کد خبر: 93840 A

مدیر سفارشات و كنترل كالای ذوب آهن اصفهان:

ساخت قطعات در داخل موجب به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰درصد قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد اما برخی از قطعات داخلی به دلیل شرایط خاص (در نظر گرفتن کیفیت و قیمت) ممکن است، قیمت بالا‌تر از مشابه خارجی داشته باشند.

ایلنا: مدیر سفارشات و کنترل کالای شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، این کارخانه را یکی از مهم‌ترین قطب‌های ساخت قطعات داخل کشور اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۷۰ تا ۷۵ درصد از کل قطعات مکانیکی در داخل کشور ساخته می‌شود و ساخت قطعات در داخل به طور میانگین باعث کاهش ۳۰ تا ۴۰درصد قیمت تمام شده می‌شود.

به گزارش ایلنا از اصفهان، قاسمی با اشاره به فرایند سفارش کالا در ذوب آهن، یادآور شد: تاریخچه سفارش کالا در این کارخانه به سال۵۱ -۵۰ (زمان شروع بهره بر داری ذوب آهن) بر می‌گردد که دفتر سفارشات و مدیریت انبار‌ها (مدیریت سفارشات کنونی) ایجاد شد و به‌جز طرح‌های توسعه، صدور در خواست خرید و تامین کلیه کالا‌های مورد نیاز کار خانه از طریق این قسمت انجام می‌شد.

وی تنوع و تعدد کالاهای مورد نیاز این واحد را زمینه ساز اجرای سیستم کدگذاری دانست و تصریح کرد: ابتدای بهره بر داری تا سال ۸۴ (شروع عملیاتی شدن سیستم ERP) در خواست خرید‌ها بصورت دستی و از آن سال در سیستم فوق و بصورت الکترونیکی صادر می‌شود.

مدیر سفارشات و کنترل کالای ذوب آهن کالا‌ها را از نظر نحوه صدور در خواست خرید به دو دسته تقسیم کرد و گفت: برخی از کالا‌ها به مرور دارای سابقه مصرف می‌شوند و برخی به دلیل اجرا ی طرحهای جدید و... در چرخه مصرف قرار می‌گیرند که درخواست کالاهای جدید بر اساس نامه بخش در خواست کننده صادر می‌شود اما کالاهای دسته اول که دارای کد و سابقه مصرف سالیانه در سیستم هستند، بر اساس این سوابق در خواست می‌شوند.

وی از تعیین حدود ۷ هزار کد کالا در سیستم سفارش کالا خبر داد و افزود: پس از تکمیل اطلاعات، در خواست خرید صادره به قسمت مالی ارسال و بعد از کنترل موارد بودجه‌ای، در خواست به مدیریتهای خرید ارسال می‌شود.

قاسمی با اشاره به توانمندی و خود باوری کار‌شناسان داخلی در بومی سازی قطعات، گفت: بعد از پایان جنگ در سال ۶۷ گروه ساخت قطعات در سفارشات ذوب آهن تشکیل شد، این گروه، ساخت خارج از کارخا نه (داخل کشور) را آغاز کردند که بصورت محدود و برای برخی از قطعات وارداتی انجام می‌شد اما حوزه فعالیت این گروه به مرورتوسعه یافت و به موازات آن گروه ساخت در تدارکات تشکیل و همچنین از سال ۷۴ سیستم کنترل کیفی و نظارت بر ساخت در مهندسی نت ایجاد و شتاب بیشتری گرفت.

وی از ساخت بین ۷۰ تا ۷۵ درصد از کل قطعات مکانیکی در داخل کشور خبر داد و ادامه داد: ذوب آهن یکی از موفق‌ترین کارخانه‌ها، در ساخت قطعات در داخل کشور به شمار می‌رود بر همین اساس به مرور ساخت داخل نهادینه شده به گونه‌ای که در خصوص سفارش هر کالا (مکانیکی و غیر مکانیکی) ابتدا ذهن همکاران به این سمت گرایش دارد که این کالا چگونه در داخل کشور قابل ساخت است و بسیاری از کالاهاحتی با پیچیدگی بالا در داخل کشور تولید شده است.

مدیر سفارشات و کنترل کالای ذوب آهن با تاکید بر اینکه دانش و تجربه موجود در زمینه ساخت قطعات در ذوب آهن، شرکت‌های بسیاری را راغب به همکاری با این مجموعه عظیم صنعتی کشور کرده، گفت: بعنوان مثال تعداد زیادی از الکترو موتور‌ها از جمله موتور ۵ / ۴ مگاوات، در واحد آگلومراسیون را شرکتهای داخلی تولید کرده و یا در حال تولید دارندکه این کار برای اولین بار در ایران صورت گرفته همچنین بسیاری از جعبه دنده‌های خارجی نصب شده درطرح توازن در داخل تولید شده و این موارد با توجه به عدم وجود نقشه و مدارک فنی کالا‌های فوق انجام شده است.

وی ساخت قطعات در داخل را موجب کاهش به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰درصد قیمت تمام شده عنوان کرد و اظهار داشت: قطعات ساخت داخل بجز صرفه جویی از مزیت گارانتی و خدمات سریع‌تر و پرداخت وجه پس از در یافت کالا نیز برخوردار است اما برخی از قطعات داخلی به دلیل شرایط خاص (در نظر گرفتن کیفیت و قیمت) ممکن است، قیمت بالا‌تر از مشابه خارجی داشته باشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر