کد خبر: 74467 A

بدون اخلال در روند تولید؛

عملیات تبدیل چدن به فولاد در بخش فولادسازی بوسیله سه كنورتور 130 تنی انجام می‌شود که هر كنورتور برای چرخش، دارای چهار موتور 150 KW DC و چهار گیربكس فرعی و یك چرخ دنده اصلی است و به‌دلیل اتصال مكانیكی گیربكس‌ها به چرخ دنده اصلی باید سرعت چهار موتور كاملا برابر باشد.

ایلنا: تعویض درایو موتورهای گرداننده كنورتور یك و تغییر كلیه سیم كشی‌ها و بازسازی 8 عدد تابلو در پنج روز كاری و بدون ایجاد اخلال در روند تولید، با رعایت استاندارهای لازم انجام گرفت.

به گزارش ایلنا از اصفهان، مهندس ارشدبرق كنورتور، میكسر ذوب آهن با اعلام این خبر گفت: عملیات تبدیل چدن به فولاد در بخش فولادسازی بوسیله سه كنورتور 130 تنی انجام می شود که هر كنورتور برای چرخش، دارای چهار موتور 150 KW DC و چهار گیربكس فرعی و یك چرخ دنده اصلی است و بدلیل اتصال مكانیكی گیربكس‌ها به چرخ دنده اصلی باید سرعت چهار موتور كاملا برابر باشد در غیر اینصورت بعضی از مورتورها به صورت ژنراتور در آمده و نه تنها محرك سیستم نخواهد شد بلكه باعث افزایش بار در موتورهای دیگر می شود.

مجید نیرومند، درایو های استفاده شده در كنورتور را ساخت شركت FUJI ژاپن و از نوع آنالوگ دانست و افزود: با توجه به اینكه جهت فیدبك سرعت از تاكوژنراتور استفاده می شد و این تاكوها آهنربای دائمی بودند در طول زمان، صحت سیگنال برگشتی خدشه دار می شد بنابراین موتورها دیگر همزمان كار نمی كردند و چون تنظمیات درایو بدلیل آنالوگ بودن، پتانسیومتری بود، پروسه سنكرون كردن موتورها مشكل و طولانی می شد.

همچنین به گفته وی، به‌دلیل تغییر ظرفیت خازن‌های زیاد بكار رفته در درایوها تنظیمات درایو ناپایدار بود و به علاوه این درایوها به صورت مجزا و فقط به صورت كنترل سرعت كار می‌كردند و هیچ ارتباطی نسبت به یكدیگر نداشتند و بدلیل قدیمی بودن تكنولوژی، قطعات رزرو درایو در بازار موجود نبود.

مهندس ارشدبرق كنورتور، میكسر ذوب آهن اجرای این پروژه را با جایگزینی درایوها با درایو DCS800 ABB و استفاده از اینكودر به جای تاكو و همچنین تقسیم باری كه در تمامی حالات چرخش كنورتور اعم از گذرا و دائمی انجام می گرفت، بیان کرد و گفت: تمامی موتورها در حالات مختلف به صورت مساوی تحت بار بوده و از تنش‌های ایجاد شده به گیربكس‌ها و چرخ دنده جلوگیری به‌عمل آمد. برنامه و مدارات درایوها به صورتی است كه در صورت قطع هر یك از درایوها سه موتور دیگر به صورت سنكرون و بار مساوی به كار خود ادامه می دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر