کد خبر: 11065 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز:

سیل و آتش سوزی از مهم ترین خطرتاتی است که جنگل ها و مراتع طبیعی استان را تهدید می کنند و در دو سال اخیر خسارات زیادی را به این مناطق وارد کرده اند.

ایلنا-کرج: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در آستانه روز کاهش بلایای طبیعی گفت: منابع طبیعی به طور کل به دو دسته تقسیم می شوند؛ منابع طبیعی تجدید شونده مانند نفت و گاز و منابع طبیعی غیرتجدید شونده مانند جنگل و مرتع.

حسین میررجبی در گفت و گو با ایلنا ادامه داد: استان البرز 4 هزار و 200 هکتار جنگل های طبیعی دارد و دارای 370 هزار هکتار مرتع است که جنگل های این استان عموما جنگل های طبیعی هستند و به طور پراکنده در شهرستان های طالقان، کرج، ساوج بلاغ قرار دارند.

وی تصریح کرد: مراتع نیز در هر 5 شهرستان استان البرز وجود دارند.

وی اضافه کرد: از مهم ترین بلایایی که این منابع طبیعی را تهدید می کند می توان به آتش سوزی و سیل اشاره کرد. در این میان، آتش سوزی که یکی از مهم ترین خطراتی است که منابع طبیعی استان البرز را تهدید می کند ریشه انسانی دارد.

میررجبی خاطرنشان کرد: سیل نیز خسارت زیادی را به منابع طبیعی استان البرز در چند سال اخیر وارد کرده است که از مهم ترین آن تیرماه سال جاری رخ داد و خسارات زیادی به بار آورد.

وی بیان کرد: از آن جایی که در سیل بارش زیادی در مدت کوتاهی رخ می دهد، در مقایسه با آتش سوزی خسارت زیادی را وارد می کند و در حقیقت خاک را که منبع رویش گیاه است از بین می برد.

وی به چند مورد آتش سوزی در جنگل های استان اشاره کرد و گفت: در تابستان سال جاری پدیده آتش سوزی نیز بارها در جنگل های شهرستان طالقان بر اساس بی مبالاتی مردم اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به علل و چگونگی پیشگیری از بلایای طبیعی و غیرطبیعی که منابع طبیعی استان را تهدید می کنند افزود: باید در حوزه آتش سوزی فرهنگ سازی شود و مردم از ریختن شیشه در جنگل ها و مراتع خودداری کنند، آتشی را که در این مناطق روشن می کنند در هنگام بازگشت خاموش کنند و همچنین از انداختن ته سیگار در جنگل ها بپرهیزند.

وی در خصوص سیل نیز گفت: ساخت و سازهایی که در بستر رودخانه های استان خصوصا رودخانه های جاده چالوس صورت می گیرد مسیر عبور آب را تنگ کرده و باعث سیل در این مناطق می شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر