کد خبر: 86305 A

معاون عمرانی استانداری اصفهان:

مهدی جمالی‌نژاد نقش رسانه‌ها را در شناساندن میراث تاریخی و گردشگری روستا‌ها به مردم ایران و خارج از کشور موثر دانست و آن را در راستای توسعهٔ صنعت توریسم ضروری عنوان کرد.

ایلنا: معاون امور عمرانی استانداری در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت «هفته نکوداشت شهرداری‌ها و دهیاری‌های» گفت: در ماده واحده تغییرات اعمال شده در تقویم رسمی کشور برای سال۹۲، ۱۴ تیر بعنوان روز شهرداری و دهیاری در تقویم رسمی کشور در سال ۹۲ گنجانده و از ۱۱ تا ۱۷ تیر به عنوان هفته نکوداشت شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نامگذاری شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، جمالی‌نژاد تاکید کرد: در هفته نکوداشت شهرداری‌ها، مردم با رسالت آن‌ها و حقوق خود در قبال شهرداری‌ها آشنا می‌شوند.

وی با بیان اینکه دبیرخانه دائمی و پایگاه اطلاع رسانی ویژه برای هفته نکوداشت شهرداری‌ها و دهیاری‌ها فقط در اصفهان دایر شده است، تصریح کرد: برای این هفته برنامه‌های متنوعی در تمام شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در کلانشهر اصفهان به صورت متمرکز برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۱ تیر به عنوان ˈشهرداری، نماد خدمت و نهاد پاسخگوˈ نامگذاری شده است، افزود: ۱۲ تیر به عنوان ˈشهرداری، مدیریت، برنامه ریزی و کیفیت زندگی شهروندانˈ، ۱۳ تیر به عنوان ˈشهرداری، ارزش‌ها و رفتارهای اجتماعی و حقوق و تکالیف شهروندیˈ و ۱۴ تیر به عنوان ˈشهرداری، عدالت اجتماعی، مشارکت مدنی، بلد امین، شهروند منتظر و شهر انتظارˈ نامگذاری شده است.

معاون عمرانی استانداری اصفهان در ادامه نامگذاری ۱۵ تیر را ˈشهرداری، حمل و نقل شهری، ارتقای بهره وری و رفاه اجتماعیˈ، ۱۶ تیر را ˈشهرداری، شهر پایدار، حفظ محیط زیست و سر زندگی شهرˈ و ۱۷ تیر را ˈشهرداری، هویت شهری، فرهنگ، هنر و معماری ایرانی، اسلامیˈ عنوان کرد.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه آزمون استخدامی شهرداری‌های اصفهان برای نخستین بار در کشور در ۱۴ تیرماه جاری برگزار می‌شود، تصریح کرد: ۱۲ هزار و ۹۰۰ نفر برای شرکت در آزمون استخدامی شهرداری‌های این استان از طریق سازمان سنجش ثبت نام کردند.

معاون عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه توزیع عادلانه و متوازن خدمات و امکانات در استان از افزایش مهاجرت جلوگیری می‌کند، یادآور شد: با اشتغال زایی برای جوانان در شهرهای کوچک، میانه و روستا‌ها دیگر مشکلاتی مانند مهاجرت نخواهیم داشت.

جمالی‌نژاد از پیگیری و برنامه ریزی برای کاهش مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها در استان خبر داد و تصریح کرد: تمرکز زدایی خدمات و کنترل رشد شهرهای بزرگ و کلانشهر‌ها، تقویت شهرهای کوچک، میانه و روستا‌ها از طریق برنامه ریزی‌های منطقه‌ای و تمرکز زدایی از طریق انتقال صنایع به شهرهای کوچک، میانه و روستا‌ها از برنامه‌های مورد نظر است.

معاون عمرانی استانداری اصفهان آشکار شدن و شناسایی هویت شهر‌ها و روستا‌ها را برای جلوگیری از مهاجرت موثر دانست و این امر را برای توسعه صنعت گردشگری بسیار ضروری عنوان کرد.

مهدی جمالی‌نژاد افزود: بسیاری از مهاجران از غرب استان هستند و در تلاشیم تا با شناساندن هویت شهر‌ها و روستا‌ها به مردم آن مناطق، آن‌ها را بر اهمیت محل زندگی خود مطلع کرده و در روستا‌هایشان ماندگار کنیم.

وی با بیان اینکه در برخی کشور‌های غربی رسانه‌های با ایجاد میراث معنوی باعث جذب توریست در مناطق ناشناختهٔ خود شده‌اند، یادآور شد: این در حالی است که استان اصفهان میراث معنوی و تاریخی غنی وجود داردکه هنوز ناشناخته مانده است.

وی نقش رسانه‌ها را در شناساندن این میراث به مردم ایران و خارج از کشور موثر دانست و افزود: پرداختن به ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد مناطق روستایی در راستای توسعهٔ صنعت توریسم این مناطق ضروری است.

معاون امور عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه همه روستا‌ها و شهرهای استان دارای قابلیت‌های تاریخی و گردشگری فراوانی هستند، به ارگ خشتی روستای قورتان اشاره و اظهار داشت: این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما هنوز کسی از این مسئله اطلاعی ندارد.

وی تصریح کرد: این منطقه از جذابیت توریستی بالایی برخوردار و دارای ظرفیت‌های فراوان برای افزایش گردشگران خارجی به این استان است.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های سندتوسعهٔ استان باید از صنعت به سمت گردشگری حرکت کند، افزود: همه باید در راستای توسعه گردشگری حرکت کنیم و با توسعه گردشگری اسلامی و ایجاد برند در این زمینه گام‌های اساسی برداریم.

در پایان این نشست از پوس‌تر هفته نکوداشت شهرداری‌ها و دهیار‌های استان اصفهان رونمایی شد.

معاون عمرانی استانداری اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر