کد خبر: 642 A

کار‌شناس فناوری اطلاعات در اتاق بازرگانی اصفهان:

جهان آینده برندگان و بازندگان جدیدی در حوزه اقتصادی دارد که وضع آن‌ها به داشتن و یا نداشتن استراتژی مشخص حضور در اقتصاد دیجیتالی، توان جستجوگری و استفاده از سرمایه شبکه‏های اجتماعی بستگی خواهد داشت.

اصفهان - ایلنا: معیار اقتصاد امروز بر مبنای پهنای باند اینترنت است و اگر دولت توجه به این موضوع نکند از اقتصاد جهان حذف می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کار‌شناس فناوری اطلاعات در اتاق بازرگانی اصفهان با اعلام این مطلب در همایش کاربرد فناوری اطلاعات در توسعه اقتصادی و آخرین دستاوردهای آن، گفت: وی ۹۰ درصد اقتصاد جهان بر پایه فناوری اطلاعات قرار گرفته حتی گردشگری نیز بر مبنای فضای مجازی اداره می‌شود و برای جذب گردشگر دانش بنیان باید تمام اطلاعات اقامت، آثار تاریخی و مراکز تفریحی را از طریق اینترنت در اختیار وی گذاشت تا شاهد حضور فیزیکی آنان در کشور باشیم.

علی اکبر جلالی با اشاره به اهمیت ویژه صنعت گردشگری در اقتصاد کنونی دنیا خاطرنشان کرد: برای موفقیت در اقتصاد امروز، باید فضای اقتصادی کشور را تغییر داد.

وی گردش مالی در صنعت گردشگری را دو هزار میلیارد دلار در سال دانست و ادامه داد: بر اساس توانمندی و ظرفیت‌های گردشگری ایران باید ۶/۲ میلیون نفر در حوزه گردشگری فرصت شغلی ایجاد کنیم.

این استاد دانشگاه در رشته فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتالی را بستر توسعه اقتصاد دانش بنیان و مبنای تصمیم گیری‌های بخش خصوصی و دولتی عنوان کرد و گفت: اقتصاد دیجیتالی دستاورد توسعه اینترنت، فناوری اطلاعات و کاربردهای آن است و توسعه اقتصاد دانش بنیان زمینه توسعه فناوری‌های جدیدتری را در فضای مجازی و دنیای سایبر بوجود آورده است.

به گفته وی جهان آینده برندگان و بازندگان جدیدی در حوزه اقتصادی دارد که وضعیت آن‌ها بستگی به داشتن و یا نداشتن استراتژی مشخص حضور در اقتصاد دیجیتالی، توان جستجوگری و استفاده از سرمایه شبکه‏های اجتماعی خواهد داشت.

وی به شرکت‌های کوچک و بزرگ در اقتصاد دیجیتالی و محیط‌های کسب و کار فضای توصیه کرد نگاه جدیدی به استراتژی توسعه خود داشته باشند و با مهندسی مجدد در هر سه حوزه فروش، خدمات مشتریان و تولید بر اساس دستورات اقتصاد دیجیتالی عمل کنند.

جلالی حجم تجارت الکترونیک در سال ۲۰۱۳ را ۱۶ تریلیون پیش بینی کرد و اظهار داشت: بیشترین این مبادلات مربوط به تجارت بین بنگاه‏‌ها است، تجارت الکترونیک بنگاه به مشتری هم از ۵۷۲ میلیارد در سال ۲۰۱۰ به یک تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ خواهد رسید.

وی با اشاره به تجربه کشورهای مالزی و امارت متحده عربی در حوزه فناوری اطلاعات گفت: این دو کشور با حضور در فناوری اطلاعات توانستند اقتصاد خود را متحول سازند.

وی ایجاد دفا‌تر (آی سی تی) در روستاهای کشور را عامل مهم در اطلاع رسانی از ویژگی‌های اقتصادی آن منطقه و نیاز‌ها و ظرفیت‌ها برشمرد و گفت: در جریان اتفاقات طبیعی از جمله زلزله می‌توان نیازهای مناطق زلزله زده را به طور دقیق مشخص کرد.

وی فناوری اطلاعات را محور توسعه اقتصادی هر کشور دانست و گفت: با توسعه اینترنت و فناوری اطلاعات، توجه به جایگاه علم و فناوری و توسعه مدیریت دانش در جهان بیشتر شده است و زمینه یک رقابت برنده برنده را بخصوص در ابعاد اقتصادی و اجتماعی در جهان فراهم شده است.

جلالی تاکید کرد: بر اساس تغییرات حاصل از فناوریهای توسعه یافته وابسته به اینترنت، رشد اقتصادی بستگی به نوآوری (و نه سرمایه و ابزار تن‌ها) و استفاده مناسب از ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری وابسته به اینترنت شده است. بنابراین اقتصاد دیجیتالی در فضای جدیدی که آنرا فضای دیجیتالی، سایبر و یا مجازی گفته می‌‏شود شکل گرفته و در حال توسعه می‌‏باشد.

محموداسلامیان، نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این همایش اعلام کرد: یکی از چالش‌های مهم اقتصاد کشور این است که دولت در مسایل اقتصادی دخالت مستقیم دارد.

وی با اظهار تاسف از اجرایی نشدن اصل ۴۴ به طور صحیح گفت: متاسفانه مدیران میانی اجازه اجرای صحیح این قانون و خصوصی کردن اقتصاد را نمی‌دهند.

وی سیستم دولتی در مدیریت اقتصاد را ناکارآمد دانست و گفت: در سیستم ناکارآمد هر چه قدر پول نفت را واریز کنیم هیچ کارآمدی مشاهده نمی‌کنیم در طول چند سال اخیر ۵۰۰ میلیارد دلار پول نفت را وارد سیستم دولتی شد نتیجه‌ای حاصل نشد. اگر نصف این عدد را به بخش خصوصی واریز می‌شد شاهد افزایش اشتغال و رشد اقتصادی بودیم. وی با انتقاد از مدیریت دولت در جریان قیمت گذاری مرغ گفت: دخالت دولت در بازار مرغ و بی‌توجهی به خواست تولید کنندگان سبب آشفتگی این بازار شد. اسلامیان نقش مهم دولت را سیاست گذاری و نظارت برشمرد و گفت: دولت به جای اجرا باید نظارت و کنترل کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر