کد خبر: 99560 A

در پنجمین نشست کانون نخبگان شعر حوزه هنری مطرح شد:

رئیس حوزه هنری استان اصفهان به اهمیت سرمایه گذاری جدی در عرصه ادبیات اشاره کرد و گفت اکنون ضرورت بسیار دارد که ادبیات در حوزه هنر ورود کند و جایگاه اصلی خود را در هنر بیابد.

ایلنا: رئیس حوزه هنری استان اصفهان به اهمیت سرمایه گذاری جدی در عرصه ادبیات اشاره کرد و گفت: اکنون ضرورت بسیار دارد که ادبیات در حوزه هنر ورود کند و جایگاه اصلی خود را در هنر بیابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، سید مهدی سیدین نیا افزود: در ادبیات به شدت ضعف وجود دارد و‌‌ همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: ادبیات نسل‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و باعث پیوند دو نسل خواهد شد. اهمیت ادبیات و زبان فارسی تا بدان جاست که انگلیسی‌ها به محض ورود به هندوستان زبان خود را جایگزین زبان فارسی نمودند.

وی تاکید کرد: امیدواریم که در حوزه ادبیات شرایطی ایجاد شود تا آستان تحمل خود را بالا ببریم و اجازه دهیم تا اندیشه‌های متفاوت درآن به میدان بیایند و تنها به نقد یکدیگر نپردازیم.

سیدین نیا خاطر نشان کرد: امروزه هنر نیازمند ادبیات در حوزه‌های مختلف است، همچنان که شعر و داستان تعامل نزدیکی دارند. ادبیات در عرصه موسیقی و تئا‌تر و سینما نیزموثراست. تفکیک بسیاری از رشته‌ها از یکدیگر سبب ضعف آن‌ها شده است.

وی با اشاره سوره به حضور و موفقیت شاعران جوان اصفهانی در یازدهمین جشنواره شعر و داستان سوره (که در سنندج) برگزار شده بود گفت: حضور در جشنواره‌های ادبی یک فرصت است و اسن موفقیت‌ها هدف نیستند بلکه تنها فرصتی برای گام نهادن به جلو هستند.

در ادامه این جلسه استاد خروش با اشاره به سبک‌های مختلف ادبی به ویژه در شعر، خاستگاه بیشتر سبک‌های ادبی را اصفهان معرفی کرد و گفت: سبک عراقی‌‌ همان سبک اصفهانی است زیرا که درگذشته اصفهان را عراق عجم می‌نامیدند.

وی با اشاره به موفقیت‌های کسب شده توسط شاعران اصفهانی در بسیاری از جشنواره‌ها افزود: شاعران اصفهانی در بسیاری از کنگره‌ها و جشنواره‌ها برگزیده می‌شوند که البته استحقاق آن را دارند، همچنان که مقام معظم رهبری نیز جایگاه شعر را در اصفهان بسیار مهم و موثر دانسته‌اند.

خروش تاکید کرد: باید شعر را جدی بگیریم و به عنوان یک نیاز درونی و پدیده حیاتی به شعر نگاه کنیم، انجمن‌های شعر خوانی برای ما شاعران مانند آب برای ماهی است.

خروش که مجری شب شعر انجمن نخبگان نیز بود تصریح کرد: جلسه شب شعر متعلق به تمامی حضار است و آنان در نقد کردن ونظر دادن آزاد هستند زیرا که سبب ارتقاء شعر خواهد شد.

وی با بیان این سوال که که چرا امروزه به ویژه در شعر دچار دلزدگی شده‌ایم و راهکار برون رفت از این مشکل چیست؟ گفت: من فکر می‌کنم امروز فرهیخته و نا‌فرهیخته در حال زائیدن ادبی هستند و متاسفانه نوزادانی (اشعاری) که از آنان متولد می‌شود ناقص هستند و همین سبب دلزدگی خواهد شد.

در ادامه این برنامه بسیاری از شاعران اشعارخود را خواندند و نظارت خود را در مورد اشعار یکدیگر ونقاط ضعف و قوت آن بیان کردند.

در پایان این مراسم نیز از طرف حوزه هنری استان اصفهان از محمد حسین ملکیان، علی فاطمی، سید علی شکرالهی، علی فردوسی، مهدی نظارتی‌زاده، مریم اسدیان و مجید موسوی به عنوان برگزیدگان یازدهمین جشنواره شعر و داستان سوره با اهدای جوایز تقدیر به عمل آمد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر