کد خبر: 63477 A

رییس کانون زنان بازرگان ایران خبر داد:

کمیسیون توان اقتصادی بانوان در طول پنج سال گذشته، تلاش کرده که حضور بانوان را در عرصه فعالیت‌های اقتصادی تقویت کند.

اصفهان - ایلنا: «زهرا اخوان نسب» رییس کمیسیون توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان اتاق اصفهان در  نشست توانمند سازی زنان در کمرک وا مور بازرگانی در اتاق اصفهان گفت: این کمیسیون در طول پنج سال گذشته تلاش کرده که حضور بانوان را در عرصه فعالیت‌های اقتصادی تقویت کنند.

به گزارش ایلنا ،  وی تصریح کرد: بیش از 300 بانوی اصفهانی دارای کارت بازرگانی است ولی متاسفانه فعالیت چندانی در عرصه صادرات و واردات ندارند.

زهرا اخوان نسب  برگزاری نشست‌های آموزشی با موضوعات مختلف بازرگانی برای بانوان را از جمله فعالیت‌های این کمیسیون برشمرد و گفت: بازدید از واحدهای تولیدی بانوان، بررسی مسایل و مشکلات بانوان تولید کننده و همچنین برگزاری تورهای تجاری داخلی و خارجی از دیگر برنامه‌های کمیسیون در سال جاری است.

. رییس کانون زنان بازرگان ایران خواستار مشارکت بیشتر بانوان در فعالیت‌های اقتصادی شد و گفت: کمیسیون تلاش می‌کند با ایجاد تالار گفت و گو در اتاق زمینه آشنایی بازرگانان و فعالان اقتصادی را با طرف‌های داخلی و خارجی فراهم سازد. وی نرخ حضور بانوان در عرصه اقتصادی کشور را 18 درصد اعلام کرد و افزود: این در حالیست که در طول سه دهه اخیر این نرخ تنها 6 درصد رشد داشته است. اخوان نسب آشنایی با مقررات گمرکی را نخستین همایش آموزشی کاربردی برای بانوان بازرگان اصفهان در سال جاری نام برد.

«مصطفی مختاری» رییس کمیته گمرک اتاق اصفهان در این نشست گفت: به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در سال 91 به 41 میلیارد و 334 میلیون دلار رسید و در مدت یاد شده 53 میلیارد و 348 میلیون دلار انواع کالا نیز وارد کشور شد. عمده کشورهای هدف صادراتی کشور به ترتیب عراق با 5 میلیارد و 607 میلیون دلار،چین با 4 میلیارد و 826 میلیون دلار، امارت متحده عربی با 5 میلیارد و 760 میلیون دلار، افغانستان با 2 میلیارد و 501 میلیون دلار، هند با 2 میلیارد و 405 میلیون دلار می‌باشد. وی افزود: تعداد گمرکات کشور 144 واحد،تعداد بازارچه‌های مرزی 20 بازارچه، تعداد کارکنان گمرکات کشور 8000 نفر، تعداد کارکنان گمرک اصفهان 130 نفر و تعداد خانم‌های شاغل در گمرک 23 نفر است.

وی اضافه کرد: ترخیص شامل خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی مربوط است که نیازمند ترخیصیه، تشریفات گمرکی، حقوق ورودی، حمل یکسره و شرکت حمل و نقل بین المللی است. وی وظایف گمرک را شامل اعمال سیاست‌های دولت در زمینه صادرات و واردات مسافری و تحویل کالاها و نگهداری و حفاظت آنها در انبارها و اماکن گمرکی و نظارت بر تحویل و تحول کالاهای مزبور تا انجام تشریفات قانونی و ترخیص آن توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی و همچنین اجرای قانون مقررات صادرات و واردات، آئین نامه‌ها و بخشنامه‌های آن و تشخیص و اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض و واریز آن به حساب سازمان‌های ذیربط دانست.‏

 مصطفی مختاری تاکید کرد: تعیین و بررسی ارزش و تعرفه کالاهای وارداتی و صادراتی، کنترل و نظارت برامر ترانزیت کالا از قلمرو کشور و اعمال مقررات مربوط به ماده‌ی 113 امور گمرکی از دیگر وظایف گمرک برشمرد و گفت: جمع‌آوری و پردازش و انتشار آمار بازرگانی خارجی (‌واردات، صادرات)‏ و رسیدگی و حل اختلافات ناشی از اجرای قانون و مقررات گمرکی فیمابین گمرک و صاحب کالا. ‏و بازبینی اظهار نامه‌های وارداتی و صادراتی و اسناد ترخیص کالا مطابقت آنها با قوانین و مقررات جاری کشور به منظور احراز صحت شرایط ترخیص و وصول کسر دریافتی یا استرداد اضافه پرداختی‌های احتمالی از دیگر وظایف گمرک است.‏

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر