسیستم‌های کارآفرینی بدست آورند.

مدیر پروژه چرخش مغزهای اتاق اصفهان توسعه شهرهای کارآفرین در ایران را نیازمند حمایت مراکز تصمیم گیری شهری مانند شوراهای شهر دانست و گفت: وجود این اکوسیستم می‌تواند زمینه حضور شرکت‌های بزرگ اقتصادی را در شهرهای کارآفرین فراهم سازد.

وی تشکیل موسسات خیریه کارآفرین با هدف حمایت از کارآفرینان بدون سرمایه در اصفهان را ارزشمند توصیف کرد و گفت: با فرهنگ سازی حمایت از کارآفرین می‌توان شهر اصفهان را به شهر مطلوب کارآفرینان جهت ارایه طرح‌ها و ایده‌های جدید تبدیل کرد.

خسروی نقش شورای شهر را در فرهنگ سازی کارآفرینی در شهر را مهم ارزیابی کرد و گفت: با وجود قدمت صنعت و تولید در شهر اصفهان متاسفانه مرکز رشدی برای برند‌ها و توسعه صادرات ایجاد نشده است.

مرتضی بیشه، رییس کمیسیون آموزش و پژوهش‌های اقتصادی اتاق اصفهان نیز در این نشست گفت: آموزش کارآفرینی در سنین کودکی و نوجوانی می‌تواند کارآفرینان توانمندی در آینده تربیت کند.

وی از صدور کارت الکترونیکی برای علاقه‌مندان شرکت در همایش‌های آموزشی اتاق خبر داد و گفت: کارت‌های شناسایی برای اعضا، فعالان اقتصادی، اساتید و دانشجویان طبقه بندی شده است.

بیشه از انجام پروژه عارضه یابی واحدهای تولیدی استان اصفهان توسط اتاق خبر داد و گفت: ایجاد کلینیک عارضه‌یابی واحدهای تولیدی در کمیسیون آموزش اتاق ایران مطرح شده که این موضوع در دست بررسی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان تعداد اندک استانداردهای کالا و خدمات را قابل توجه دانست و گفت: وجود استاندارد مشخص برای هر کالا و خدمات می‌تواند زمینه تقویت تولیدات داخلی جهت افزایش صادرات را فراهم سازد.

به گفته وی در ایران تنها ۱۶ هزار استاندارد به ثبت رسیده و این در حالیست که در کشور روسیه بیش از ۲۶۰ هزار استاندارد برای کالا‌ها و خدمات وجود دارد.

«امامی» از انجمن تولیدکنندگان محصولات پلیمری و پلی اتیلن استان اصفهان در این جلسه گفت: تامین مواد اولیه و نقدینگی دغدغه‌های امروز واحدهای تولیدی این بخش است. وی تصریح کرد: تولیدکنندگانی ایران در رقابت با همتایان ترکیه‌ای با مسایل بسیار جدی روبرو هستند و به همین دلیل در عرصه صادرات پیشتازی شرکت‌های ایرانی مدت کوتاهی دارد و به مرور زمان شرکت‌های ترکیه‌ای جای آنان را به دلیل حمایت‌ها و شرایط تولیدی مناسب را می‌گیرند.

وی وجود قوانین پایدار و شفاف را یکی از خواست‌های اصلی تولیدکنندگان بیان کرد و گفت: نوسانات پی در پی موولفه‌های اقتصادی برای تولیدکنندگان ایرانی شرایط دشواری را رقم زده است و امکان برنامه ریزی یک ساله را از آن‌ها گرفته است. وی اضافه کرد: تولیدکننده برای صادرات محصولات خود باید بتواند شرایط یک سال دیگر را پیش بینی کند ولی در حال حاضر یک روز را هم نمی‌تواند پیش بینی کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر