کد خبر: 94489 A

مدیر عامل شرکت گاز استان:

مشترکان صنعتی و خانگی ۵۲۰ میلیارد تومان بابت مصرف گاز بدهکارند که برخی از آن‌ها هیچ همتی برای پرداخت آن ندارند.

ایلنا: مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان از مصرف روزانه ۴۲ میلیون متر مکعب گاز در استان اصفهان خبر داد و گفت: مشترکان صنعتی و خانگی ۵۲۰ میلیارد تومان بابت مصرف گاز بدهکارند که برخی از آن‌ها هیچ همتی برای پرداخت آن ندارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، سعید مومنی در نشست خبری که پیش از ظهر امروزدوشنبه 14 مردادماه برگزار شد، اصفهان را دومین مصرف کننده گاز طبیعی پس از تهران معرفی کرد و افزود: بر اساس سیاست‌های دولت برای جایگزینی گاز با سوخت‌های میان تبخیر، امروز ۱۰۲ شهر و به عبارت دیگر۹۹ درصد شهرهای استان، مصرف کننده گاز طبیعی هستند، عملیات گاز رسانی به ۱۶۵ روستا نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به ایجاد ۲۲ هزار و ۱۵۰ کیلومتر شبکه انتقال گاز، تصریح کرد: می‌توان گفت به اندازه دو برابر قطر کره زمین در استان اصفهان لوله گذاری شده که با ایجاد ۹۶۰ انشعاب، گاز ۱ و نیم میلیون مشترک را تامین می‌کنند.

مدیر عامل شرکت گاز استان پیش بینی کرد امسال ۱۷ و نیم میلیارد متر مکعب گاز در اصفهان مصرف شود و گفت: ۷۵ درصد این میزان در بخش صنایع و نیروگاه‌ها مصرف می‌شود، ۱۸ درصد خانگی و بقیه در بخش‌های عمومی و تجاری.

مومنی اظهار امیدواری کرد هر چه زود‌تر خط لوله سراسری یازدهم گاز اجرا شود تا با عبور از کنار ۴ شهر باقی مانده اصفهان، امکان اتصال آن‌ها به شبکه گاز فراهم شود وآمار گاز رسانی به شهر‌ها به صد در صد برسد.

وی ایران را با داشتن ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز، بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز جهان دانست و ادامه داد: این سیاست درستی است که توسعه گاز رسانی را در بخش داخلی پیش ببریم اما با فرهنگ سازی برای استفاده بهینه از این انرژی، می‌توانیم رتبه خودمان را در بازار تجارت جهانی گاز بهبود داده و از پیامدهای آنکه ارزآوری و افزایش امنیت ملی است استفاده کنیم.

مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان، با اشاره به اینکه شدت مصرف انرژی در ایران ۴ برابر استانداردهای جهانی است، گفت: میزان مصرف گاز بخش خانگی در فصول سرد سال به حدود۱۲ و نیم متر مکعب می‌رسد که رقم بسیار بالایی است.

وی سیاست‌های توسعه گازرسانی سالیانه شرکت را موجب اضافه شدن ۸۸ هزار مشترک خانگی و ۱۳۴ واحد صنعتی جدید به مصرف کنندگان گاز در استان عنوان کرد و افزود: اگر هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشده بود میزان افزایش مصرف سالیانه گاز بسیار بیشتر از آمار و ارقام کنونی بود.

مومنی با اشاره به اینکه روزانه ۴۲ میلیون متر معکب گاز در استان اصفهان مصرف می‌شود، گفت: این رقم به نسبت پارسال ۷ درصد کاهش یافته است، البته مصرف کنندگان صنعت طیف گسترده‌ای از واحدهای بزرگ تولید سیمان، فولاد، پالایشگاه و نیروگاه‌ها تا کارگاههای کوچک را در بر می‌گیرد که هیچ مشکلی برای گاز رسانی به صنایع کوچک‌تر نداریم اما برای گاز رسانی به صنایع بزرگ و پر مصرف نیاز به تاییدیه وزارت نفت دارد.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره در نظر گرفتن تدابیر ویژه برای گاز رسانی به واحدهای آلاینده اصفهان، گفت: گاز رسانی به نیروگاه‌ها تابع سیاست‌های کلی دولت است که در جلسات مشترک وزارت نیرو ونفت برای کاهش سهمیه صنایع تصمیم گیری می‌کنند.

مدیر عامل شرکت گاز استان از رایزنی مسوولان استان برای رفع محدودیت‌های توزیع گاز بین صنایع با هدف کاهش آلاینده‌های اصفهان خبر داد و اظهار داشت: علت انتخاب نیروگاه شهید منتظری برای استفاده از سوخت‌های فسیلی در فصل سرما این است که این نیروگاه خط انتقال سوخت‌های فسیلی دارد و نیازی به سشوخت رسانی با تانکر به آن نیست.

وی در واکنش به انتقادات خبرنگاران درباره لزوم گازرسانی به صنایع ملی اصفهان برای کاهش آلودگی این کلان شهر، تاکید کرد: این محدودیت‌ها با توجه به میزان تولید گاز در کشور اعمال می‌شود و با افزایش ظرفیت‌ها پارس جنوبی در آینده برطرف خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین درباره میزان بدهی مشترکان به شرکت گاز، گفت: مطالبات ما از مشترکان صنعتی و خانگی اصفهان به ۵۲۰ میلیارد تومان رسیده که به اندازه بودجه ۳ سال شرکت بوده و عدد کمی نیست، بدهی برخی از این مشترکان مانند نیروگاه‌ها در دولت تها‌تر می‌شود اما برخی دیگر هیچ همتی برای بازپرداخت بدهیشان ندارند به ویژه جایگاههای سی ان جی که به صورت نقد، گاز را به مصرف کننده می‌فروشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر