کد خبر: 82623 A

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس:

رتبه ایران در جدول فضای کسب و کار و بهبود بهره وری سال 2011 حدود 129 است در حالی که سنگاپور، هنگ کنگ و نیوزلند رتبه‌های 2 تا 4 و عربستان رتبه 11 را به خود اختصاص دادند.

ایلنا: عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس بهره وری را حداکثر استفاده از منابع فیزیکی، نیروی انسانی برای کاهش هزینه‌های تولید، گسترش بازارها، افزایش اشتغال و بالا رفتن سطح زندگی همه آحاد ملت، تعریف کرد و گفت: از دید ژاپنی‌ها، بهره‌وری یک اولویت و انتخاب ملی است که منجر به افزایش رفاه اجتماعی و کاهش فقر می شود.

به گزارش ایلنا از اصفهان، علی اصغر انواری رستمی که در همایش راهکارها و تکنیک‌های ارتقا بهره‌وری در بنگاه‌های اقتصادی در اتاق بازرگانی اصفهان سخن می گفت، با اشاره به ارتباط مستقیم میان شاخص بهره‌وری و میزان رفاه هر کشور، افزود: دستاوردهای بهره‌وری باید منجر به هزینه کمتر، کیفیت بهتر، زمان کمتر، افزایش رضایت مشتری شود.

رییس پیشین مرکز مطالعات مدیریت و بهره‌وری ایران اولویت‌بندی، چالش، همکاری، دانش، نظم و انضباط و احساس مسوولیت، خواهش و مدیریت زمان را هفت اصل بهره‌وری برشمرد و تصریح کرد: در روش تحلیل و مقایسه بهره وری باید عملكرد دوره با عملکردی در گذشته، با شرایط مشابه، با یك هدف تعیین شده و با رقبا در یک یا چند دوره مقایسه شود.

رستمی تاکید کرد: برای استراتژی‌های بهبود بهره وری در سازمان‌ها باید کاهش در ورودی با خروجی ثابت، کاهش در ورودی با افزایش در خروجی، کاهش همزمان ورودی و خروجی اما با شدت کمتری، ثابت نگه داشتن ورودی و افزایش در خروجی و افزایش در ورودی و همزمان افزایش در خروجی با شدتی بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

وی عوامل موثر بر بهره‌وری سرمایه را مهم ارزیابی کرد و گفت: بررسی متوسط نیروی کار استفاده شده به ازای هر واحد سرمایه از جمله این عوامل است همچنین متوسط سرمایه انسانی استفاده شده به ازای هر واحد سرمایه و ماشین‌آلات و تجهیزات جدیدتر و کاراتر، تولید بیشتر به ازای هر واحد سرمایه از دیگر عوامل موثر بر بهره وری سرمایه است.

وی با اشاره به رتبه 129 ایران در جدول فضای کسب و کار و بهبود بهره وری سال 2011 گفت: در این جدول سنگاپور، هنگ کنگ و نیوزلند رتبه‌های 2 الی 4 و عربستان رتبه 11 را به خود اختصاص دادند چرا که موولفه‌های مورد توجه در این جدول شامل شروع کسب و کار، اخذ مجوزهای لازم، اشتغال، ثبت اموال، اخذاعتبارات، حمایت از سهامداران اقلیت، پرداخت مالیات، تجارت فرا مرزی، لازم الاجرا شدن قراردادها و تعطیل شدن کسب و کار بوده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر