کد خبر: 86303 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خبر داد:

10 تیرماه به عنوان روز بزرگداشت شاعر ارزشمند صائب تبریزی انتخاب شده است و لازم بود در جهت بزرگداشت این روز آیین بزرگداشت این شاعر بلند آوازه برگزار شود.

ایلنا: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در مراسم بزرگداشت صائب تبریزی گفت: امیدواریم بنیاد فرهنگی و ادبی صائب در آینده‌ای نزدیک راه اندازی شود.

به گزارش خبر نگاز ایلنا از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی افزود: بنیادهای فرهنگی ادبی حافظ و سعدی تشکیل شده است و نقش قابل توجه و تاثیرگذاری در حوزه ادبیات دارند و راه اندازی بنیاد فرهنگی و ادبی صائب در پیشرفت روز افزون شعر و ادبیات تاثیرگذار است. وی افزود: ۱۰ تیرماه به عنوان روز بزرگداشت شاعر ارزشمند صائب تبریزی انتخاب شده است و لازم بود در جهت بزرگداشت این روز آیین بزرگداشت این شاعر بلند آوازه برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه شعر از سه مرحله تشکیل شده است، گفت: زایش، بسط و گسترش و کاربست سه مرحله‌ای هستند که شاعران با دقت و حساسیت خود باعث خلق یک اثر ماندگار و تاثیرگذار خواهند شد.

وی ادامه داد: شعر سروده می‌شود برای ارتباط انسان‌ها با یکدیگر و در واقع شعر سخنان حکیمانه‌ای است که در یک قالب هنری قرار می‌گیرد و شاعر از این طریق پیام‌های مدنظر خود را به مخاطبان منتقل می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد قطبی حضور شعر در زندگی روزمره را لازم و ضروری دانست و افزود: مهم‌ترین اصل پیشرفت در حوزه شعر و ادبیات حضور شعر در متن زندگی روزمره مردم است و زمانی که این امر محقق شود شاهد موفقیت‌های روز افزون در این حوزه خواهیم بود.

وی افزود: شاعران از قابلیت‌ها و توانمندی‌های ویژه‌ای برخوردار هستند و خداوند این ظرفیت را در وجود آن‌ها قرار داده است و مهم‌ترین راه سپاس از خداوند متعال استفاده از این قابلیت و ظرفیت ویژه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح نمود: امیدواریم با هماهنگی و همکاری در جهت پیشرفت هرچه بیشتر شعر و ادبیات حرکت نماییم.

در ابتدای این آیین استاد فضل الله شیرانی متخلص به سخاء با بیان اینکه روز ولادت و وفات صائب تبریزی مشخص نیست گفت: بر اساس حروف ابجد مجموع حروف صائب صدوسومین می‌شود و ۱۰ تیرماه به عنوان صدوسومین روز سال به عنوان روز بزرگداشت صائب در نظر گرفته شده است.

وی افزود: لازم است از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همهٔ علاقمندان به ساحت صائب تبریزی قدردانی نماییم.

مدیر انجمن شاعران استان اصفهان گفت: ۱۰ تیرماه با عنایت مقام معظم رهبری به عنوان روز بزرگداشت صائب تبریزی در تقویم رسمی قرار گرفت و امیدواریم در سال‌های آینده نیز شاهد بزرگداشت این شاعر نامی و تاثیرگذار باشیم.

در این آیین همچنین استاد خسرو احتشامی به بیان مسائلی پیرامون شخصیت صائب تبریزی و همچنین شعر و ادبیات پرداخت.

گفتنی است آیین بزرگداشت شاعر بلند آوازه صائب تبریزی باحضور مسوولان و علاقمندان در آرامگاه این شاعر نامی برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بنیاد فرهنگی و ادبی صائب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر