کد خبر: 8455 A

از سال گذشته تا امروز مواد اولیه 120 درصد افزایش قیمت داشته در حالی که خودرو تنها 30 درصد گران شده است.

اصفهان – ایلنا: رییس انجمن خودرو نیرو محرکه اصفهان، از تعطیل و نیمه تعطیل شدن 90درصد واحدهای تولیدی خودرو خبر داد و هشدار داد: پیش از این تعداد شاغلان این صنعت در استان 25 هزار نفر بوده که طبق آخرین آمار با حدود 30درصد کاهش نیرو روبرو بوده ایم.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، ابراهیم احمدی، با اشاره به وجود 250 واحد تولیدی در زمینه خودرو در اصفهان، اظهار کرد: حدود 100 واحد از این تعداد برای خودروسازها کار می‌کنند که متاسفانه تنها با 40 درصد ظرفیت خود فعالند.

وی مهمترین چالش صنعت خودرو را ثابت ماندن قیمت خودرو در برابر گران شدن مواد اولیه دانست و گفت: از سال گذشته تا امروز مواد اولیه 120 درصد افزایش قیمت داشته در حالی که خودرو تنها 30 درصد گران شده است.

رییس انجمن خودرو نیرومحرکه اصفهان افزایش واردات را یکی دیگر از مشکلات این صنعت عنوان کرد و افزود: طبق آمار ارایه شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت در شش ماه اول امسال نسبت به سال قبل با 29 درصد افزایش واردات روبرو بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه 25تا 30 درصد مواد اولیه این صنعت از خارج از کشور وارد می‌شود، اذعان کرد: درمقابل حجم صادرات ما خیلی پایین است.

احمدی ادامه داد: صادرات خودرو بیشتر به کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، بلاروس و ونزوئلا و صادرات قطعه به کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا و فرانسه صورت می‌گیرد.

رییس انجمن خودرونیرومحرکه اصفهان با بیان اینکه برای معرفی کالای ایرانی در سطح جهانی اقداماتی مانند شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و ایجاد نمایندگی در خارج از کشور صورت گرفته است، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل شرایط کشور این اقدامات نتیجه‌ای در بر نداشته است.

احمدی خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی داخلی نسبت به قیمت خود از کیفیت مناسبی برخوردار است، اما در مقایسه با محصولات جهانی کیفیت پایینی دارد.

وی با تاکید بر لزوم ثبات اقتصادی برای حل مشکلات صنعت خودرو تصریح کرد: ارز باید تک نرخی شود تا حتی در صورت گران شدن آن، عده‌ای نتوانند با استفاده از سوبسید و رانت بازار را به دست بگیرند.

رییس انجمن خودرونیرومحرکه اصفهان اضافه کرد: دولت باید نظارت داشته باشد، اما قیمت‌گذار نباشد در این صورت بازار به صورت رقابتی در می‌آید و کیفیت قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه تلاش مسوولان برای حل مسایل این صنعت تاکنون به جایی نرسیده است، گفت: از سوی استانداری، سازمان و خانه صنعت، معدن و تجارت تاکنون جلسات زیادی برگزار شده و اقداماتی صورت گرفته اما به نتیجه نرسیده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر