کد خبر: 91233 A

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

نرم افزار آراد پس از استخراج الگوهای سرقت علمی- ادبی، از یک موتور جستجوی توزیع شده بنام طرلان (پرنده شکاری) استفاده می‌کند، تا الگوهای سرقت علمی- ادبی در سایر منابع الکترونیکی ردگیری شود.

ایلنا: رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از طراحی و ساخت نرم افزار ضد سرقت علمی- ادبی آراد و موتور جستجوی طرلان خبر داد و گفت: امروزه سرقت از منابع علمی- ادبی یکی از مشکلات جوامع دانشگاهی، سازمان‌ها و حتی شرکت‌های خصوصی کشور است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، دکتر محمود شیخ زین الدین با اشاره به ساخت این نرم افزار توسط شرکت دانش بنیان آوای اطلاعات آریا، مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، افزود: الگوهای سرقت­‌های علمی- ادبی را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد؛ کپی برداری که در آن عین سند و یا قسمتی از آن از منابع الکترونیکی کپی می‌شود، بازنویسی که بازگویی و بازنویسی قسمتی از یک سند الکترونیکی است، ترجمه که در آن کپی کننده قسمتی از یک سند را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کرده و مورد استفاده قرار می‌دهد و ترکیبی از هر سه مورد سرقت علمی- ادبی فوق در سند استفاده می‌شود.

وی کپی برداری را بد‌ترین نوع سرقت علمی- ادبی دانست و تاکید کرد: در این نوع سرقت علمی ادبی، بدون هیچ صرف انرژی، اقدام به استفاده بدون مجوز از منابع دیگران می‌شود.

رییس این مرکز علم و فناوری هدف نرم‌افزار آراد (فرشته نگاهبان) را یافتن درصد مشابهت یک مستند الکترونیکی با دیگر منابع الکترونیکی اعلام کرد وگفت: نرم افزار آراد پس از استخراج الگوهای سرقت علمی- ادبی، از یک موتور جستجوی توزیع شده بنام طرلان (پرنده شکاری) استفاده می‌کند، تا الگوهای سرقت علمی- ادبی در سایر منابع الکترونیکی ردگیری شود.

شیخ زین الدین دارا بودن موتور جستجوی مستقل و توزیع‌شده مبتنی بر زیرساخت محاسبات ابری، پشتیبانی از زبان‌های مختلف در متون از جمله فارسی، انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسوی و غیره، قابلیت اتصال به منابع و کتابخانه‌های دیجیتال با فرمت‌های مختلف، امکان ارایه گزارش‌های مدیریتی و کاربری در مورد انواع سرقت‌های صورت گرفته و تعریف موجودیت‌های سازمانی نظیر دانشگاه، دانشکده، مجله، استاد، دانشجو و غیره را از جمله امکانات موجود این نرم افزار عنوان کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر