کد خبر: 93743 A

شهردار اصفهان:

در محدوده مرکزی شهر اصفهان که میدان امام علی (ع) احیاشده، علاوه بر مسجد جامع بیش از ۶۰ اثر و عناصر برجسته تاریخى و فرهنگى متعددى از جمله ۱۸ کاروانسرا، ۲۰ مسجد، حسینیه و تکیه، ۱۹ خانه، حمام و مدرسه و ۱۷ بازار و گذر وجود دارد.

ایلنا: شهردار اصفهان، احیای میدان امام علی (ع) را باعث اتصال بازارهایی دانست که در سال‌های گذشته از هم جدا شده بودند و گفت: بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده کشور به طول ۷ کیلومتر در اصفهان احیا شده که می‌توان این بازار را ثبت جهانی کرد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، دکتر سید مرتضی سقاییان‌نژاد، هزینه آزادسازی و اجرای طرح احیای میدان امام علی (ع) را حدود ۵۸۶ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این هزینه برابر با بودجه سه استان است.

وی اجرای طرح احیای میدان امام علی (ع) را جراحی قلب باز توصیف کرد و گفت: علاوه بر اینکه اهالی این محدوده بافت فرسوده و قدیمی شهر نجات می‌یابند؛ قسمتی از تاریخ نیز زنده می‌شود. به ویژه آنکه بازارهای دور میدان که در سال‌های گذشته از هم جدا شده بود، به هم متصل شدند و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده کشور به طول ۷ کیلومتر در اصفهان احیا شد که این بازار را می‌توان ثبت جهانی کرد البته مذاکرات اولیه این مهم انجام شده است.

شهردار اصفهان یادآور شد: در روزهای آغاز اجرای طرح، این نگرانی و ابهام در ذهن مردم وجود داشت و برخی نیز در نظر داشتند این طرح اجرا نشود، اما با توجه به اینکه ابعاد تاریخی این میدان برای مدیریت شهری بسیار با اهمیت بود محکم و با استقامت وارد این طرح شد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته به دلیل استقرار سکونت‌گاهی غیرمعمول، این میدان دچار آسیب‌هایی شده بود، گفت: احیای این میدان تاریخی ضروری بود، اما اجرای پروژه از نظر شهرسازی روند بسیار سختی داشت، چون باید ۴ خیابان در متراکم‌ترین بافت شهر بسته می‌شد. اما مدیریت شهری پس از کار کار‌شناسی فاز اول این طرح را شامل احداث زیرگذر در سال ۸۸ اجرایی کرد و با اجرای زیرگذر‌ها در سال ۸۹ مشکلات ترافیکی این محدوده برطرف شد.

سقاییان‌نژاد محدوده اجراى احیاى میدان امام على (ع) را هسته مرکزى و اولیه شهر اصفهان معرفی کرد و افزود: در این محدوده علاوه بر مسجد جامع، بیش از ۶۰ اثر و عناصر برجسته تاریخى و فرهنگى متعددى از جمله ۱۸ کاروانسرا، ۲۰ مسجد، حسینیه و تکیه، ۱۹ خانه، حمام و مدرسه و ۱۷ بازار و گذر وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای هر قدم اجرای طرح احیای میدان امام علی (ع) با تایید سازمان میراث فرهنگی برداشته شده است افزود: برای اجرای این پروژه ۸۹۲ واحد تجاری و مسکونی با مساحت ۲۷ هزار و ۸۲۰ متر مربع عرصه و ۲۵ هزار و ۴۱۰ متر مربع اعیانی آزادسازی و تملک شده به طوری که برای آزادسازی و اجرای طرح احیای میدان امام علی (ع) حدود ۵۸۶ میلیارد تومان هزینه شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر