کد خبر: 68505 A

معاون سیاسی- امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان عنوان كرد:

اصفهان به لحاظ سیاسی در 3 دوره پایتخت ایران بوده و دوره اوج و درخشش تاریخ اصفهان، مربوط به دوره صفویه و در حدود 400 سال پیش است.

ایلنا: محمد مهدی اسماعیلی گفت: کشور لبنان و بویژه شیعیان و علمای منطقه جبل عامل، سهم بسزایی در بافت تاریخی شهر اصفهان داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری در دیدار با جمعی از بانوان فرهیخته و فرهنگی کشور لبنان که به مناسبت روز معلم و بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی اصفهان به این شهر سفر کرده‌اند گفت: اصفهان با سابقهٔ تاریخی ۷ هزار ساله در طول تاریخ، کانون فرهنگ و معارفایرانی- اسلامی است.
وی با بیان اینکه اصفهان به لحاظ سیاسی در ۳ دوره پایتخت ایران بوده است، گفت: دورهٔ اوج و درخشش تاریخ اصفهان مربوط به دوره صفویه و در حدود ۴۰۰ سال پیش است.

اسماعیلی در ادامه افزود: در دوره صفویه، ارتباط اصفهان و لبنان به ویژه منطقه جبل عامل بسیار چشمگیر بوده است.

اسماعیلی با بیان اینکه بسیاری از آثار تاریخی و منحصر به فردی که امروز در این شهر وجود دارد برگرفته از مهندسی علمای بزرگ جبل عامل است، تصریح کرد: در راس این علما، شیخ بهایی جبل عاملی قرار داشت که یک تمدن و نظام شیعی را در ایران پایه گذاری كرد و به همین دلیل کشور لبنان و به‌ویژه شیعیان این کشور سهم به‌سزایی در بافت تاریخی شهر اصفهان داشته‌اند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان افزود: چیزی که امروز در شهر اصفهان مشاهده می‌شود، میراث مشترک بزرگان ایران و لبنان است.

وی با اشاره به اینکه شهر اصفهان نقش بسیار مهمی را در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تداوم این انقلاب بر عهده داشته است، یادآور شد: در طول جنگ تحمیلی مردم شهر اصفهان ۲۴هزار شهید را برای اعتلای انقلاب و ایران اسلامی اهدا كردند و شهر اصفهان بعد از انقلاب اسلامی به شهر شهیدان معروف شده است.

محمد مهدی اسماعیلی به نقش اصفهان در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اشاره کرد و گفت: استان اصفهان با داشتن بیش از ۸۵۰۰ واحد صنعتی، قطب صنعتی کشور ایران به شمار می‌آید.

اسماعیلی در ادامه یادآور شد: اصفهان با قرار گرفتن ۲ مرکز مهم هسته‌ای کشور در این استان و همچنین مراکز علمی، تحقیقاتی و مراکز پیشرفته دانش پزشکی نشانگر پیشتازی اصفهان در عرصه‌های علمی در کشور است.

اسماعیلی تصریح کرد: موسسه تحقیقاتی رویان اصفهان موفق به دستیابی به دستاوردهای عظیمی در علوم پزشکی در جهان شده است.

وی در پایان با اشاره به جغرافیای شهر اصفهان افزود: اصفهان ۴ فصل را در خود جای داده است و همین امر از جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آیدکه می‌توان در غرب اصفهان کوه‌های برفی و در شرق اصفهان کویر بسیار زیبایی را مشاهده نمود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر