کد خبر: 91806 A

با ادامه خشکسالی و سیاست گذاری‌های نادرست؛

این خسارات عملا به اندازه‌ای نیست که بتواند خسارت کاهش ۵ کیلوگرمی تولید عسل را جبران کند/ به دلیل وجود عسل‌های تقلبی و پاتیلی، تاثیر کاهش میزان تولید عسل بر قیمت‌ها ملموس نبوده، البته به دلیل کاهش میزان عرضه، قیمت عسل خوب و باکیفیت در بازار به کیلویی ۱۶ هزار تومان هم رسیده اما عسلی که در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد‌‌ همان محصولات تقلبی و معمولی است که ممکن است حتی به قیمت کیلویی ۴ هزار تومان هم به فروش برسد.

ایلنا: صنعت زنبورداری استان اصفهان که سومین تولیدکننده عسل در کشور است، در تیررس مستقیم خشکسالی قرار گرفته و با کاهش برداشت کمتر از ۲ کیلوگرم عسل از هرکلونی، صرفه اقتصادی را در بیش از ۵۰۰ هزار کندوی پرورش زنبور عسل از بین برده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، استان اصفهان رتبه نخست کشور در زمینه تولید کلونی زنبور عسل را به خود اختصاص داده است و در سا‌ل‌های نرمال نیز رتبه سوم تولید عسل را دارد.

همچنین شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی باعث شده نوع عسلی که در اصفهان تولید می‌شود منحصر به فرد و پرطرفدار باشد، علاوه بر این اشتغال زایی در این صنعت پرطرفدار و سالم، نیاز به سرمایه گذاری‌های سنگین ندارد و با ۳۰ میلیون تومان می‌توان در صنعت زنبورداری اشتغال زایی کرد.

با این وجود کاهش محسوس پوشش گیاهی مراتع به دلیل شرایط اقلیمی سالهای گذشته از یک سو و سیاست گذاری‌های نادرست برخی مسوولان، تولید عسل را در کلونی‌های استان اصفهان تا حد چشمگیری کاهش داده است.

 

تولید ۱۰ درصد عسل کشور در اصفهان

بر اساس آمارهای رسمی، سالانه ۴۵ تا۵۰ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود که استان اصفهان با ۱۰ درصد تولید کشور، در رتبه دهم قرار دارد. بخشی از این محصول که بیش از نیاز استان است به شهرهای دیگر از جمله تهران و یا کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق و لبنان صادر می‌شود.

اما این صنعت که به دلیل افزایش تقاضای مصرف محصولات طبیعی و ارگانیک در کشور و جهان، روز به روز جایگاه بهتری در بازارهای مصرف پیدا می‌کند، سالهاست گرفتار مشکلات ناشی از خشکسالی شده و به بیش از ۵۰۰ هزار کندوی پرورش زنبور عسل خسارت وارد می‌کند. میانگین تولید عسل هر کلونی، در شرایط عادی نزدیک به ۸ کیلوگرم است که این عدد در سالهای گذشته به زیر ۲ کیلوگرم رسیده است.

 

برداشت عسل از هر کلونی به زیر ۲ کیلوگرم رسید

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه خشکسالی‌های پیاپی و شرایط اقلیمی نامناسب، پوشش مراتع ضعیف شده و شهد گل کاهش یافته است، گفت: این شرایط میانگین تولید عسل در هرکلونی را از هشت کیلوگرم به زیر ۲ کیلوگرم رسانده است در حالی که تولید کمتر از ۵ کیلوگرم عسل در هرکلونی، برای زنبورداران صرفه اقتصادی ندارد.

امیرحسین افیونی بعد از محصولات زراعی، صنعت زنبورداری را تحت تاثیر مستقیم خشکسالی دانست و ادامه داد: بخش‌هایی مانند مرغداری و گاوداری که دام‌ها در محیط بسته پرورش می‌یابند و نهاده‌های مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شود، خسارت کمتری از شرایط اقلیمی سالهای گذشته دیده‌اند اما صنعت زنبورداری و زراعت، در تیررس مستقیم خشکسالی قرار دارند.

 

پرداخت خسارت به ۵۰ هزار کلونی

وی پرداخت بخشی از خسارات کلنی‌های زنبورداری خبر داد و گفت: باتوجه به خسارت ناشی از خشکسالی به صنعت زنبورداری، از محل اعتبارات ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران حوادث غیرمترقبه، بخشی از خسارت پرداخت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به پرداخت بخشی از خسارت خشکسالی به زنبورداران شهرستان خوانسار در شمال غرب اصفهان، افزود: در این شهرستان به بیش از ۵۰هزار کلنی وجود دارد که به ازای هرکلنی زنبور عسل مبلغ ۱۰ هزار ریال بصورت بلاعوض برای تمام زنبورداران خوانسار درنظر گرفته شده است.

 

سقف کمک‌ها محدود است

وی درباره تاثیر این کمک در جبران خسارت زنبورداران گفت: سالهای قبل برای هر بخش اعتبارات جداگانه و مشخصی درنظر گرفته شده بود و دستمان برای پرداخت خسارت باز‌تر بود اما امسال اعتبارات را تخصصی نکرده‌اند و چون در قالب ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران حوادث غیرمترقبه، ابلاغ شده سقف کمک به زارع، باغدار، زنبوردار و... محدود است.

افیونی با اشاره به جبران بخشی از خسارات زنبورداران استان از طریق بیمه، تصریح کرد: این کمک‌ها شامل کسانی می‌شود که زیر پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار دارند.

 

خسارات جبران نمی‌شود

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در ادامه تایید کرد: این خسارات عملا به اندازه‌ای نیست که بتواند خسارت کاهش ۵ کیلوگرمی تولید عسل را جبران کند بنابراین چاره‌ای جز دعا به درگاه خدا برای افزایش نزولات آسمانی نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا کاهش تولید عسل تاثیری دربازار مصرف نداشته، گفت: به دلیل وجود عسل‌های تقلبی و پاتیلی، تاثیر کاهش میزان تولید عسل بر قیمت‌ها ملموس نبوده، البته به دلیل کاهش میزان عرضه، قیمت عسل خوب و باکیفیت در بازار به کیلویی ۱۶ هزار تومان هم رسیده اما عسلی که در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد‌‌ همان محصولات تقلبی و معمولی است که ممکن است حتی به قیمت کیلویی ۴ هزار تومان هم به فروش برسد.

افیونی ارتباط مستقیم صنعت زنبورداری با طبیعت و اقلیم را عامل اصلی مشکلات آن عنوان کرد و افزود: در سالهای گذشته وقوع پدیده‌هایی مانند ریزگرد‌ها و گرد و غبار همواره تهدیدی برای تولید عسل بوده‌اند.

 

هزارن شغل در عرض نابودی

یکی از مشکلات صنعت زنبورداری، ریسک بالای آن است تا جایی که اگر شرایط طبیعی مطلوب باشد تولید محصول مناسب خواهد بود، اما وقوع پدیده‌های طبیعی مانند خشکسالی می‌تواند میزان تولید عسل را دود ۷۰ تا ۸۰ درصدکاهش دهد. در حال حاضر بیش از ۳۶۰۰ نفر در صنعت زنبورداری استان اصفهان فعالیت می‌کنند اما اشتغال زایی در این بخش نیز به دلیل ریسک بالای آن در استان اصفهان توصیه نشده است.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه زنبورداران برخوار اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به ظرفیت اشتغال زایی بالای این صنعت، گفت: در حال حاضر هزاران نفر در صنعت زنبورداری اصفهان اشتغال دارند که از بین بردن مشکلات می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را به این بخش وارد کرده و به کاهش نرخ بیکاری کمک کند.

وحید ناظمی با اشاره به فعالیت بیش از ۵۰۰ هزار کلونی پرورش زنبور عسل در استان اصفهان گفت: این آمار سالهاست که ثابت باقی مانده در حالی که باتوجه به رشد تکثیر زنبور عسل باید اکنون ۸۰۰ هزار کلونی داشته باشیم.

 

مصرف کنندگان متقاضی محصولات طبیعی

این فعال صنعت زنبورداری اصفهان دلیل اصلی رواج فروش عسل‌های تقلبی در بازار را فاصله عرضه محصول سالم با تقاضای مصرف کنندگان دانست و تاکید کرد: مردم متقاضی محصولات طبیعی هستند اما وقتی قیمت این محصول بالا می‌رود شرایط مناسبی برای تولید و عرضه عسل تقلبی و سودجویی فراهم می‌شود.

وی مهم‌ترین مانع رشد صنعت زنبورداری را سیاست گذاری‌های نادرست عنوان کرد و گفت: این برنامه ریزی‌های نامناسب که شامل سنگ اندازی و سخت گیری برخی نهاد‌ها برای صدور مجوز اسکان و تردد زنبورداران است، بیش از شرایط طبیعی برای کاهش تولید اثرگذار بوده‌اند.

 

گزارش از ناهید شفیعی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر