کد خبر: 99275 A

رییس کمیسیون تجارت اتاق اصفهان:

اتاق بازرگانی همواره به پارلمان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت های اقتصادی و صادراتی استان از جمله کارگوترمینال و منطقه آزاد اقتصادی شهرضا نقش حمایت کننده و مشاور داشته است.

ایلنا: اتاق بازرگانی همواره به پارلمان بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و صادراتی استان از جمله کارگوترمینال و منطقه آزاد اقتصادی شهرضا نقش حمایت کننده و مشاور داشته است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، رییس کمیسیون تجارت اتاق اصفهان گفت: مرکزیت استان اصفهان در کشور و قرار گرفتن در چهارراه کریدورهای حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی از جمله ویژگی‌های برجسته این استان در ایجاد بندر خشک است.

وی کاهش نرخ ارز را فرصتی برای بازپرداخت بدهی‌های ارزی واحدهای تولیدی برشمرد و گفت: با افزایش نرخ ارز طی یک سال اخیر امکان بازپرداخت بدهی‌های ارزی برای واحدهای تولیدی وجود نداشت. وی تقویت اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با سایر کشور‌ها به ویژه کشورهای اروپایی را سرآغاز رونق تجاری برای واحدهای تولیدی پیش بینی کرد و گفت: تبادل هیات‌های تجاری و همکاری‌های اقتصادی ایران با سایر کشور‌ها می‌تواند رکورد تورمی موجود در اقتصاد را بهبود بخشد.

ذره بینی تقویت کمیته گردشگری کمیسیون تجارت را یکی از برنامه‌های مهم این کمیسیون در سال جاری مطرح کرد و گفت: استان اصفهان در بخش گردشگری فرهنگی، سلامت و سایر بخش‌ها ظرفیت جذب گردشگران خارجی دارد.

«محمدرضا لعلی» عضو کمیسیون تجارت اتاق اصفهان در این جلسه با اشاره به تصویب ایجاد بندرخشک در شرق اصفهان گفت: مصوبه نهایی ایجاد بندر خشک از سوی دولت ابلاغ و استانداری اصفهان با وزارت راه و شهرسازی توافقات اولیه را انجام داده است.

وی هدف ایجاد بندر خشک را کاهش تردد جاده‌ای، کاهش رسوب کانتینر در بنادر و سرعت بخشی به واردات و صادرات عنوان کرد و گفت: مقدمات اختصاص زمین ۲ هزار هکتاری به ایجاد این بندر در بخش شرق اصفهان صورت گرفته و بخش خصوصی می‌تواند در این موضوع سرمایه گذاری کند.

وی خواستار ایجاد کنسرسیومی از فعالان اقتصادی استان اصفهان برای سرمایه گذاری در ساخت بندرخشک اصفهان شد و گفت: توسعه حمل و نقل ریلی یکی از مهم‌ترین پیش زمینه‌های این بندر است که نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

لعلی ساخت و ایجاد انبار‌ها را فاز نخست این بندر عنوان کرد و گفت: ایجاد این بندر برای صادرکنندگان و واردکنندگان شرایط بهتری برای ترخیص کالای خود ایجاد می‌کند.

وی ساخت بندر خشک را یکی از بندهای قانون برنامه پنجم توسعه برشمرد و گفت: ایجاد چند بندر خشک در کشور می‌تواند به رونق اقتصادی کشور کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت صنعت گردشگری در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های مهم استان اصفهان دارا بودن جذابیت‌های گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی است و باید این موضوع در استان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

«رضا خیامیان» مسئول کمیته انرژی اتاق اصفهان در این جلسه انتخاب رییس کمیسیون تجارت اتاق اصفهان به عنوان نایب رییس اتاق مشترک ایران و انگلیس را تبریک گفت و افزود: از ظرفیت اتاق‌های مشترک ایران و کشورهای اروپایی باید استفاده بیشتری صورت گیرد.

وی اتاق‌های بازرگانی را بهترین بازوی کار‌شناسی و مشاوره دولت بیان کرد و گفت: دولت با استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات کار‌شناسی اعضای کمیسیون‌های اتاق می‌تواند مقررات موثر و مفیدی برای اقتصاد کشور تنظیم کند.

وی خواستار هم اندیشی بیشتر دولت با بخش خصوصی برای تنظیم آیین نامه‌های اجرایی شد.

خیامیان در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط سخت و دشوار صدور و تمدید کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت: برای دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی و دارایی باید سه ماه منتظر بود و فعال اقتصادی تنها ۹ ماه فرصت برای استفاده از کارت بازرگانی را دارد.

وی از وزارت صنعت و معدن و تجارت خواست که در بخش نامه‌های کارت بازرگانی تجدید نظر کند و افزود: به جای اینکه فعالیت اقتصادی برای فعالان اقتصادی آسان سازی شود متاسفانه در چند ماه گذشته دشوار‌تر شده است.

خیامیان با اشاره به موضوع ممنوع الخروج شدن فعالان اقتصادی برای مالیات بر ارزش افزوه گفت: متاسفانه عمده فعالان اقتصادی به دلیل بدهی مالیات بر ارزش افزوده ممنوع الخروج شدند.

«غلامرضا کامیاب» دبیر کمیسیون تجارت در این جلسه گفت: به دلیل گرفتار شدن اقتصاد کشور در رکورد تورمی دولت باید تورم را با شیب پایین کاهش دهد. وی افزایش فشار مالیاتی را یکی از مهم‌ترین رویکرد‌های دولت برای جبران کسری بودجه دانست و گفت: در شرایط کنونی که فروش نفت به یک سوم تقلیل پیدا کرده درآمدهای مالیاتی تنها جایگزین درآمد فروش نفت است.

«محمدرضا کیانی» عضو کمیسیون تجارت اتاق اصفهان در این جلسه گفت: دولت جدید برای افزایش درآمدهای مالیاتی با فرار مالیاتی برخی از افراد و سازمان‌ها مقابله کند.

«مظفر محمدی» دیگر عضو کمیسیون تجارت در آن جلسه با ارایه آماری از نیاز دو مرکز عمده فولاد سازی استان اصفهان به مواد اولیه گفت: در حال حاضر فولاد مبارکه با ۵/۶ میلیون و ذوب آهن با ۵/۱ میلیون تن تولید نیازمند ۱۶میلیون تن سنگ آهن است و ریل‌های موجود جوابگوی فعالیت فعلی آنان است.

وی اضافه کرد: اگر این دو مرکز بخواهند طرح‌های توسعه را با جدیت دنبال کنند ابتدا نیازمند ایجاد ریل برای حمل و نقل مواد اولیه هستند.

وی خواستار توجه بخش دولتی و خصوصی استان به توسط خطوط ریلی شد و گفت: یکی از مهم‌ترین مقدمات ایجاد بندر خشک وجود شبکه ریلی است و باید تا زمان ساخت بندر خشک اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

«روشنک امامی» عضو دیگر کمیسیون تجارت در این جلسه پیشنهاد ایجاد کمیته تجاری سازی اختراعات اتاق اصفهان را مطرح کرد و گفت: این کمیته می‌تواند با ثبت اختراعات برای برقراری ارتباط صحیح بخش سرمایه مخترع و همچنین ایجاد و تصویب قوانین حقوق مشترک در این موضوع اقدام موثری انجام دهد.

وی افزود: اختراعات در ایران سابقه دیرینه دارد ولی نبود اطلاعات روشن در این زمینه و وجود آیتم‌های بسیار در قدم بعدی ثبت اختراعات، عملا سدی بزرگ در هر صنعت نوین ایجاد می‌کند. وی عدم اطلاع از نحوهٔ نگارش و محاسبات طرح‌های توجیحی معضل اساسی برای صنعتی سازی هر ایده بیان کرد و گفت: ایجاد بانک اطلاعات معتبر در مورد مخترع و علاقه مندان سرمایه گذاری در این زمینه می‌تواند نقش موثری در بهبود ارتباط این دو بخش داشته باشد.

وی بررسی قوانین موجود ثبت اختراعات و پیشنهاد اصلاح قوانین در جهت روان سازی ثبت ایده و شناسایی مخترعین و ایجاد بانک اطلاعاتی دایمی مخترعین را از وظایف این کمیته برشمرد و گفت: ایجاد بانک اطلاعات دایمی جذب سرمایه گذار صنایع نوین، ایجاد نمایشگاه مجازی، ایجاد شهرک‌های نو محور صنعتی با آزمایشگاه‌های لازم و ایجاد سازکار روان برای اخذ مجوزات دولتی و اخذ تسهیلات ویژه برای صنایع نوین و ایجاد امکانات ترغیب سرمایه نظیر قوانین بهبود فضای مالیاتی و بیمه‌ای از دیگر محورهای فعالیت این کمیته است.

«کاظم آیت الهی» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این جلسه گفت: شهرک‌های علم تحقیقاتی در سراسر کشور فرصت مناسبی برای تجاری سازی ایده‌ها و اختراعات است. وی افزود: فعالیت این شهرک‌ها نیازمند بررسی و بازنگری دارد زیرا در برخی موضوعات با چالش‌هایی روبروست.

به گزارش ایلنا از اصفهان،  وی کاهش نرخ ارز را فرصتی برای بازپرداخت بدهی های ارزی واحدهای تولیدی برشمرد و گفت:با افزایش نرخ ارز طی یک سال اخیر امکان بازپرداخت بدهی های ارزی برای واحدهای تولیدی وجود نداشت.وی تقویت اتاق های مشترک بازرگانی ایران با سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی را سرآغاز رونق تجاری برای واحدهای تولیدی پیش بینی کرد و گفت:تبادل هیات های تجاری و همکاری های اقتصادی ایران با سایر کشورها می تواند رکورد تورمی موجود در اقتصاد را بهبود بخشد.

ذره بینی تقویت کمیته گردشگری کمیسیون تجارت را یکی از برنامه های مهم این کمیسیون در سال جاری مطرح کرد و گفت:استان اصفهان در بخش گردشگری فرهنگی،سلامت و سایر بخش ها ظرفیت جذب گردشگران خارجی دارد.

«محمدرضا لعلی»عضو کمیسیون تجارت اتاق اصفهان در این جلسه با اشاره به تصویب ایجاد بندرخشک در شرق اصفهان گفت:مصوبه نهایی ایجاد بندر خشک از سوی دولت ابلاغ و استانداری اصفهان با وزارت راه و شهرسازی توافقات اولیه را انجام داده است.

وی هدف ایجاد بندر خشک را کاهش تردد جاده ای،کاهش رسوب کانتینر در بنادر و سرعت بخشی به واردات و صادرات عنوان کرد و گفت:مقدمات اختصاص زمین 2 هزار هکتاری به ایجاد این بندر در بخش شرق اصفهان صورت گرفته و بخش خصوصی می تواند در این موضوع سرمایه گذاری کند.

وی خواستار ایجاد کنسرسیومی از فعالان اقتصادی استان اصفهان برای سرمایه گذاری در ساخت بندرخشک اصفهان شد و گفت:توسعه حمل و نقل ریلی یکی از مهمترین پیش زمینه های این بندر است که نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

لعلی ساخت و ایجاد انبارها را فاز نخست این بندر عنوان کرد و گفت:ایجاد این بندر برای صادرکنندگان و واردکنندگان شرایط بهتری برای ترخیص کالای خود ایجاد می کند.

وی ساخت بندر خشک را یکی از بندهای قانون برنامه پنجم توسعه برشمرد و گفت:ایجاد چند بندر خشک در کشور می تواند به رونق اقتصادی کشور کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت صنعت گردشگری در استان اصفهان اشاره کرد و گفت:یکی از ویژگی های مهم استان اصفهان دارا بودن جذابیت های گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی است و باید این موضوع در استان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

«رضا خیامیان»مسوول کمیته انرژی اتاق اصفهان در این جلسه انتخاب رییس کمیسیون تجارت اتاق اصفهان به عنوان نایب رییس اتاق مشترک ایران و انگلیس را تبریک گفت و افزود:از ظرفیت اتاق های مشترک ایران و کشورهای اروپایی باید استفاده بیشتری صورت گیرد.

وی اتاق های بازرگانی را بهترین بازوی کارشناسی و مشاوره دولت بیان کردوگفت:دولت با استفاده از دیدگاه ها و نظرات کارشناسی اعضای کمیسیون های اتاق می تواند مقررات موثر و مفیدی برای اقتصاد کشور تنظیم کند.

وی خواستار هم اندیشی بیشتر دولت با بخش خصوصی برای تنظیم آیین نامه های اجرایی شد.

خیامیان در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط سخت و دشوار صدور و تمدید کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت:برای دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی و دارایی باید سه ماه منتظر بود و فعال اقتصادی تنها 9 ماه فرصت برای استفاده از کارت بازرگانی را دارد.

وی از وزارت صنعت و معدن و تجارت خواست که در بخش نامه های کارت بازرگانی تجدید نظر کند و افزود:به جای اینکه فعالیت اقتصادی برای فعالان اقتصادی آسان سازی شود متاسفانه در چند ماه گذشته دشوارتر شده است.

خیامیان با اشاره به موضوع ممنوع الخروج شدن فعالان اقتصادی برای مالیات بر ارزش افزوه گفت:متاسفانه عمده فعالان اقتصادی به دلیل بدهی مالیات بر ارزش افزوده ممنوع الخروج شدند.

«غلامرضا کامیاب»دبیر کمیسیون تجارت در این جلسه گفت:به دلیل گرفتار شدن اقتصاد کشور در رکورد تورمی دولت باید تورم را با شیب پایین کاهش دهد.وی افزایش فشار مالیاتی را یکی از مهمترین رویکرد های دولت برای جبران کسری بودجه دانست و گفت:در شرایط کنونی که فروش نفت به یک سوم تقلیل پیدا کرده درآمدهای مالیاتی تنها جایگزین درآمد فروش نفت است.

«محمدرضا کیانی»عضو کمیسیون تجارت اتاق اصفهان در این جلسه گفت:دولت جدید برای افزایش درآمدهای مالیاتی با فرار مالیاتی برخی از افراد و سازمان ها مقابله کند.

«مظفر محمدی»دیگر عضو کمیسیون تجارت در آن جلسه با ارایه آماری از نیاز دو مرکز عمده فولاد سازی استان اصفهان به مواد اولیه گفت:در حال حاضر فولاد مبارکه با 5/6 میلیون و ذوب آهن با 5/1 میلیون تن تولید نیازمند 16میلیون تن سنگ آهن است و ریل های موجود جوابگوی فعالیت فعلی آنان است.

وی اضافه کرد:اگر این دو مرکز بخواهند طرح های توسعه را با جدیت دنبال کنند ابتدا نیازمند ایجاد ریل برای حمل و نقل مواد اولیه هستند.

وی خواستار توجه بخش دولتی و خصوصی استان به توسط خطوط ریلی شد و گفت:یکی از مهمترین مقدمات ایجاد بندر خشک وجود شبکه ریلی است و باید تا زمان ساخت بندر خشک اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

«روشنک امامی»عضو دیگر کمیسیون تجارت در این جلسه پیشنهاد ایجاد کمیته تجاری سازی اختراعات اتاق اصفهان را مطرح کرد و گفت:این کمیته می تواند با ثبت اختراعات برای برقراری ارتباط صحیح بخش سرمایه مخترع و همچنین ایجاد و تصویب قوانین حقوق مشترک در این موضوع اقدام موثری انجام دهد.

وی افزود:اختراعات در ایران سابقه دیرینه دارد ولی نبود اطلاعات روشن در این زمینه و وجود آیتم های بسیار در قدم بعدی ثبت اختراعات،عملا سدی بزرگ در هر صنعت نوین ایجاد می کند.وی عدم اطلاع از نحوه ی نگارش و محاسبات طرح های توجیحی معضل اساسی برای صنعتی سازی هر ایده بیان کرد و گفت:ایجاد بانک اطلاعات معتبر در مورد مخترع و علاقه مندان سرمایه گذاری در این زمینه می تواند نقش موثری در بهبود ارتباط این دو بخش داشته باشد.

وی بررسی قوانین موجود ثبت اختراعات و پیشنهاد اصلاح قوانین در جهت روان سازی ثبت ایده و شناسایی مخترعین و ایجاد بانک اطلاعاتی دایمی مخترعین را از وظایف این کمیته برشمرد و گفت:ایجاد بانک اطلاعات دایمی جذب سرمایه گذار صنایع نوین،ایجاد نمایشگاه مجازی،ایجاد شهرک های نو محور صنعتی با آزمایشگاه های لازم و ایجاد سازکار روان برای اخذ مجوزات دولتی و اخذ تسهیلات ویژه برای صنایع نوین و ایجاد امکانات ترغیب سرمایه نظیر قوانین بهبود فضای مالیاتی و بیمه ای از دیگر محورهای فعالیت این کمیته است.

«کاظم آیت الهی»رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در این جلسه گفت:شهرک های علم تحقیقاتی در سراسر کشور فرصت مناسبی برای تجاری سازی ایده ها و اختراعات است.وی افزود:فعالیت این شهرک ها نیازمند بررسی و بازنگری دارد زیرا در برخی موضوعات با چالش هایی روبروست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر