کد خبر: 75848 A

نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی استان هشدار داد:

نیمی از کارگران کارخانه‌های آجر اصفهان، تبعه‌های افغان هستند که با تغییر قیمت دلار، دستمزد آنها چند برابر شد، به طوری که اکنون در بسیاری موارد حقوق کارگرهای افغانی، بیشتر از کارگران ایرانی است؛ با این وجود به دلیل سخت بودن کار، کارگرهای ایرانی رغبت کمتری برای کار در این بخش نشان می‌دهند.

ایلنا: نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به فعالیت 400 واحد تولید آجر که حدود 20 هزار نفر در آن مشغول به کارهستند گفت: با صنعتی شدن ساختمان ها، قسمت زیادی از محصولات کارخانه های آجر بی استفاده می ماند که در آینده تعطیلی کارخانه های آجر را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایلنا از اصفهان، رضا چینی با بیان اینکه 20 درصد آجر تولید استان به خارج صادر می شود، افزود: بخش زیادی از صادرات تولیدات کارخانه های آجر به عراق صورت می گیرد، آجر نما پلاکی هم به کشورهای آذربایجان، قزاقستان، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می شود.

وی همچنین از ارسال 40 تا 50 درصد تولیدات آجر اصفهان به استان های دیگر خبر داد و تصریح کرد: بقیه محصولات در اصفهان مصرف می شود.

نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت استان درباره به تولید آجر نما یادآور شد: آجر نما با توجه به کیفیت خوب و امکان جا به جایی آسان تر و قیمت کمتر، نسبت به سایر مصالحی که در نما استفاده می شود، آینده خوبی خواهد داشت.

نیاز به تسهیلات برای واردات تکنولوژی جدید

چینی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت سوخت و هزینه حمل و نقل، گفت: قیمت تمام شده آجر در ایران افزایش داشته، از سوی دیگر، صنعتی شدن ساختمان ها باعث شده در آنها کمتر از آجر استفاده شود و کاربرد آن، تنها در دیوارکشی کارگاه ها و محوطه هاست، به این ترتیب قسمت زیادی از محصولات کارخانه های آجر بی استفاده می ماند که در آینده تعطیلی کارخانه های آجر را به دنبال خواهد داشت.

وی راه حل این معضل را صنعتی شدن تولید کارخانه ها و افزایش کیفیت تولیدات بیان کرد و ادامه داد: با تغییر تکنولوژی کارخانه‌ها و استفاده از کوره های جدید، هزینه سوخت کمتر می شود و در نتیجه بر قیمت نهایی محصول اثر می گذارد.

نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به استفاده از این تکنولوژی در حدود 15 واحد تولیدی، بیان داشت: تعدادی از آنها تاکنون به تولید رسیده اند اما با توجه به تحریم ها و مشکلاتی که برای انتقال وجه به خارج از کشور و دریافت ارز مبادلاتی ایجاد شده است، ورود تکنولوژی جدید با مسائل زیادی روبروست.

دستمزد کارگران افغانی؛ چند برابر ایرانی ها

چینی همچنین با اشاره به گران شدن ناگهانی سوخت در فاز اول هدفندی یارانه ها و عدم پرداخت یارانه مورد نظر گفت: با این کار به بازار آجر شوک وارد شد که با بالا رفتن قیمت محصول، مشکل حل شده، اما در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که بازار نتواند افزایش قیمت ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی را تحمل کند.

وی دستورالعمل های روزانه گمرک، کمبود نقدینگی واحدها و نبود تسهیلات کم بهره برای تولیدکنندگان را از دیگر مشکلاتی دانست که واحدهای تولیدی آجر با آن روبرو هستند.

این فعال صنعتی با بیان اینکه نیمی از کارگران کارخانه های آجر اصفهان تبعه های افغان هستند، اظهار کرد: با تغییر قیمت دلار دستمزد آنها چند برابر شد، به طوری که اکنون در بسیاری موارد حقوق کارگرهای افغانی بیشتر از کارگران ایرانی است؛ با این وجود به دلیل سخت بودن کار، کارگرهای ایرانی رغبت کمتری برای کار در این بخش نشان می دهند.

بلاتکیلفی طرح جابه جایی کارخانه های آجر

نایب رییس انجمن همگن مصالح ساختمانی خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تاکید کرد: تا زمانی که استراتژی تولید آجر اصفهان تدوین نشده است نمی توان به جابه جایی کارخانه های آجر اقدام کرد. چرا که بدون توجه به قیمت حامل های انرژی و نیز سیاست های کلی استان در زمینه حمل و نقل، میزان تولید آجر مشخص نیست و بنابراین نمی توان کارخانه ای احداث کرد.

وی با اشاره به مصوبه سال 88 دولت برای جابه جایی کارخانه های آجر گفت: این مصوبه باعث شده است خدماتی مانند تسهیلات بانکی و خاک مرغوب به این واحدها داده نشود که تعطیلی نزدیک به 15 واحد آجر نمای پلاکی در طول 4سال گذشته را به دنبال داشته است.

وی افزود: این در حالی است که دولت همچنان طرح جابجایی را مشخص نکرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست استان تنها به مصوبه استانی برای جابه جایی کارخانه ها تاکید دارد و اجازه استفاده از آزمایشگاه های سنجش آلایندگی را به واحدهای آجر نمی دهد.

چینی خاطرنشان کرد: استفاده از سنگ های شیل و سوخت گاز می تواند تا حد زیادی آلایندگی واحدها را کم کند که این مسئله مستلزم فراهم شدن امکانات برای کاربرد تکنولوژی روز است.

وی تاکید کرد: در صورت به روز شدن تکنولوژی واحدهای آجر، آلایندگی آنها به حد معمول می رسد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر